"תעודת הזהות הביומטרית תוצע לאזרחים באמצע השנה"

סגן החשב הכללי: משרד הפנים ינפיק את התעודות, אך אזרחים שירצו להישאר עם התעודה הרגילה יוכלו לעשות זאת

מתן מיטלמן
שתפו בפייסבוק

>> "תעודת הזהות הביומטרית החדשה תוצע בעתיד הקרוב. אם הכל ילך כמתוכנן, נציע אותה לאזרחים כבר באמצע השנה" - כך אמר טל הרמתי, סגן החשב הכללי במשרד האוצר ל-TheMarker בכנס רשתות חברתיות, שנערך אתמול בירושלים. "יש עוד תהליכים בירוקרטיים שצריכים להתממש כדי שהתוכנית תצא לפועל, אך אנחנו קרובים לישורת הסופית".

התעודה החדשה צפויה להכיל את הפרטים האישיים של כל אזרח ונתונים ביומטריים שלו. הפרטים האישיים שתכיל התעודה יהיו אלה שאינם משתנים תדיר - מקום העבודה או המצב המשפחתי, למשל, ככל הנראה לא יישמרו בה. הנתונים הביומטריים שתכיל התעודה הם שתי טביעות אצבע, אחת מכל יד ותמונת פנים של האזרח. אלה יישמרו באופן מוצפן על גבי שבב אלקטרוני שיוטבע בתעודה. השבב האלקטרוני הוא זה שישמש לזיהוי חכם של האזרח בפני הגופים הממשלתיים.

כדי להנפיק את התעודה יצטרכו האזרחים להגיע לסניפי משרד הפנים, שם יבוצע תהליך רישום הנתונים הביומטריים. הרשות לאוכלוסין והגירה, שמעורבת בתהליך יצירת התעודות, יצרה הליך סדור ומדוקדק של וידוא הזהות של האזרח לפני שיילקחו ממנו הנתונים. עם סיום תהליך הרישום הביומטרי, יועברו הנתונים למאגר הביומטרי ולאחר כמה ימים תישלח התעודה החדשה בדואר.

התעודות החדשות אינן בגדר חובה. בתקופת הפיילוט תוצע התעודה החדשה לאזרחים שיצטרכו לחדש את תעודת הזהות שלהם, כמו גם לכל מי שירצה להחליף לתעודה החדשה. אזרחים שירצו להישאר עם התעודה הרגילה יוכלו לעשות זאת.

לדברי הרמתי, התעודה תוכל לשמש בעתיד לכל התקשרות עם גופים ממשלתיים. "החזון שלנו הוא שהתעודה החדשה תשמש את האזרח לשירותי מידע מתקדמים. למשל, קבלת תיק מס ההכנסה שלך ישירות למחשב, או התעדכנות במצב הרישום של הילדים לגן ואפילו להצבעה בבחירות". הסיבה לכך היא שהתעודה, בצירוף קוד סודי בן ארבע ספרות שהאזרח יבחר ויוטבע על גביה, תאפשר את אימות זהותו של האזרח בצורה ודאית.

כדי לאפשר את הזיהוי דרך המחשב הביתי, יצטרכו האזרחים להשתמש בקורא כרטיסים שיזהה את השבב המצוי על גבי התעודה. על פי הרמתי, הממשלה תציע ל-100 אלף האזרחים הראשונים שישתמשו בה קורא כרטיסים חינם. קורא חדש מסוג דומה עולה כיום כ-15 דולר, הוא הוסיף.

בימים אלה מסתיים תהליך הקמתה של הרשות לביומטריה, שתהיה אמונה על אבטחת המאגר הביומטרי והשימוש בו. הרשות תהיה כפופה למשרד הפנים. לדברי הרמתי, בחודש הקרוב ימונה מנהל לרשות. כמו כן, במשרד ראש הממשלה יהיה גורם שיחווה דעתו על השימושים האפשריים בנתונים הביומטריים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker