השיפור במצלאוי: מידרוג מעלה את דירוג האשראי בשתי דרגות – באופק "יציב"

לאחר שהשלימה גיוס של 70 מיליון שקל סדרת אג"ח חדשה (ה'), מצלאוי הודיעה על פירעון מוקדם ומלא ביוזמת החברה של איגרות החוב מסדרה ד', בהיקף של יותר מ-40 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

חברת מידרוג הודיעה על העלאת דירוגן של אגרות החוב סדרות ג' ו- ד' של חברת מצלאוי , בשליטתו של סמיר מצלאוי (48%), מרמה של Ba1 לרמה של Baa2. כמו כן הודיעה מידרוג כי היא משנה את אופק הדירוג ל"יציב". מדובר בהעלאה של 2 דרגות דירוג. במקביל הודיעה מצלאוי על פירעון מוקדם מלא ביוזמת החברה של איגרות החוב מסדרה ד', בהיקף של יותר מ-40 מיליון שקל.

סמי מצלאויצילום: עודד קרני

העלאת הדרוג של מצלאוי וייצוב האופק נובעים, לטענת מידרוג, מכמה מהלכים ועסקות שאותן ביצעה החברה במהלך חצי השנה האחרונה, אשר הובילו לשיפור בפרופיל העסקי והפיננסי של החברה. בין המהלכים שביצעה החברה – מכירת מניות החברה הבת אבן השוהם, המחזיקה במתחם כורזין, עסקה שהושלמה בינואר השנה.

בפברואר 2018 הנפיקה מצלאוי סדרת אג"ח חדשה, סדרה ה׳, בסכום של 70 מיליון שקל. ובמארס ביצעה הנפקה נוספת של אג"ח ה' באמצעות הצעת רכש חליפין לסדרות ג' וד', כך שיתרת אגרות חוב  סדרה ה', שנסחרת בתשואה לפדיון של 5.9%, הינה 115 מיליון שקל. לפי מידרוג, הצלחת גיוס האג"ח תורמת לנזילות החברה, להשטחת לוח הסילוקין והתאמתו למועדי קבלת התזרים בגין הפרויקטים בתחום הייזום למגורים ונגישות החברה למקורות מימון וליכולת פירעון החוב.

כלכלני מידרוג הדגישו כי בשנתיים האחרונות חל שיפור משמעותי ביחסי האיתנות של מצלאוי - בין היתר, לאור הזרמת ההון שבוצעה במהלך 2016 והפירעון שוטף של אג"ח והלוואות מבנקים, וכן מימוש מתחם כורזין אשר הביא לקיטון בחוב הפיננסי ולפירעון הלוואה פרטית שנטלה החברה. במידרוג ציינו לחיוב את יתרת הנזילות בהיקף של כ-60 מיליון שקל, שמיועדת לפירעון מוקדם של סדרת אג"ח ד׳, ולפירעון יתרת סדרת אג"ח ג'.

בנוסף לכך ציינו במידרוג את העובדה כי למצלאוי קיימים נכסים מניבים אשר חלקם ללא חוב, וחלקם עם שיעור LTV של כ-50%, המייצגים גמישות נוספת, גם במימוש הנכסים או מימון מחדש במידת הצורך. כמו כן, רווחיות החברה נמצאת במגמת שיפור, כתוצאה ממהלך של התייעלות הכולל ירידה בהוצאות המטה, לפי מידרוג.

עם זאת, בחברת הדירוג ציינו לשליליה כי את היקף הפעילות הנמוך של מצלאוי וריכוזיות פרויקטים ש"משליכים לשלילה על פרופיל הסיכון". כמו כן, במידרוג מנו כמה גורמים שעשויים להביא להפחתת דירוג:  חלוקת דיווידנדים, שיש בה כדי לפגוע באיתנות הפיננסית ובנזילות; עיכוב משמעותי בהתחלת פרויקטים חדשים ו/או קצב מכירות נמוך לאותם פרויקטים; ואי-ביצוע פדיון סדרות האג"ח ד' ו-ג' בהתאם למתווה שהוצג, תוך אי-שמירה על כרית המזומנים המיועדת לכך.

מצלאוי, שנסחרת לפי שווי של כ-80 מיליון שקל, עוסקת בפרויקטים של פינוי-בינוי, קבלנות ונדל"ן מניב. ב-2015 נקלעה מצלאוי למצוקה תזרימית, לאחר שקצב התקדמות הפרויקטים הנדל"ניים ומסירת הדירות לא הלמו את לוח הסילוקין לחובותיה, ומנעו מהבנקים לשחרר כספים מחשבונות הליווי. הקשיים התזרימיים אילצו את מצלאוי לממש נכסים, להעניק לחברה הלוואות גישור, ולהכניס כשותף (36.75%) את המשקיע אליהו קנפלר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker