דעיכת החששות מאסון ביפן החלישה הדולר: איבד 0.8% ל-3.524 שקלים

מיכאל שראל: "ישראל במהתחממות יתר - יעד האינפלציה יעלה מעבר ל-5% לאחר חודש יוני"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

המסחר במט"ח מתנהל הבוקר על רקע דעיכת החששות מפני אסון גרעיני ביפן והשלמת השתלטות מדינות המערב על המרחב האווירי של לוב. הדולר ירד היום ב-0.85% ושערו היציג נקבע ברמה של 3.5240 שקלים. לעומתו, היורו התחזק ב-0.4% לשער יציג של 5.0124 שקלים.

ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל, ד"ר מיכאל שראל, פירסם היום סקירת מקרו שבועית בה נטען כי נתוני הצמיחה והאינפלציה האחרונים מלמדים שהמשק שסובל מהתחממות-יתר (overheating), עם צמיחה מהירה מאד וכתוצאה מכך, לחצי אינפלציה. בנוסף, הוא מציין שללחצי האינפלציה הצטרף גל של התייקרויות שמקורו בעליית מחירי הסחורות בעולם.

"שיעור האינפלציה במהלך 12 החודשים האחרונים, אשר כבר עתה עומד על 4.2%, גבוה בהרבה מהגבול העליון של יעד האינפלציה, וצפוי להערכתו לעלות עוד יותר במהלך החודשים הקרובים, אל מעבר ל-5% אחרי מדד יוני", נכתב.

מרים שיינבלום, מנהלת חדר המסחר של קבוצת פריקו, אמרה כי "בנק ישראל נמנע מהתערבות בשוק המט"ח המקומי בגלל התחזקות האירו שמחזקת את סל המטבעות. לבנק ישראל יש כיום רזרבות דולרים עצומות ומאידך, בבנק ישראל יודעים כי התערבות אפקטיבית צריכה להיות בהיקף של 200 מיליון דולר לפחות. בנק ישראל יתקשה להמשיך ולשבת על הגדר אם נראה את הדולר יורד מתחת לרף 3.5 השקלים - רמת התמיכה המהותית של הדולר עומדת על 3.48 שקלים".

בעולם, נחלש הדולר מעט מול היורו ונסחר ברמות של 1.424 דולר ליורו אחד. בורסות אסיה רשמו הבוקר עליות שערים בעקבות הדיווחים לפיהם יפן השיגה התקדמות בייצוב הכורים הגרעיניים בפוקושימה ועל רקע הערכות כי רעידת האדמה והמשבר הגרעיני לא יפגעו בכלכלה היפנית בטווח הארוך. בורסת טוקיו עלתה ב-4.4%.

ראש ממשלת יפן, נאוטו קאן, אמר אתמול כי "ניתן לראות אור בקצה המנהרה" למרות תמונות העשן שבקע משניים מהכורים הגרעיניים בפוקושימה ופגע במאמצים לצנן את הכורים. TEPCO, המפעילה את המתקן הגרעיני בפוקושימה, הודיעה אתמול כי הצליחה לחבר את כורים 3 ו-4 לחשמל וכי נעשתה התקדמות בחידוש אספקת החשמל גם לכורים 1 ו-2.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker