לאן נעלם הכסף של שורט טרייד? "הסתבכות בהנפקה של חברת קנאביס"

העסקה הכושלת נערכה בספטמבר 2017, ללא ידיעתם של הסוחרים ■ עו"ד עמית פינס שמונה למפרק זמני של שורט טרייד: "אלפי לקוחות נפגעו, חובות שורט טרייד - 10.5 מיליון דולר, שווי הנכסים נמוך בהרבה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי נוימן בעת הדרכת מערכת שורט טרייד, לפני כשנתיים
שלומי נוימן בעת הדרכה על מערכת שורט טרייד, לפני כשנתייםצילום: צילום מסך, מתוך פייסבוק

תעלומת היעלמותם של עשרות מיליוני שקלים שהופקדו בחברת שורט טרייד הגיעה היום (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב. "שלומי נוימן (הבעלים של שורט טרייד) טוען שהסתבך בעסקה מול קבוצת משקיעים שהיו גם לקוחות של שורט טרייד, הוא ערך עבורם עסקת הנפקה של אחת מחברות הקנאביס", כך הסביר עו"ד עמית פינס - שמונה בסוף השבוע שעבר לבעל תפקיד בשורט טרייד. נוימן הוא המייסד של שורט טרייד ושימש כמנכ"ל שלה.

העסקה הכושלת הזו נערכה בחודש ספטמבר 2017, ללא ידיעתם של הסוחרים שהפקידו יחד עשרות מיליוני שקלים לצורך ביצוע מסחר בבורסה האמריקאית. פינס אמר: "מחיר המניה בשעת ההנפקה היה נמוך מאוד, אח"כ בגלל קשיים רגולטוריים לא ניתן היה לסחור במניות, המניות עלו בשיעור ניכר, ניתן מצג שווא כלפי אותם משקיעים שאפשר לסחור במניות, הם הזרימו הוראות קניה ומכירה שלא בוצעו בפועל, וכך נוצר רווח או חוב על הנייר של 11 מיליון דולר כלפי אותם משקיעים שלחצו לקבל את ההשקעה שנפרעה להם כאשר שאר הלקוחות לא קיבלו את כספיהם".

עורכי הדין אוהד הראל, עמית פינס ומיכאל חינצ'ין
עורכי הדין אוהד הראל (מימין), עמית פינס ומיכאל חינצ'ין

>> "אנשים איבדו 350 אלף דולר - את כל החסכונות שלהם. חיים נהרסו"

ביום חמישי מינה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין את פינס יחד עם עו"ד מיכאל חינצ'ין לבעלי תפקיד בשורט טרייד והורה להם לתפוס את הנכסים שלה ולהציב שמירה על הרכוש כדי למנוע הברחת נכסים. לדיון בבית המשפט היום הגיעו כמה עשרות בודדות של סוחרים שהפקידו כספים בחשבון הבנק של שורט טרייד בבנק מזרחי-טפחות והפסידו כל אחד בין עשרות למאות אלפי שקלים. פינס הסביר כי נכון להיום מדובר באלפי לקוחות שנפגעו. הוא פירט בבית המשפט את הפעולות בהן נקטו המפרקים מאז נכנסו לתפקידם.

"החל ביום חמישי בשעות אחר הצהריים המאוחרות התחלנו לנסות להבין מה קרה ולצורך כך חילקנו את הפעולות שלנו לשתי זרועות. הזרוע הטכנית כללה הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ, השתלטות על משרדי החברה בירושלים ושירותי משרד שניתנו בבני ברק, קבלת גישה מלאה למידע ולהנהלת החשבונות של החברה, והחלפת מנעולים", אמר פינס.

הזרוע השנייה של הפעילות היתה במישור המהותי וכללה פגישה שקיימו בעלי התפקיד עם נוימן. "היתה שיחה ארוכה מאוד, הוא אמר שהחובות של החברה הם בין 7 ל-9 מיליון דולר. לפי מסמכים שקיבלנו הבוקר זה יותר קרוב ל-10.5 מיליון דולר". ואולם פינס הדגיש כי שוויים של הנכסים של שורט טרייד נמוך בהרבה. "יש יתרה של 100 אלף דולר אצל הברוקר בארצות הברית, מניות שנסחרות כרגע בשווי של כ-750 אלף דולר ופה ושם מחשבים וציוד שאין לו שווי כמעט".

השופט איתן אורנשטיין
השופט איתן אורנשטיין

בכל הנוגע לחשבון שניהלה שורט טרייד בבנק מזרחי טפחות הסביר פינס כי כל אחד מהסוחרים רשום שם אך הוא ציין כי הוא לא בטוח שיש חפיפה מלאה בין לקוחות החברה לבין הנהנים שרשומים בחשבון. "חלק מהמסחר בוצע באמצעות חשבון בנק שנפתח באחרונה בהונג קונג, אנשים היו מעבירים כסף ישירות לבנק בהונג קונג ומקבלים מתוכו כסף. נעשה גם ערבוב שלמדנו עליו אתמול, בין שני החשבונות, כלומר אנשים שרצו לעשות משיכה של הכספים - קיבלו אותם מחשבון הבנק בהונג קונג, למרות שהם רשומים כנהנים בבנק המזרחי.

פינס הוסיף כי לחברה יש עוד שני חשבונות נוספים במונטנגרו ובלוקסמבורג. "החשבון במונטנגרו הוא חדש, טרם הספיקו לעשות בו פעילות. בלוקסמבורג מוחזקים ניירות ערך. מידע זה נמסר לנו מאדון נוימן. המחשבים של החברה נמצאים אצלנו וכרגע אנחנו עובדים על פיענוח".

במהלך הדיון תהה השופט אורנשטיין בנוגע לסמכות של בית משפט ישראלי להורות על פירוקה של חברה זרה, שכן שורט טרייד רשומה באיי הבתולה הבריטיים. הוא ציין כי נציגת הכנ"ר מצדדת בקבלת הבקשה למינוי מפרקים זמניים והדגיש כי מהמסמכים שהוגשו לו ומדברי בעלי התפקיד, עולה כי מדובר בבקשה מבוססת שאין לה התנגדות.

בסיום הדיון מינה אורנשטיין את פינס וחנצ'ין למפרקים זמניים של שורט טרייד והרחיב את הסמכויות שנתן להם בסוף השבוע. "הסמכויות שהוענקו למפרקים הזמניים בעת מינויים כבעלי תפקיד יורחבו לצורך ביצוע כל שנדרש לשם התחקות ואיתור נכסי החברה, ותפיסתם. המפרקים הזמניים מוסמכים לבוא בדברים עם כל גורם שיש לו קשר עם החברה, לרבות רשויות ממשלתיות בארץ ובחו"ל ומוסדות פיננסיים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker