תשלום במזומן מכשיל החזר מע"מ

החובה לשלם בצ'ק לנותן שירותים נועדה לאפשר בחינת אמיתות העסקה נשוא החשבונית

ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק בלנגה
ג'ק בלנגה

חובה לשלם בצ'ק לנותן שירותים כדי לאפשר בחינה של אמיתות העסקה נשוא החשבונית. תשלום במזומן מסכל זאת.

העסקת עובדים באמצעות קבלן תוך תשלום במזומן לעובדים או לקבלן עלולה להכשיל ניסיון לקבל משלטונות מע"מ החזרי מס תשומות בגין התשלום. הנה שני מקרים הממחישים זאת.

מסעדה בתל אביב ביצעה שיפוץ מהותי באמצעות שני קבלנים שסיפקו לה עובדים. המסעדה שילמה לעובדי הקבלן את שכרם במזומן ולקבלנים שילמה את העמלה והמע"מ. מנהל מע"מ לא הכיר בתשומות בגין השיפוץ.

הקבלן שלא היה רשום כ"עוסק" במע"מ, הוציא חשבוניות רק לאחר כמה חודשים. לפי עמדת שלטונות מע"מ, לא נקטה המסעדה בפעולות סבירות לוודא את היות הקבלן עוסק רשום, החשבוניות היו נעדרות פירוט כנדרש והמסעדה שילמה במוזמן ולא בצ'ק - בניגוד לחוק. השופט איתן אורנשטיין (ע"מ 10 10 28244) קבע כי על מנת שעוסק יוכל להכיר בחשבונית כתשומה, יש להיווכח שמדובר בחשבונית שמאחוריה עסקת אמת. על החשבונית לשקף עסקה אמיתית בין הצדדים האמיתיים לעסקה. אם העוסק נקט פעולות סבירות לוודא את אמיתות החשבוניות, ניתן יהיה להכיר באלה. עליו להוכיח שלא התרשל בקבלת החשבוניות ונקט את כל האמצעים הסבירים כדי לאמתן, את זהות העוסק, ולא גילה שמוציא החשבונית לא היה זכאי להוציאה.

מנהל המסעדה טען כי בדק באתר האינטרנט של מע"מ וראה כי הקבלן הוא עוסק רשום, אך לא היתה ברשותו כל הוכחה לבדיקה כזו. הקבלן הציג למסעדה דו"חות מע"מ להוכחת רישומו. בדו"חות רשום שמו של העוסק ומענו בכתב יד, ללא פירוט של סכום העסקות ללא סכום התשומות וללא ציון של תקופות הדו"ח. בית המשפט קבע כי נדרשת בדיקה מעמיקה יותר כדי לברר אם הקבלן אכן עוסק רשום, כגון המצאת תעודת עוסק מורשה.

לטענת מע"מ הקבלן לא היה רשום כעוסק. הקבלן עצמו טען בחקירתו שאינו מכיר את מנהל המסעדה ואינו מבצע עבודות שיפוץ ולא ביצע כאלה במסעדה. הוא גם הכחיש כי הנפיק את החשבוניות. ביצוע התשלום במזומן שלל את האפשרות להתחקות ולאמת את אמיתות העסקות. המסעדה היתה חייבת להצטייד בפנקס צ'קים ולשלם באמצעות צ'ק כקבוע בדין והימנעותה מכך עמדה בעוכריה.

במקרה אחר, המסעדה העסיקה עובדים זרים באמצעות קבלן. החשבוניות בגין אספקת כוח אדם היו ריקות מתוכן. לא היו בהן פרטים כנדרש כגון מספר העובדים שסופק, שעות העבודה, השכר ששולם, מועד מתן השירותים. לכן קיים קושי לעמוד אחר נכונות העסקה. מדובר בעובדים זרים נעדרי חשבון בנק ושכרם שולם במזומן. אין מניעה לשלם בצ'ק את שכר העובדים לקבלן, והוא כמעסיק היה משלם לעובדים במזומן.

החובה לשלם בצ'ק לנותן שירותים נועדה לאפשר בחינת אמיתות העסקה נשוא החשבונית. התשלום במזומן ללא טעם מוצדק סיכל את המטרה והקשה על בחינת קיומה של עסקה אמיתית בין הצדדים והדבר עומד כנגד המשלם. ביהמ"ש קבע שחשבוניות הקבלן הוצאו שלא כדין ולא ניתן לתבוע החזר מס תשומות.

הכותב הוא מומחה בדיני מסים, שותף מנהל במשרד עו"ד ג. בלנגה ושות' jack@blanga.co.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker