אמריקאית ממוצא הולנדי שאוהבת חברות ישראליות: מי עומדת מאחורי רכישת פרוטרום?

IFF היא חברה שנוסדה ב-1889 ומעסיקה 7,300 עובדים ■ כיום היא החברה הרביעית בגודלה בשוק תמציות הטעם והריח העולמי, עם מחזור הכנסות של 3.7 מיליארד דולר בשנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת IFF בניו יורק
יורם גביזון

חברת IFF נוסדה ב–1889 על ידי ליאופולד שוורץ, הולנדי ממוצא יהודי, וגיסו ג'וזף פולק, בעיר זוטפן, ונקראה בתחילה P&S. ב–1917 הקימה P&S חברה בת אמריקאית, שנוהלה על ידי ארנולד ואן אמרינגן, אלא שבעקבות סכסוך עסקי בינו לבין המייסדים, פרש ואן אמרינגן מהחברה, והקים ב–1929 חברה עצמאית ששמה Ameringen-Haebler.

שתי החברות התחרו זו בזו, כש–P&S היתה חזקה יותר בתחום הטעמים ו–Ameringen-Haebler היתה חזקה יותר בתחום תמציות הריח. למרות הרקע העכור, החברו התמזגו ב–1958 לחברה שנקראה International Flavors & Fragrances, שהנפיקה את מניותיה בבורסה של ניו יורק ב–1964.

כיום, IFF היא החברה הרביעית בגודלה בשוק תמציות הטעם והריח העולמי, עם מחזור הכנסות של 3.7 מיליארד דולר בשנה, ושווי שוק של 11.2 מיליארד דולר. החברה מחזיקה באתרי ייצור ומכירות ב–35 מדינות, והיא נכללת במדד S&P 500. במצגת שפירסמה IFF למשקיעיה היא הסבירה כי החברה הממוזגת תהיה בעלת מחזור מכירות של 5.3 מיליארד דולר ב–2018, כך שהמיזוג יזניק אותה למקום השני בשוק העולמי, אחרי Givaudan השווייצית.

פרוטרום ו–IFF משלימות זו את זו, כש–IFF חזקה בשוק של יצרניות המזון הרב לאומיות, ואילו פרוטרום חזקה בפלח של החברות הקטנות והבינוניות. פרוטרום מספקת ל–IFF גישה לשוק הצומח של פתרונות טבעיים כמו מיצויים מצמחים, צבעים טבעיים, נוגדי חמצון מחומרי גלם טבעיים, וכן לשוק של פתרונות הטעם הלא מתוקים, שבו ל–IFF אין נוכחות. שתי החברות משלימות זו את זו גם גיאוגרפית; פרוטרום חזקה באירופה, ואילו IFF חזקה באסיה, שבה לפרוטרום נוכחות מוגבלת.

IFF שמעסיקה 7,300 עובדים הציגה אתמול את התוצאות הכספיות שלה לרבעון הראשון של 2018, שהיו טובות מממוצע תחזיות האנליסטים, בשורת המכירות ובשורת הרווח. IFF צמחה ב–12% ברבעון החולף והכנסותיה הסתכמו ב–930 מיליון דולר. הרווח התפעולי שלה גדל ב–34% והגיע ל–175 מיליון דולר, והרווח הנקי גדל ב–12% ל–129 מיליון דולר.

IFF קשורה לישראל לא רק בהיבט העסקי. בינואר 2014 רכשה IFF את חברת ארומור, שבבעלותם השווה של קיבוץ גבעת עוז ומנהליה לשעבר של חברת מכתשים אגן (כיום אדמה) תמורת 88 מיליון דולר. בנוסף, אחד הדירקטורים בחברה לפני מלחמת העולם השנייה, קוסנטנט קורנליס ברומר, הציל אלפי יהודים הולנדים, והושווה לאוסקר שינדלר. ברומר קיבל על כך אות חסיד אומות עולם בינואר 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker