ארבעת סימני השאלה המטרידים בדו"חות הטובים של טבע - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארבעת סימני השאלה המטרידים בדו"חות הטובים של טבע

ירידה של 4% במניית טבע בסוף השבוע מעידה כי השוק לא התרשם מיישום תוכנית ההבראה בחברה ■ טבע דיווחה על רווח של מיליארד דולר והקטנת החוב ב-2 מיליארד דולר, אך התשובות לגבי השקת תרופות שיפצו על הירידה במכירות קופקסון לא שיכנעו

7תגובות
הפגנת עובדי טבע אשדוד, דצמבר 2017
אילן אסייג

מניית טבע חוותה בשנים האחרונות כמה נפילות קשות, לאחר שהחברה דיווחה על תוצאות כספיות מאכזבות, והורידה את תחזיות הרווח. הירידה המצטברת של 4.1% במחיר המניה בסוף השבוע האחרון על רקע עלייה במדדי המניות בשבוע החולף, היא חריגה. היא התרחשה לאחר שטבע עקפה בפער ניכר את התחזיות, ואף העלתה את תחזית המכירות, הרווח ותזרים המזומנים הפנוי ל-2018.

נראה שגם אם טבע דיווחה על התקדמות מהירה בתוכנית ההבראה - השוק לא השתכנע שהחברה יצאה מכלל סכנה, בעיקר בשל תלותה במספר מצומצם של תרופות מקוריות שנמצאות לקראת סוף חייהן, בעיקר הקופקסון. זאת בנוסף לקשיים הגוברים לקבל אישור ולהשיק תרופות מקור חדשות, שיספקו לחברה את תזרימי המזומנים הנדרשים לפירעון חובה הפיננסי העצום.

מנכ"ל טבע, קאר שולץ

הרווח על בסיס כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב היה 1.1 מיליארד דולר (1.03 דולרים למניה). באופן חריג, הרווח היה גבוה מרווח של מיליארד דולר על בסיס Non GAAP (94 סנט למניה) - בשל רווח של 1.3 מיליארד דולר מהסדר תביעה מול אלרגן; הסכם פשרה עם האחים אספינוזה, שמכרו לטבע את רימסה; וזכייה בערעור על תביעה בסך 235 מיליון דולר בגין הפרת פטנט על תרופה להפחתת לחץ של GSK.

גם אם הרווח הנקי המדווח הושפע לטובה מהכנסה חד־פעמית זאת, הרווח הנקי על בסיס Non GAAP, שמנטרל הכנסות והוצאות חד פעמיות, וכן הפרשות לירידת ערך, היה גבוה ב–27 סנט מממוצע תחזיות האנליסטים לרבעון הראשון של 2018.

טבע גם דיווחה על תזרים מזומנים פנוי של 1.9 מיליארד דולר, בעיקר בשל תשלומים חד־פעמיים מאלרגן ומבעלי רימסה, שאיפשר לה להקטין את החוב הפיננסי נטו ב-2.2 מיליארד דולר ל–29.3 מיליארד דולר. טבע גם הציגה רמת הכנסות של 5.1 מיליארד דולר, שהיתה נמוכה אמנם ב-10.4% מהרבעון הקודם, אבל גבוהה ב-5.3% מממוצע תחזיות האנליסטים.

המנכ"ל החדש, קור שולץ, זכה לתשומת לב וביקורת על המענק שקיבל עם כניסתו לחברה - 20 מיליון דולר - אבל בשלב זה נראה כי תוכנית ההבראה שהוא מוביל מתקדמת במהירות ונושאת פירות לבעלי המניות, אם כי במחיר כואב לעובדי החברה. טבע נפרדה מ–6,200 מעובדיה, פחות ממחצית מ-14 אלף העובדים שאמורים לעזוב אותה עד 2019, על פי התוכנית שהוכרזה בדצמבר 2017. החברה סגרה עשרה מפעלים, וצופה שעד סוף 2018 תחסוך 1.5 מיליארד דולר מתוך יעד חיסכון של 3 מיליארד דולר עד סוף 2019.

תואצות טבע במליארדי דולרים

תהליכי ההתייעלות כבר באו לידי ביטוי בתוצאות הרבעון הראשון של 2018: הרווח התפעולי Non GAAP של החברה ירד ב–186 מיליון דולר בלבד (11.5%), למרות ירידה של 565 מיליון דולר ברווח הגולמי, בעיקר כתוצאה מירידה של 321 מיליון דולר (40%) במכירות של קופקסון בצפון אמריקה, וקיטון של 327 מיליון דולר (23%) במכירות של התרופות הגנריות בצפון אמריקה.

ריכוך הנזק לרווח התפעולי הושג באמצעות ירידה של 27% בהוצאות המחקר והפיתוח; הפחתת הוצאות המכירה והשיווק ב–20%; וחיתוך של 10% בהוצאות ההנהלה והכלליות, בעקבות הפסקת תוכניות מחקר ופיתוח, פיטורי עובדים, איחוד המחלקות המסחריות וארגונן מחדש על בסיס גיאוגרפי.

טבע נהנתה גם מרוח גבית של התחזקות היורו כלפי הדולר, שתרמה 240 מיליון דולר להכנסות ו–37 מיליון דולר לרווח התפעולי, וכן מגידול של 38 מיליון דולר בהכנסה האחרת, כתוצאה מעלייה בהחזרים שהחברה מקבלת בקנדה ממשרד הבריאות. זאת בגין הפסד הכנסות כתוצאה מדחייה בעיכוב ההשקה של תרופות גנריות בשל הליכים משפטיים שטבע זכתה בהם.

בעקבות התוצאות הטובות וההתקדמות המהירה מעט מהצפוי ביישום תוכנית ההבראה, העלתה טבע את תחזית המכירות ל–2018 ב–200 מיליון דולר ל–18.5–19.0 מיליארד דולר; את תחזית התזרים הפנוי ב–400 מיליון דולר ל–3.1 מיליארד דולר; ואת הרווח הנקי למניה מ–2.25–2.50 דולרים ל–2.40–2.65 דולרים למניה.

הפגנה של עובדי טבע. מחיר כואב לעובדי החברה
אמיל סלמן

טבע תוריד שוב את מחיר הקופקסון?

מה גרם אם כן לתגובת השוק לתוצאות שהיו טובות מהתחזית ולהעלאת התחזית? נראה שטבע לא הסירה את סימני השאלה בנוגע לנושא העמידות של מרכזי הרווח הנוכחיים של החברה: קופקסון, בנדקה־טריאנדה לטיפול בסרטני דם, פרואייר ו–QVAR לטיפול באסתמה, להחרפת התחרות כבר בטווח המיידי־קצר. חדשות רעות נוספות סיפקה טבע בנוגע לסוגיה הכאובה של התרופות המקוריות שאמורות להחליף את קופקסון, לפחות חלקית, כספק של תזרים המזומנים העיקרי של החברה.

שולץ השתבח בעובדה שקופקסון שמרה על מעמדה כתרופה המובילה לטרשת נפוצה (24.6% מכלל המרשמים) ושמרה על נתח שוק גבוה מכלל המרשמים לקופקסון (85%), למרות התחרות הגנרית עם חברת מיילן החל באוקטובר 2017. ואולם, המחיר היה כואב ויכאיב עוד יותר. מכירות קופקסון בצפון אמריקה ירדו ב–40% ל–476 מיליון דולר (462 מיליון דולר מסכום זה בארה"ב), בעיקר כתוצאה מהורדת מחיר שמיתנה את אובדן נתח השוק לחברת מיילן ל–15%. לדברי מייקל מקללן, המנהל הפיננסי של טבע, הירידה נובעת גם מהקטנת רכישות בידי סיטונאים שהמתינו להשקת גרסה גנרית נוספת בידי חברת סנדוז בשיתוף עם חברת מומנטה.

השקה זו לא התממשה ברבעון הראשון של 2018, למרות אישור שקיבלו סנדוז־מומנטה בפברואר 2018. עם זאת, שולץ אמר שהחברה מעריכה שגרסה זו תושק עוד במחצית 2018, ועל כן צפוי לחץ נוסף לירידת מחיר נוספת וירידה כמותית בהמשך השנה.

מכירות קופקסון, במיליוני דולרים

מה יקרה ליתר התרופות שיתמודדו עם תחרות גנרית?

העובדה שהרווח התפעולי של טבע בצפון אמריקה ירד רק ב–30% ל–915 מיליון דולר, למרות נפילה של 23% במכירות התרופות הגנריות ל–1.1 מיליארד דולר והקריסה במכירות קופקסו, נובעת מגידול של 7% במכירות פרואייר ועלייה של 16% במכירות התרופה בנדקה־טריאנדה (ניתנות בעירוי ומיועדות לטיפול בחולי סרטן הדם מסוג לוקמיה לימפוציטית כרונית ובסרטן הדם מסוג B Cell Non Hodgkin). אלא שפרואייר (משאף לטיפול באסתמה) עלול להיחשף לתחרות גנרית מצד פריגו כבר ב–2018, וטריאנדה תיתקל בתחרות גנרית במחצית השנייה של 2019.

מתי תקבל תרופת המיגרנה אישור?

המועמד המשמעותי ביותר לקזז את נזקי הקופקסון היא התרופה למיגרנה ארעית וכרונית פרמנזומאב (Fremanezumab), שאמורה להגיע למכירות של 1.0 מיליארד דולר ב–2022 ולמכירות של 1.7 מיליארד דולר ב–2025.

אלא שתוכניותיה של טבע לקבל אישור לשיווקה ממינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) התקבלו בינואר 2018 במכשול מהותי. FDA שלח מכתב אזהרה לחברת סלטריון (Celltrion) הדרום־קוריאנית, שמייצרת עבור טבע את החומר הפעיל לתרופה. בפברואר 2018 טבע עוד הביעה תקווה שהעניין הנוגע למפעל הקוריאני יוסדר, והיא תקבל את אישור FDA בתאריך המתוכנן, יוני 2018. ביום חמישי עידכנה טבע שהיא אינה צופה שתקבל את האישור עד אז, אך היא מעריכה שהחברה הדרום־קוריאנית תשיב לכל הטענות של FDA, ותיערך בדיקה חוזרת של המפעל בחודשים הקרובים, כך שטבע תקבל את האישור ותשיק את התרופה עוד ב–2018.

טבע הודתה שאין לה ספק חלופי לייצור התרופה, ועל כן היא תלויה לחלוטין בהצלחתה של סלטריון להסדיר את עניין בקרת האיכות של המפעל בדרום קוריאה. הדחייה בהשקת התרופה פירושה שטבע תגיע כמעט בוודאות לשוק באיחור ביחס לשתי מתחרותיה: ענקיות הפארמה אמג'ן ואיליי לילי, שמשווקות תרופה בעלת מנגנון פעולה ויעילות כמעט זהים, ועל כן נתח השוק שלה ויכולתה להשיג חוזים תהיה מוגבלת.

דחייה נוספת מעבר לדצמבר 2018 תהפוך את טבע למתחרה נכה, ותעמיד בסכנה את תוכניתה להגדיל את הרווח התפעולי התזרימי החל ב–2020 כדי לשרת את חובה.

מה יעלה בגורל שיתוף הפעולה עם רג'נרון?

אם לא די בכך, שיתוף הפעולה בין טבע לחברת רג'נרון (Regeneron) בפיתוח התרופה פסינומאב (Fasinumab) לטיפול בכאב בשל דלקת מפרקים ניוונית נקלע למצוקה. הוועדה המפקחת עליו הורתה להפסיק את מתן שני המינונים הגבוהים לתרופה, משום שהסיכון לחולים גובר על התועלת. טבע השקיעה בשיתוף הפעולה 310 מיליון דולר עד כה, ומממנת חצי מעלות הפיתוח של התרופה שמוערכת במיליארד דולר.

החדשות הטובות היחידות בגזרת התרופות המקוריות באה מכיוון התרופה אוסטדו, שאושרה לטיפול בכוריאה (מחולית) - תסמונת של הנטינגטון (מחלה נדירה של מערכת העצבים) ובדיסקינזיה מאוחרת (הפרעת תנועה שמתבטאת בתנועות חוזרות ולא רצוניות של הלשון, השפתיים, הפנים והגפיים).

מספר המטופלים בעולם
באוסטדו*, באלפים

מכירות התרופה, שהושקה באפריל 2017, הסתכמו ב-30 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2018, לעומת 19 מיליון דולר ו-6 מיליון דולר ברבעון הרביעי והשלישי של 2017 בהתאמה. מקללן סבור שאוסטדו תגיע למכירות של 200 מיליון דולר ב-2018, וציין שלצורך כך תידרש טבע להכפיל את מספר המטופלים ל-6,000 בסוף 2018, לעומת 3,000 בסוף הרבעון הראשון של 2018. מקללן העריך שזהו יעד שאפתני, אך אפשרי.

עם זאת, מספר המטופלים בתרופה גדל ב-410 בלבד ברבעון הראשון של השנה, לאחר הוספה של 1,600 מטופלים ברבעון הרביעי של 2017, ונשאלת השאלה אם טבע תצליח להאיץ את גיוס המטופלים לנוכח התחרות בחברת נויארוקריין (Neurocrine), שדיווחה על 12.5 אלף מטופלים ומכירות של 71 מיליון דולר לתרופה Ingrezza (המיועדת לטיפול בתסמינים דומים לאלה של דיסקינזיה מאוחרת) ברבעון הראשון של 2018.

טבע לא ציינה מהי הערכתה למכירות אוסטדו בשיא, אך לנוכח העובדה ש-40 אלף איש סובלים מכוריאה ו–500 אלף איש סובלים מדיסקינזיה מאוחרת בארה"ב, נראה שלתרופה יש פוטנציאל לגידול משמעותי גם מעבר ל-2018.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#