פרשנותפרשנות |

תשואה של 50,000%: אז למה פרוטרום נמכרת?

יצירת הערך הגדולה בתולדות הבורסה מיצתה את עצמה ■ התשואה הפנומנלית התבססה על מסע רכישות מסחרר שהוביל אורי יהודאי מנכ"ל פרוטרום ב-22 השנים האחרונות, ועל קריאה נכונה של שוק המזון העולמי והמגמות השולטות בו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פרוטרום בשווייץ
יורם גביזון

22 שנים בדיוק לאחר שחברת פרוטרום , יצרנית של תמציות טעם וריח, נרשמה למסחר בבורסה לפי שווי של 13 מיליון דולר אישר דירקטוריון החברה פה אחד את מכירתה לחברת IFF האמריקאית תמורת שווי של 6.4 מיליארד דולר ושווי פעילות, כלומר שווי המניות בתוספת החוב של החברה, של 7.1 מיליארד דולר.

מדובר בעלייה של 48,900% בשווי החברה מאז 1996. זוהי יצירת הערך הגדולה בתולדות הבורסה. העלייה בשווי מניותיה של פרוטרום בשלוש השנים האחרונות היתה כה חזקה עד שתרומתה של פרוטרום למדד ת"א 35 (6.1%) הצליחה לגמד אפילו את הנזק שגרמה המפולת בחברת טבע למדד 35 החברות בעלות שווי השוק הגדול בבורסה

יצירת הערך התבססה על מסע רכישות מסחרר שהוביל אורי יהודאי, מנכ"ל החברה ב-22 השנים האחרונות, ועל קריאה נכונה של שוק המזון העולמי והמגמות השולטות בו. פרוטרום רכשה 47 חברות מ-2011 בשווי מצטבר של 1.1 מיליארד דולר, בעיקר חברות קטנות ובינוניות שמחזור המכירות השנתי שלהן נע בין מיליוני דולרים לעשרות מיליוני דולרים בשנה - והתמקדה בפלח השוק הצומח בשוק המזון: חברות קטנות ובינוניות וחברות שמייצרות מותגים פרטיים עבור רשתות המזון.

אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרוםצילום: עופר וקנין

פרוטרום, בניגוד לענקיות בענף כמו IFF ו-ivaudan, זיהתה נכון ובזמן את המעבר של צרכנים למזון בריא שמבוסס על מיצויים של חומרי גלם טבעיים, צבעי מאכל טבעיים, נוגדי חמצון ומזון בעל ערכים רפואיים, או לפחות טענות לערכים כאלה.

מהלך נוסף של פרוטרום היה כניסה לגידול עצמי של חומרי הגלם הטבעיים באמצעות שיתוף פעולה ארוך טווח עם חקלאים. המהלך משרת שתי מטרות: יכולת לספק ללקוחותיה של החברה מעקב אחרי הרכיבים במוצר שהם מקבלים עד לרמת השדה, כדי להבטיח את איכותו, והורדת עלות רכישת חומרי הגלם ב-50%.

פרוטרום בנתה גם נוכחות גיאוגרפית מרשימה באמצעות 74 מפעלים הממוקמים ב-60 מדינות במערב אירופה, באמריקה הלטינית ובמזרח אירופה הודו וברזיל. התוצאה של מהלכים אלה היא גידול של 120% במכירותיה של החברה ב-2017-2012 לרמה של 1.4 מיליארד דולר, גידול של 196% ברווח הנקי של החברה בתקופה זו ל-154 מיליון דולר ועלייה של 168%ברווח התפעולי התזרימי של החברה ל-268 מיליון דולר.

מסע הרכישות הניח בסיס לצמיחה פנימית חזקה 7% בשנתיים האחרונות כך שהיעדים שקבעה החברה להגיע למחזור מכירות של 2.25 מיליארד דולר ורווח תפעולי תזרימי של 500 מיליון דולר ב-2020 נראים בהישג יד בסבירות גבוהה.

מדוע אם כן הוביל יהודאי את פרוטרום למכירה, על אף הפוטנציאל להמשך הצמיחה ברווח ובשווי החברה? אחת מהן קשורה לגילו של בעל השליטה בחברה ג'ון פרבר, שמחזיק ב-39.7% ממניותיה באמצעות חברת ICC. פרבר בן 93, ועל פי הערכות, העלייה בשווי מניותיה של פרוטרום הגדילה את חלקה להרבה מעל 50% משוויה של חברת האחזקות המשפחתית ICC . השווי המשתקף בהצעת IFF הוא סיבה מצוינת. אחרי 32 שנות פעילות, מהן 22 שנים כמנכ"ל, יכול יהודאי להציג עליית ערך שמעטים הציגו לפניו - ולצאת כאיש אמיד למדי, כפי שמענק ההישארות שיקבל ויפורסם בעתיד הקרוב כנראה יראה.

יתרה מכך, העובדה שפרוטרום משלימה את פעילותה של IFF בכל הקשור לחוזקות בחומרי גלם טבעיים, לקוחות קטנים ובינוניים, ופריסה גיאוגרפית עשויה לסייע לשתי החברות לייצר עליית ערך נוספת לבעלי מניותיה של פרוטרום שיקבלו שליש מהתמורה במניות IFF.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker