האם ההלוואה הכי נוחה שאתם יכולים לקחת - תיעלם?

היקף ההלוואות לעמיתים מקרנות הגמל והפנסיה זינק ב-120% בשלוש שנים ■ חלק גדול מחברות הגמל והפנסיה מתעלמות מהוראות רשות שוק ההון, המחייבות אותן לבצע תהליך בדיקה מקיף ללווים, וטוענות כי יישומן יפגע בעמיתים החלשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: בלומברג

המאמץ של רשות שוק ההון להסדיר ולקרר את תחום ההלוואות הניתנות לעמיתים מקופות גמל וקרנות פנסיה נתקל בהתנגדות חזקה של חברות הביטוח, ובפועל נראה שנחל כישלון. מנתונים שהגיעו לידי TheMarker, ומתפרסמים לראשונה, עולה כי בשלוש השנים האחרונות חל זינוק של 120% בהלוואות שהעניקו חברות הגמל והפנסיה לעמיתים, שהגיעו לכ-10 מיליארד שקל ב–2017 - עלייה של 20% לעומת 2016.

בדיקת Themarker מגלה שהוראות רשות שוק ההון, המורות לחברות הגמל והפנסיה לבצע תהליך חיתום קפדני בעת מתן הלוואות לעמיתים, אינן מיושמות כלל בחלק מהחברות, או מיושמות חלקית תוך מתן פרשנויות שונות מחברה לחברה. הפרשנויות שנותנות מרבית החברות לצורך בחיתום הן מקלות מאוד, וממשיכות את המצב ששרר לפני כשנתיים, לפני פרסום ההוראות, שבו חברות הגמל והפנסיה חילקו הלוואות לעמיתים בריביות נמוכות ואחידות, ללא הליך חיתום ראוי, ומבלי לקבוע את מידת הסיכון של ההלוואה ולגבות ריבית בהתאם. בדרך כלל, הריבית היתה בגובה של פריים מינוס 0.5%.

לטענת הרשות, ההתנהלות הזאת פוגעת בעמיתים - ובפרט אלו שלא נוטלים הלוואות - היות וההלוואות ניתנות מתיקי ההשקעות של כלל העמיתים, והן עלולות להינתן על חשבון השקעות אחרות, בעלות פוטנציאל תשואה גבוה יותר. ברשות גם סבורים כי ההלוואות שניתנות ללא הליך חיתום ראוי מסכנות את כספי הפנסיה של העמיתים שנטלו אותן, היות ובמקרים של חדלות פירעון - כספי הפנסיה עשויים לשמש לכיסוי החובות, תוך תשלום קנס בגובה של 35% מכספי החיסכון שיידרשו לצורך פירעון ההלוואה.

ברשות שוק ההון דרשו לכלול בהליך החיתום בדיקות הכוללות את כושר השתכרות של הלווה ומצבו הפיננסי הכללי, כפי שמשתקף מתדפיס חשבון הבנק שלו, הלוואות אחרות שהוא עשוי ליטול, ומעורבותו האפשרית בהליכים משפטים. אך בפועל, חברות רבות ממשיכות לתת את ההלוואות במתכונת הישנה, שלא כוללת אף אחת מבדיקות הנאותות האלה. זהו הליך פשוט ומהיר, שמצריכה מילוי טופס פשוט, צילום של תעודת הזהות של העמית, ואישור ניהול חשבון סטנדרטי מהבנק של החוסך לצורך העברת כספי ההלוואה.

30% מקרי חדלות פירעון בקופה אחת

ברשות שוק ההון סבורים כי ההלוואות לעמיתים משרתות בראש ובראשונה אינטרס של חברות הביטוח ובתי ההשקעות, ומשמשות ככלי לשימור לקוחות. לפני יותר משנתיים הוציאו ברשות שוק ההון חוזר הדורש מחברות הגמל והפנסיה לבצע תהליך חיתום מסודר בעת מתן הלוואות לעמיתים. תהליך החיתום נועד להעריך את יכולת ההחזר של כל עמית שמבקש הלוואה, ולבחון את הסיכון הכרוך בה, ובהתאם - לקבוע את הריבית על כל הלוואה, תוך יצירת קשר בין סיכון לריבית.

הרקע לפרסום ההוראות הוא ביקורת שערכה רשות שוק ההון בכמה מהחברות, שבה נדהמו לגלות כי בחלק מקופות הגמל חלה עלייה של מאות אחוזים בשנה בהיקף ההלוואות שניתנו לעמיתים. במקביל, בחלק מהקופות נמצאו היקפים גדולים של מצבי חדלות פירעון של עמיתים, שלא עמדו בהחזר ההלוואה. באחת הקופות הגיע היקף מקרי חדלות הפירעון לכ-30% מההלוואות שניתנו לעמיתים באותה קופה.

באותה ביקורת מצאו ברשות שתהליך קבלת ההלוואה לא כרוך בהליך חיתום, ולא חלה הבחנה בין העמיתים ובין סוגי ההלוואות הנלקחות. נמצא כי הריביות היו אחידות - ללא קשר לרמת הסיכון של העמית, תקופת ההלוואה, אם היא נלקחת מחיסכון נזיל או לא נזיל וצורת החזר ההלוואה: שפיצר, בלון או גרייס. "זה הפחיד אותנו מאוד. היה לנו ברור שזה נעשה משיקולי שימור לקוחות, יותר מאשר שיקולי השקעה. אלו היו ריביות עלובות ביחס למה שמקבלים בכל מקום", אומר בכיר ברשות שוק ההון.

בדיונים מתוחים שהתקיימו בין רשות שוק ההון לחברות הביטוח ובתי ההשקעות, טענו החברות שהדרישה לבצע הליך חיתום מיותרת, היות והחברות מחזיקות בידיהן את החסכונות של הלווים, שמשמשים כבטוחה להלוואות, ולכן אין צורך לבדוק את מצבם הכלכלי של העמיתים. אלא שברשות התנגדו לראות בכספי החיסכון בטוחה מספקת, היות ובמקרה של חדלות פירעון אורך זמן רב עד שמתאפשר לעקל את הכסף של העמית, ובינתיים העמיתים האחרים נפגעים. במקרים רבים ריביות הפיגורים שאמורות לפצות על עיכוב בהחזר ההלוואה כלל לא נגבות בסוף התהליך. הקושי לעקל כספי פנסיה נובע מחובת נאמנות של קרן הפנסיה למבוטחים שלה, המקשה עליה משפטית להשתמש בכסף החיסכון, שלא לייעודו המקורי.

התפישה של רשות שוק ההון היא שאם יש חלופות השקעה טובות יותר, עדיף שקרנות הפנסיה וקופות הגמל ישקיעו בהן, ולא בהלוואות לעמיתים, למרות ההטבה הגלומה בהלוואה בריבית נמוכה לאותם עמיתים שצריכים הלוואה. הרצון של החברות להפוך את ההלוואות לאטרקטיביות מצריך מהן לגבות עליהן ריבית נמוכה במיוחד, מה שפוגע בהן ככלי השקעה לכלל העמיתים.

מבחינה רגולטורית, לחברות המנהלות מותר להשקיע עד 10% מהנכסים של כל קופה במתן הלוואות לעמיתים. זהו שיעור לא קטן, שעשוי להשפיע משמעותית על התשואות הסופיות שמשיגות החברות לעמיתים. זאת בפרט כשמדובר במוצרים פנסיונים המנוהלים לטווח זמן ארוך, שנכון לנהל ברמת סיכון גבוהה, המגלמת פוטנציאל לתשואה גבוהה.

דורית סלינגר. יש צורך ברגולטור חזק עם סמכויות ועם שינייםצילום: אייל טואג

"העמיתים החלשים ייפגעו מההוראות"

בתוך כך, בכירים בענף הגמל והפנסיה מזהירים כי הדרישה לבצע הליך חיתום תגרום לחברות להפסיק לתת הלוואות לעמיתים, ואף תוביל להתייקרות חדה בריביות על ההלוואות. בגופים הבודדים שכן מבצעים כיום הליך חיתום מקיף לפני מתן הלוואות לעמיתים, טוענים כי בשנה האחרונה חלה התייקרות ברורה בריביות על ההלוואות, כשהריבית שהיתה נהוגה בתקופה שקדמה לחוזר שהוציאו ברשות שוק ההון היא הקצה התחתון של טווח הריביות הנגבות מהעמיתים.

באחת מחברות הביטוח הגדולות בענף טוענים כי דרישות החיתום של רשות שוק ההון יפגעו דווקא בעמיתים החלשים. "תפישת העולם של הרשות היא שעמיתים שלוקחים הלוואות כנגד החיסכון מנצלים את כספי הפנסיה שלא למטרות הנכונות ולפני הזמן. אבל מה שהם עושים עכשיו מגדיל לנו את העלויות הכרוכות במתן הלוואה, ומבטל את המוטיבציה שלי כחברה להעניק הלוואות. בדמי הניהול הנמוכים כיום, שימור הלקוחות כבר לא מפצה על עלויות הלווואה, זה הרבה עבודה עבורנו על כסף קטן", מנהל תחום הפנסיה והגמל באחת מחברות הביטוח הגדולות.

לדבריו, "בדרך כלל, מי שלוקח הלוואות מהפנסיה ומהגמל הם אלה שנמצאים בסיכון לפרוע את כספם לפני הזמן, ולא הלקוחות החזקים, שנשארים בחברה עשרות שנים. כך שאם לא תהיה להם אפשרות לקחת הלוואות, הם פשוט ימשכו את הכסף, אז בוודאי שזה יפגע בהם". הוא מזכיר הוראה אחרת של רשות שוק ההון, שאוסרת על הגופים המנהלים לגבות דמי טיפול על העמדת הלוואות לעמיתים, וטוען כי שילוב של כל ההוראות האלה יוצר מציאות שמורידה לגמרי את המוטיבציה של הגופים המנהלים לתת הלוואות לעמיתים.

הוא מדגיש כי מצד אחד אסור להם לגבות עמלות כדמי טיפול על העמדת ההלוואות, ומצד שני מכבידים עליהם את העבודה בדרישה לביצוע הליך חיתום קפדני ומקיף לגבי כל עמית, דבר שיוצר מצב אבסורדי.

אותן ריביות לכל העמיתים

ברוב החברות לא מתבצע הליך חיתום אם החיסכון נזיל, מתוך הנחה שבחיסכון נזיל רמת הבטוחה גבוהה מאוד, היות ובמקרה של אי־פירעון ניתן לקחת את החוב בקלות מכספי החיסכון, ללא סיבוכים משפטיים. יתרה מזאת, ניתן מראש לשעבד את כספי החיסכון כנגד ההלוואה.

בדיקת הריביות הנהוגות כיום בקרב חברות הגמל והפנסיה בענף מלמדת כי ברובן אין טווח ריביות - אלא ריבית אחת שנגבית מכל העמיתים שמקבלים הלוואה. כך למשל, בחברת מנורה מבטחים גובים מחיסכון לא נזיל בקופת גמל ריבית של פריים מינוס 0.5%; ריבית של 2.5% בצמוד למדד; או ריבית של פריים מינוס 0.5% - לפי העדפות העמיתים. בחברת כלל, למשל, גובים ריבית אחידה של פריים פלוס 0.6%.

בהלוואות שניתנות מקרנות הפנסיה, הריביות בדרך כלל גבוהות קצת יותר, אך גם במקרה הזה, הריבית אחידה לכל העמיתים: פריים פלוס 0.5% במנורה מבטחים; ריבית קבועה של 4% בהפניקס; וריבית של 3.3% בצמוד למדד בהלוואות מקרן הפנסיה שמנהלת כלל.

בחלק מהחברות מודים כי אין הבדל בריביות, אך מדגישים כי ההבחנה מתבטאת בכך שיש עמיתים שמסורבים לקבל הלוואה.

איסור על הלוואות בלון ארוכות

"ההבדלה בין חיסכון נזיל לחיסכון לא נזיל זה קריטי ביכולת השעבוד ומימוש הנכס. ברגע שהחיסכון נזיל, לא צריך תהליך של בית משפט כדי לממש את החיסכון ולפרוע את ההלוואה", אומר מנכ"ל של אחת מחברות הפנסיה. אלא שבחלק מהחברות אין הבדל בריבית בין חיסכון נזיל ללא נזיל. כך למשל, בהלוואות הניתנות במגדל, במנורה מבטחים ובהפניקס, הריבית לא רק אחידה בין העמיתים, היא גם לא מבדילה בין חיסכון נזיל ללא נזיל.

בחלק מהחברות מסבירים שההבחנה בין חיסכון נזיל ללא נזיל כלולה כבר במגבלה הרגולטורית על היקף ההלוואה מסך החיסכון. לפי הוראות רשות שוק ההון, חברות יכולות לתת הלוואה מחיסכון נזיל בהיקף של עד 80% מכספי החיסכון, מחיסכון לא נזיל בהיקף של עד 30% מקופת גמל וקרן פנסיה, ובהיקף של עד 50% מקרן השתלמות. הטענה היא שהמגבלה הזאת מספיקה, ולכן אין צורך לגלם את הבדלי הסיכון בין הלוואה מחיסכון נזיל לחיסכון לא נזיל גם בשיעור הריבית.

בחלק קטן מהחברות יש הבדל ברור בין ריבית על הלוואה מחיסכון נזיל לריבית על הלוואה מחיסכון לא נזיל. בעוד בחיסכון נזיל הריבית היא אחידה בין העמיתים, הרי בחיסכון לא נזיל הריבית אינה אחידה, ומשתנה בין העמיתים. כך למשל, באלטשולר שחם ריבית על הלוואה מחיסכון נזיל בקופת גמל היא אחידה בשיעור של פריים מינוס 0.5%, ואילו ריבית על הלוואה מחיסכון לא נזיל בקופת גמל נעה בין פריים מינוס 0.5% לפריים פלוס 2.5% - טווח ריביות של 3%.

בחברות אחרות טווח הריביות די מצומצם ומסתכם בעשיריות אחוז. בהראל נע הטווח בין פריים לפריים מינוס 0.5% - טווח של 0.5% בלבד. בילין לפידות טווח הריביות נע בין פריים מינוס 0.5% לפריים מינוס 0.3%. בהלמן אלדובי טווח הריביות נע בין פריים מינוס 0.5% לפריים פלוס 0.5% - טווח של 1%.

בחלק מחברות הגמל והפנסיה אין הבדל בריבית שנגבית בהתאם למשך ההלוואה, אף שהלוואה עם משך חיים ארוך יותר נחשבת למסוכנת יותר. באחד מבתי ההשקעות טוענים כי יש בענף גופים שנותנים הלוואות בלון ליותר מ–12 חודשים. בהלוואת בלון הקרן והריבית משולמים בבת אחת בסוף תקופת ההלוואה. בהתאם לרגולציה החדשה של רשות שוק ההון, החברות מחויבות להתחיל לגבות את החזרי ההלוואה לא יאוחר מתקופה של שנה מרגע מתן ההלוואה. תחת הוראה כזאת, ברור שהלוואת בלון לתקופה של יותר משנה אינה אפשרית.

מנכ"ל פסגות, ברק סורניצילום: אביגיל עוזי

בפסגות ומיטב דש מיישמים את ההוראות

בבית ההשקעות פסגות אומרים שבעקבות הוראת הרשות, מחלקת ההשקעות של החברה פיתחה מודל חיתום שכולל עשרה סוגי דירוגים להלוואה. מי שנכלל בחמשת הדירוגים העליוניים יכול לקבל הלוואה בריבית שמשתנה לפי הדירוג, ומי שנכלל בחמשת הדירוגים האחרונים לא יכול לקבל הלוואה כלל. מודל החיתום של פסגות מתחשב ברמת הסיכון של העמית וגם במאפיינים של ההלוואה המבוקשת, כמו משך ההלוואה והחזרי התשלומים בה. רמת הסיכון של העמית נקבעת בהתאם למסמכים שונים שהוא נדרש להעביר, בנוסף למידע שכבר נאסף וקיים עליו בחברת הגמל והפנסיה, מעצם העובדה שהוא לקוח שלה.

מנכ"ל מיטב דש, אילן רביבצילום: רמי זרנגר

גם בבית ההשקעות מיטב דש פיתחו מודל חיתום מורכב. פסגות ומיטב דש מחזיקים בנתחים מחברות של ההלוואות חברתיות מסוג P2P. פסגות מחזיקה בחברת בלנדר, ומיטב דש במיטב דש הלוואות, שנקראה בעבר eLoan. לשתי החברות האלה יש מודל חיתום מורכב, שפיתחו עבור פעילות ההלוואות, שבה הן פועלות כמתווכות, וייתכן כי הידע שצברו בחברות האלה בנושא החיתום משמש את בתי ההשקעות גם במתן הלוואות לעמיתים.

עם זאת, גופים מוסדיים לא חייבים לבצע את החיתום בעצמם, היות וברשות שוק ההון מאפשרים להם להשתמש בצד שלישי לביצוע הליך החיתום בהלוואות לעמיתים.

כיום, רוב ההלוואות לעמיתים נעשות מקרנות השתלמות וקופות גמל, בהן חלה העלייה הדרמטית בהיקף ההלוואות. בעוד בשלוש השנים האחרונות גדלו הלוואות העמיתים מקרנות השתלמות ב-124% להיקף של 5.8 מיליארד שקל, וההלוואות מקופות גמל זינקו ב-146% להיקף של 3.5 מיליארד שקל, בקרנות הפנסיה החדשות הסתכמה העלייה ב-38%, להיקף של קצת יותר מחצי מיליארד שקל.

על פי מגבלות הרגולציה, הלוואות שניתנות מקרנות פנסיה הן בהיקף של עד 30% מהצבירה, כשכספי הפיצויים לא יכולים להיכלל בחישוב. חלק מקרנות הפנסיה הקטנות, כמו אלו שמנהלים הלמן אלדובי ואלטשולר שחם, עדיין לא מאפשרות לקחת מהן הלוואות.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה: "בכוונת הרשות לבצע אכיפה ולבחון את נושא החיתום בגופים המוסדיים. הטענה שלפיה מדובר בפגיעה בעמיתים מופרכת מיסודה ומטעה את הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker