בתוך שנה וחודשיים גייסו בתי ההשקעות ילין לפידות ואלטשולר שחם 4 מיליארד שקל בגמל

ילין לפידות עקף בפברואר את הלמן אלדובי בפעילות הגמל ומנהל כיום 6.9 מיליארד שקל. פסגות פדה בפברואר 207 מיליון ש'

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> נמשך זרם הכספים אל בתי ההשקעות אלטשולר שחם וילין לפידות. בפברואר גייסו שני בתי ההשקעות לקופות הגמל שבניהולם 412 מיליון שקל, כשכל הכסף הגיע מהמתחרים. בשנה וחודשיים שחלפו מתחילת 2011 גייסו קופות הגמל של שני הגופים האלו סכום גבוה מאוד של כ-4 מיליארד שקל.

נכון לסוף פברואר מנהל ילין לפידות בגמל נכסים בהיקף של 6.9 מיליארד שקל. בכך הוא עקף את חברת הגמל של הלמן אלדובי, המנהלת 6.8 מיליארד שקל. בעוד ילין לפידות צומח ללא הפסקה, הלמן אלדובי מתמודד עם פדיונות נמשכים. מתחילת 2011 פדו הקופות של הלמן אלדובי יותר מ-600 מיליון שקל. כעת ממוקם ילין לפידות במקום העשירי בענף הגמל מבחינת היקף נכסים מנוהל. בקרוב, לאחר המיזוג המתוכנן בין דש איפקס למיטב, הוא צפוי לעלות למקום התשיעי.

מלבד ילין לפידות ואלטשולר שחם, כמעט שאין מגייסים עקביים בענף, אפילו גיוסים בהיקפים קטנים. כך, למשל, מנורה מבטחים ואנליסט, שבלטו בשנה שעברה בגין המגייסים, אם כי גיוסים קטנים, עברו עתה לצד הפודים. לעומתם, אקסלנס שהתמודד בעבר עם פדיונות, עבר כעת לצד המגייסים. מתחילת 2012 הוא גייס סכום קטן של 10 מיליון שקל. בית ההשקעות אי.בי.אי מצליח להחזיק את עצמו מחוץ למים, ואף שהגיוסיו מסתכמים רק במיליוני שקלים בודדים מדי חודש, הוא שומר על עקביות.

מהצד השני של הענף ממשיך דש איפקס לסבול מפדיונות. בפברואר פדו קופות הגמל של דש איפקס 102 מיליון שקל. מתחילת 2011 הוא איבד 850 מיליון שקל למתחרים. פסגות, שבחודשים האחרונים היה נראה כי הוא מתאושש ומצליח לעצור את זרם הפדיונות ואיבוד הכספים למתחרים, חזר למגמה שלילית. בפברואר הוא איבד למתחרים סכום גדול של 207 מיליון שקל.

כעת, על רקע עסקת המיזוג בין דש איפקס למיטב, יהיה מעניין לראות איך החברה החדשה שתיווצר תתמודד עם המצב, משום שגם מיטב סובל מבעיה של פדיונות. מנכ"ל הגמל במיטב הוא איציק אסטרייכר. מנכ"ל הגמל בדש הוא דן פנחסי. פנחסי הגיע לכלל רק לפני קצת יותר מחצי שנה, כשנקרא לתפקיד לאחר עזיבתו של מנכ"ל הגמל הוותיק אורן חנוכה.

לפנחסי יש סיכויים גבוהים יותר להיות זה שייבחר לתפקיד המנכ"ל בחברה הממוזגת, בשל ניסיון גדול בניהול חברת גמל ופנסיה גדולה שצבר בתפקיד מקביל שבו שימש בכלל ביטוח. הדגש צפוי להיות על פעילות הפנסיה שבה מתכנן דש איפקס להתרחב מאוד בשנים הבאות.

גם לאסטרייכר יש ניסיון בגמל ובפנסיה, אבל קרן הפנסיה שניהל בכלל היא קטנה מאוד עם כ-200 מיליון שקל נכסים מנוהלים, לעומת קרן הפנסיה מיטבית עתודות של כלל שניהל פנחסי עם נכסים בהיקף של 17 מיליארד שקל, נכון לזמן שהיה בתפקיד. גם פעילות הגמל של כלל, שניהל פנחסי, היא בהיקפים של כמעט פי שלושה מזו של מיטב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker