שאול מרידור ממשרד האוצר: "אל תאיימו בייקור הגז - יש לנו דרכים להתמודד עם מונופול"

חברי הכנסת אינם מורגלים בפעילות פרלמנטרית בימי חמישי - ליום השני של הדיונים בהמלצות ועדת ששינסקי בוועדת הכספים של הכנסת הגיעו בסך הכל 4 ח"כים ■ לדברי הח"כים, ועדת הכספים לרוב לא מתכנסת בימי חמישי ■ גדעון תדמור, מנכ"ל דלק אנרגיה השותפה בקידוח תמר: "חוק ששינסקי הוא גבינה שווייצית עם חורים גדולים"

צבי זרחיה
אבי בר אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
אבי בר אלי

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) אשר ניהל את דיוני ועדת הכספים היום, אמר במהלך הדיון כי פנה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא הקרן הייעודית של תקבולי מיסוי הגז והנפט - וכי נתניהו הבטיח לו כי ייעשה מאמץ להאיץ את הליכי הקמתה, ולהציג את עיקרי הקמת הקרן - או אף את תזכיר החוק להקמתה - כבר לפני אישור חוק ששינסקי בוועדה.

כמה מחברי הוועדה תבעו אתמול לקבוע בחקיקה את הקמת הקרן ואת ייעודה. זאת, בהמשך להצהרתו של נתניהו על הקמת קרן שכזו, שתפנה את הכספים להשקעות בחינוך ובביטחון. ואולם, שטייניץ דחה את התביעה בטענה כי מודל הקמת הקרן רק נבחן בימים אלה, בין היתר מול הולנד וצ'ילה - וכי החיוב יעכב את אישור החוק. יו"ר המועצה הכלכלית, פרופ' יוג'ין קנדל, הוסיף כי נושא הקרן זוכה לתמיכה רחבה, וכי בכוונת הממשלה להגיש הצעה לפיה הכנסות הקרן לא יתקבלו רק מתגליות הגז - אלא גם ממקורות נוספים.

גיורא איילנד, יועץ לחברת , מתח בדיון ביקורת על המלצות ועדת ששינסקי. איילנד אמר כי "הוועדה לא בחנה את העניין בנושא נפט. חלק ממסקנותיה הן בגדר אסון מוחלט לנפט. העבודה נעשתה על גז בים והשליכה על נפט ביבשה".

לדיון היום, השני בוועדת הכספים, הגיעו 4 ח"כים בלבד - ח"כ כרמל שאמה הכהן (ליכוד) המנהל את הישיבה, ח"כ שי חרמש, ח"כ יעקב אדרי (קדימה) וח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי). חלק גדול מהח"כים בוועדה הודיעו שלא יגיעו מאחר שבימי חמישי ועדת הכספים אינה מתכנסת בדרך כלל. הח"כים שהגיעו ביקשו לדעת עד מתי תימשך הישיבה. שאמה הכהן אמר שהדיון ימשך עד לשעות הצהריים. הח"כים ביקשו לסיימו בשעה 13:00 ושאמה עקץ אותם באומרו "רציתי לקיים דיון ארוך אל תוך הלילה אבל אמרו לי שחברי ועדת הכספים לא אוהבים לעבוד קשה". הוועדה מתכננת להצביע על הצעת החוק בסוף השבוע הבא. להצעת החוק 29 עמודים ו-48 סעיפים.

עו"ד יורם בונן מחברת טען כי "הצעת החוק במתכונתה פוגעת ברציו ובמשקיעים שלה שלא כדין. רציו מתנגדת להחיל את המלצות ששינסקי על זכויות קיימות".

עו"ד ביני זומר מנובל אנרג'י הביע התנגדות להחיל את המלצות ששינסקי על תגליות קיימות. לדבריו, שינויים במסוי כעת אינם נכונים ואינם ראויים. "יש לנו ביקורת על התהליך ועל המסקנות של ששינסקי", אמר. "השינוי המוצע על ידי ששינסקי הינו חריג ובלתי מקובל לחלוטין בעולם המערבי הדמוקרטי. אימוץ המסקנות אינו פוגע רק במשקיעים אלא ביכולתה של המדינה למצות את פוטנציאל אוצרות הטבע". בשבוע הבא יגיעו ראשי חברת נובל אנרג'י מארה"ב לישראל כדי להופיע בוועדת הכספים.

גדעון תדמור, מנכ"ל , התריע כי "אחת הבעיות הגדולות בדו"ח ששינסקי היא שינוי הנהלים ששולח שדר ברור של חוסר יציבות ואי קיום התחייבויות. הדברים הללו שולחים מסרים מאוד בעייתיים לעולם". תדמור הוסיף כי "מי שמשקיע בישראל עלול להיות מושפע מהחרם הערבי שהוא קשה מנשוא בענף. את כל התעשייה צריך להביא מחו"ל וזה מאוד בעייתי. זו הסיבה שלמרות ההצלחות המאוד מרשימות שלנו אנו כאן לבד".

תדמור הודיע כי במסגרת הדיון בסעיפי החוק הוא ידרוש התאמות ובכלל זה הענקת רשת בטחון לתקופת המימון שתאפשר לממן את תמר, "שהוא אינטרס לכולנו", לטענתו. "אסור לעשויות טעויות בסעיפים טכניים. החוק הוא גבינה שווייצית עם חורים גדולים וצריך לחשוב איך אפשר ליישם את החוק הזה".

הדיונים בוועדת הכספים מנוהלים לסירוגין על ידי יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ויו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד).

בקרב חברי ועדת הכספים קיים רוב בעד המלצות ועדת ששינסקי. ואולם, חלק גדול מהח"כים תובעים להכניס שינויים בהמלצות ולתת הקלות לחברות הגז הישראליות. כך, ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) תובע להפחית את שיעור המס ל-45%-52% וח"כ מירי רגב (ליכוד) סבורה כי יש לבצע חשיבה מחודשת עקב המצב במצרים. ח"כ פאינה קירשנבאום וח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) הודיעו על התנגדותן להמלצות הוועדה. לעומתן, ח"כ חיים אורון (מרצ), ח"כ שי חרמש (קדימה) וח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) תבעו שלא לשנות את ההמלצות. חברות הגז הישראליות מתכוונות להפעיל את צבא הלוביסטים שלהן, כדי לשכנע את הח"כים לשנות חלק מסעיפי החוק ולהעניק להן הטבות.

התנגדות במשרד האוצר להקמת קרן תמלוגים - במקום לצמצם את החוב הממשלתי

כעס במשרד האוצר נוכח ניסיונות חברי הכנסת להתנות את אישור חוק מיסוי רווחי הנפט החדש (חוק ששינסקי) בהקמת קרן להשקעות ייעודיות של כספי תקבולי הגז הטבעי והנפט. באגף החשב הכללי באוצר טוענים כי תקבולי המיסוי חייבים להיות מיועדים בראש ובראשונה להפחתת החוב הממשלתי של ישראל, שעומד על כ-600 מיליארד שקל.

לטענת האגף, הקמת קרנות ייעודיות עבור תקבולי מיסוי משאבים נהוגה במדינות בעלות יחס חוב-תוצר טוב משל ישראל, ולא יעלה על הדעת כי המדינה תפנה מיליארדי שקלים מדי שנה להשקעות תקציביות נוספות - בעוד שהיא כורעת תחת חוב ממשלתי עצום אשר כרוך בהחזרים הולכים ותופחים.

הקמת קרן, כך נטען, אינה מתאימה לכל מדינה - וטרם מתקבלת החלטה לגבי ייעוד תקבולי הגז נדרשת עבודת ניתוח מעמיקה באשר לצורך בה. זאת, בייחוד כאשר מדובר בכספים אשר יצטברו רק בעשור הבא.

נציג האוצר לדלק: "אל תאיימו בייקור הגז - יש לנו דרכים להתמודד עם מונופול"

"הייתי מציע לאנשי שלא להגיע לעולם של איומים בייקור מחיר הגז והחשמל. יש לממשלה דרכים להתמודד עם מונופול - ואם זה יהיה המצב - היא גם תעשה בהם שימוש" - כך אמר בדיון סגן הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור. זאת, בתגובה לדברי נציגי דלק אנרגיה בדיון, המנכ"ל גדעון תדמור והסמנכ"ל יוסי אבו, לפיהם על המדינה לקחת בחשבון את המשמעות של ייקור הגז הטבעי בתעריף החשמל לציבור.

בדיון איים יוסי אבן, ראש אגף רגולציה בדלק אנרגיה, כי "מיסוי גבוה ייקר את הגז ויתבטא בתעריפי החשמל והמים". מרידור הגיב: "אני מציע לא לקפוץ לאיומים על המחירים".

לדברי מרידור, ועדת ששינסקי התבססה על מחיר הגז בשוק כיום - אשר נע בין 4-4.5 דולר ל-MMBTU - וכל ניסיון לייקרו, ישנה את כל הנחות הוועדה גם לגבי רווחיות המאגרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker