סיפור של צמיחה או בועות במיץ?

עמי גינזבורג
שתפו בפייסבוק

>> יצרנית מכונות השתייה הביתיות, חברת סודה סטרים הישראלית, הפכה באחרונה לאחד מסיפורי ההצלחה החמים בוול סטריט. החברה, שאותה מנהל דניאל בירנבאום, גייסה בנובמבר 2010 הון לפי מחיר של 20 דולר למניה, ובתוך ארבעה חודשים זינקה מנייתה ב-110% - ל-42 דולר. מחיר זה משקף לחברה שווי שוק של כ-560 מיליון דולר ומכפיל רווח נדיב של 43.

הקפיצה החדה מיוחסת לצמיחה המהירה של סודה סטרים. בתחילת מארס דיווחה החברה על גידול של 53% במכירות לעומת 2009 - ל-160 מיליון יורו. למרות הגידול, הרווח התפעולי צמח רק ב-6% עקב השקעה גבוהה בשיווק לארה"ב.

את החדירה לשוק האמריקאי מבצעת סודה סטרים באמצעות הסכם הפצה עם רשת החנויות הפופולרית Bath Bed & Beyond המונה יותר מ-1,000 סניפים. מאמצי השיווק כוונו בעיקר לרבעון הרביעי, הלא הוא רבעון החגים בארה"ב וגם הרבעון שבו בוצעה ההנפקה. ברבעון זה הסתכמו מכירותיה של סודה סטרים בארה"ב ב-14.5 מיליון יורו לעומת 4.3 מיליון יורו ברבעון המקביל ב-2009.

מסודה סטרים נמסר כי בחברה מצפים לגידול של 25% בהכנסות ו-40% ברווח הנקי ב-2011. בעקבות הדו"ח העלה בנק ההשקעות אופנהיימר את מחיר היעד למניה ל-48 דולר.

סודה סטרים אכן עשויה בעתיד להתברר כסיפור הצלחה מטאורי. אבל מי שקצת מתמצא בשוק ההון האמריקאי, צריך להתייחס לסיפורים כאלה במידה של זהירות וחשדנות. חברות שצומחות מהר - תמיד חשופות לתקלות.

משקיעים צריכים לשים לב גם לקפיצה החדה במלאי שתפח ל-38.5 מיליון יורו ומשקף כשישה חודשי מכירות, וכמו כן לשים לב לעלייה השנתית החדה (76%) באשראי ללקוחות - ל-30 מיליון יורו. שני סעיפים אלה גרמו לסודה סטרים להציג ב-2010 תזרים מזומנים שלילי מפעולות בהיקף של 8 מיליון יורו לעומת תזרים חיובי של 11.5 מיליון יורו ב-2009. חשוב לציין שגידול במלאי, עלייה באשראי לקוחות ופגיעה זמנית בתזרים הם תהליכים טבעיים בחברות בצמיחה. הבעיה היא שכשמותחים את חבל הצמיחה חזק מדי, אין הרבה מקום לטעויות. כל סטייה, אם תתרחש, מתחזית המכירות עלולה להתבטא בעתיד בפגיעה חדה ברווחיות.

מי שרוצה לבדוק איך מתפתחים לעתים סיפורי צמיחה כאלה, מוזמן לבדוק את ההיסטוריה של מניות כמו סינרון הישראלית או קרוקס האמריקאית. ציפיות המשקיעים מהן לצמיחה מטאורית הסתיימו בצורה קצת פחות נעימה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker