אייזיק דבח מסמן כיוון לדלתא: "בודקים איך ניתן לחדור לסין ולהודו"

דלתא חתמה על הסכם אופציה לרכישת אמיננס הצרפתית, המתמחה בהלבשה תחתונה לגברים, ב-125 מיליון יורו ■ העסקה צפויה לפתוח בפניה שערים לשוק האירופי ■ הרווחיות הגבוהה של אמיננס צפויה להשפיע לחיוב על תוצאות דלתא ולשפר את רווחיה ב–20%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אייזק דבאח
אייזק דבאחצילום: מוטי מילרוד

המשקיעים ב דלתא גליל גילו אתמול אופטימיות ביחס לעסקה חדשה שעליה דיווחה החברה שבשליטת אייזיק דבח. בעסקה, שצפויה להשפיע לחיוב על תוצאותיה העסקיות, דלתא חתמה על הסכם אופציה לרכישה של יצרנית ההלבשה התחתונה לגברים הצרפתית אמיננס (Eminence) מחברת בוקסר הולדינג תמורת 125 מיליון יורו (550 מיליון שקל).

בתגובה לדיווח על העסקה זינקה מניית דלתא אתמול בבורסה בתל אביב ב–9.5% במחזור של 7 מיליון שקל — פי ארבעה מהממוצע בה ב–180 ימי המסחר האחרונים. הזינוק העיר את מניית דלתא, שסבלה בשנים האחרונות מתנודתיות גבוהה. המניה ירדה ביותר מ–10% בשלוש השנים האחרונות.

הסנטימנט השלילי במניית דלתא קשור לחולשה בפעילות המסורתית של החברה בצפון אמריקה, בעיקר עקבת סגירה נרחבת של חנויות בידי קמעוניות גדולות בארה"ב, כחלק מהמשבר שפוקד את ענף הקמעונות בעולם בשל מעבר קונים לאינטרנט.

דלתא גליל מייצרת כיום הלבשה תחתונה לגברים עבור המותגים המובילים בעולם, ולמעשה היא מובילת השוק בקטגוריה זו. רשימת לקוחותיה כוללת את קלווין קליין, טומי הילפיגייר, לה קוסט וארמני, וכן מותגים פרטיים כמו שיסר ודלתא. חלקו של ייצור התחתונים לגברים הוא כרבע מהמחזור השנתי — 350 מיליון דולר בשנה.

לפי הערכות, רכישת אמיננס נעשית לפי מכפיל של 6–7 על הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של אמיננס, המגלם עלות עסקה בטווח התחתון יחסית. לאחר השלמת העסקה, מכירות דלתא יעלו ליותר מ–1.5 מיליארד דולר בשנה, והרווח הנקי למניה צפוי לגדול ב–40–45 סנט — תוספת משמעותית של 20%. הגידול ברווח למניה נובע מרווחיותה הגבוהה יחסית של אמיננס, וזו כנראה הסיבה שהביאה אתמול לזינוק היומי במניה.

העסקה בין דלתא לבוקסר הולדינג נעשית כך שהמוכרת קיבלה אופציית מכר (Put Option Agreement), שבה דלתא תידרש לבצע את העסקה בתנאים שסוכמו. העובדה שהעסקה סוכמה בהסכם אופציה (ולא בהסכם מכר רגיל) נובע מהדין הצרפתי, שקובע תנאים מקדימים להעברת שליטה בחברה צרפתית. בין היתר, הרגולציה מחייבת את המוכרת להיוועץ עם נציגי העובדים של אמיננס, לקבל ויתור של עובדי בוקסר הולדינג על זכותם לרכוש את אמיננס, או על פקיעת התקופה שבה רשאים העובדים להגיש הצעת רכש.

עם התקיימות התנאים, בוקסר הולדינג תהיה רשאית לממש את אופציית המכר ולדרוש מדלתא לחתום על הסכם רכש מלא. בדלתא העריכו כי אם אכן ייחתם הסכם הרכישה, העסקה תושלם ברבעון השלישי של 2018.

אמיננס מוכרת את מוצריה לרשתות גדולות בצרפת, בהן קרפור, קורה, E.leclerc, Auchan, קזינו ואינטרמרשה. פרט לשתי חנויות עודפים, אמיננס אינה מחזיקה בנקודות מכירה. 85% מהייצור של אמיננס נעשה במיקור חוץ, ורק 3% מהייצור בצרפת עצמה.

העסקה בין אמיננס לדלתא תכלול שלושה מותגים: Eminence, Athena ו–Liabel. אמיננס הוא מותג צרפתי של הלבשה תחתונה לגברים, הנמכר ללקוחות בפלח שוק עליון, בעוד המותג Athena פונה בעיקר לשוק ההמונים. Liabel, שנוסד ב–1851, הוא מותג איטלקי של חולצות טריקו והלבשה תחתונה לכל המשפחה.

87% ממוצרי אמיננס מיועדים לגברים, 8% לנשים ו–5% ולילדים ולתינוקות. מרבית המכירות הן בשוק הצרפתי (79%) והיתר במערב אירופה, בעיקר באיטליה (17%) ובלגיה (3%). מכירות החברה דרך הרשת הן 3% מהמחזור. לאחר השלמת העסקה, חלקה של אירופה במכירות דלתא יעלה מ–29% ל–34%; וחלקה של ההלבשה התחתונה לגברים, שהיא רווחית יותר בהשוואה להלבשה תחתונה לנשים, יעלה מ–24% ל–29% מהמחזור.

אמיננס נהנית מצמיחה. ב–2017 הסתכמו מכירות הקבוצה ב–99 מיליון יורו, בהשוואה ל–97 מיליון יורו ו–90 מיליון יורו ב–2016 ו–2015 בהתאמה. החברה נהנית מרווחיות גבוהה, שכוללת רווחיות גולמית של יותר מ–50%, לעומת רווחיות גולמית של 35%–37% בקבוצת דלתא.

מדוע דלתא צריכה עוד תחתונים?

דלתא, שנסחרת לפי שווי של כ–2.6 מיליארד שקל, מייצרת עבור חברות ענק, כמו נייקי כקבלן משנה, ומחזיקה במותגים פרטיים משלה, כמו שיסר ודלתא.

ההסכם לרכישת אמיננס הוא עסקה גדולה שנייה שמבצעת דלתא להרחבת פעילותה. לפני כשנה וחצי רכשה דלתא את פעילות חטיבת DGPB מ–VF Corporation — שכוללת את מותגי הפרימיום 7 For All Mankind, Splendid ו–Ella Moss — עבור 119 מיליון דולר. ואולם, בשונה מהעסקה הקודמת, העסקה הפעם נעשית בליבת פעילותה של דלתא.

רכישת אמיננס צפויה לסייע לדלתא להרחיב את פעילותה באירופה, אזור שבו היא פעלה עד כה בעיקר באמצעות שיסר (מוכרת בגרמניה בלבד). ואולם, הסיבה העיקרית שהביאה את דלתא לעסקה קשורה לדלת שקבוצת אמיננס פותחת לדלתא ברשתות הקמעוניות הגדולות באירופה, שבאמצעותן יוכלו לשווק את יתר מוצרי הקבוצה, בעיקר מוצרי הלבשה תחתונה לנשים, שכיום הם רק 8% מהמכירות של אמיננס.

"דלתא יכולה לסייע לקבוצת אמיננס בחדשנות. אמיננס תוכל להשתמש בבדים שלנו, בטכנולוגיה שלנו ולשווק מוצרים נוספים שלנו בצרפת", אמר אתמול דבח ל–TheMarker. דבח אירגן אתמול כינוס אנליסטים בעקבות הרכישה וציין כי "אנחנו רואים בעסקה פלטפורמה להשגת צמיחה במכירות מוצרי דלתא בקטגוריות הנשים, אקטיבוויר וגרביים ללקוחות חדשים בשווקים שבהם לא היתה לנו פעילות מהותית.

"קשה מאוד לחדור לשוק הצרפתי. לבדנו לא נוכל לעשות את זה, ולכן אנחנו מתכוונים להיעזר בפלטפורה של אמיננס. כיום, אנחנו מוכרים בצרפת בערך 0.5%, בעיקר דרך רשת קרפור. אנחנו מרחיבים את הפעילות באירופה שעה שהיבשת עוברת ממיתון. במקביל, גם בצרפת מעבירים רפורמות שצפויות לסייע לכלכלה. אנחנו רוצים לגדול באירופה, בעיקר באיטליה, צרפת וספרד".

לא בטוח שדבח מתכוון לעצור באירופה. בדלתא לא מסתירים את העובדה שהם בוחנים אפשרות לשווק בעתיד את המוצרים של קבוצת אמיננס גם בשווקים מתעוררים, שסומנו כמנוע צמיחה, כשהכוונה היא בעיקר לשוק הסיני הרותח. "אם כבר, אני אקח את הפעילות של אמיננס להודו או לסין, ולא לאמריקה. כרגע, אנחנו מוכרים רק 4% מהמחזור באסיה. זה לא קל לחדור לשוק הסיני. אנחנו מנסים לבדוק איך אפשר להגדיל שם את הביזנס שלנו", הדגיש דבח.

דלתא מתכוונת לממן את העסקה בחלקה הקטן באמצעות המזומנים שבקופה — 137 מיליון דולר נכון לסוף 2017 — והיתרה באמצעות הלוואות מבנק אירופי. לפי שעה, בחברה לא מתכוונים לבצע גיוס חוב בישראל, שכן הנפקת אג"ח נקובות יורו היא יחסית קשה יותר לביצוע בישראל. לאחר העסקה, יתרת החוב הפיננסי של דלתא תעלה ל–270 מיליון יורו, בהשוואה ל–126 מיליון יורו קודם לכן.

בשל נטילת המימון, יחס המינוף של דלתא — שמקפידה לבצע רכישות באופן שמרני — יגדל ל–2 (חוב נטו לעומת EBITDA). ואולם, בחברה מקווים כי הוא יפחת מהר יחסית. "בשבע־שמונה השנים האחרונות שמרנו על יחס חוב־EBITDA של פחות מ–1. יחס המינוף עלה ל–2 לאחר עסקות הרכישה שביצענו, אך הופחת לאחר מכן. זה חוזר חלילה. בסוף היום, אנחנו חברה שאינה אוהבת מינוף", הדגיש אתמול יוסי חג'ג', המשנה למנכ"ל בדלתא.

"היה חשוב בעיקר שזו חברה עם הנהלה טובה. זה לא ידרוש מאתנו תשומת לב ניהולית. אנחנו מתכוונים להחתים את ההנהלה הקיימת לעוד חמש שנים לפחות. הם מאוד שמחים לחבור לגוף אסטרטגי כמו דלתא. אם נצליח לנצל את הגישה של אמיננס ללקוחות, יש לנו פוטנציאל עתידי לצמיחה", הוסיף סמנכ"ל הכספים יעקב חן.

"גם אם לא נצליח לשפר את הביצועים של אמיננס ולא נבצע כל שינויים – עשינו עסקה טובה. זו חברה עם הנהלה טובה, רווחית ויש לה תזרימים מזומנים יציבים", סיכם דבח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker