לכל מפר יש כתובת - ואחריות

זכויות יוצרים

עו"ד ליאור להב
שתפו בפייסבוק

>> בזמן הקרוב יידרשו בתי המשפט לעסוק יותר ויותר בבחינת אחריותם של הגורמים המסייעים להפרת זכויות יוצרים באינטרנט, גם אם מיקומם במעגלי האחריות מרוחק ממקורה של ההפרה. אדם הגולש באינטרנט ומבקש לצפות במשחק כדורגל, יעשה כן לרוב בניסיון להימנע מתשלום דמי המנוי לספק הטלוויזיה שלו. לפלטפורמה המאפשרת צפייה ללא תשלום אחראיים כמה גורמים מלבד אתר האינטרנט שאליו נכנס הצופה.

לפי התפתחות הפסיקה בישראל ובעולם נדמה כי יומם של המפרים, גם במעגלים המשניים, קרב. באחרונה הגישה חברת צ'לרטון, מפעילת הערוצים ספורט1 וספורט2, תביעה נגד האתר dacho.co.il, אחד מאתרי האינטרנט המובילים בישראל, הנהנה מכניסה של 1.5 מיליון גולשים בחודש. התביעה הוגשה במטרה לאסור עליו לאפשר לגולשים להשתמש באתר כבפלטפורמה למסירת קישורים לשידורי משחקי כדורגל ללא תשלום. בדיון דחוף שנערך בפני בית המשפט הגיעו הצדדים להסדר שלפיו האתר יוריד כליל כל התייחסות לשידורי ספורט, יפרסם הודעה לגולשיו שאין עוד שידורי ספורט באתר שלו וככל שיהיו קישורים לשידורי ספורט באתר, יוריד אותם מיד עם קבלת פניית בעלת הזכויות.

כך, נמצא גורם הפועל במעגל השני של ההפרה, כמי שניתן לדרוש ממנו להפסיק לפגוע בזכויות היוצרים של בעלת הערוצים. זאת, אף שברור לכל, שהלכה למעשה, הגורם המפר באופן ישיר את זכויות היוצרים הוא הגולש המעלה את הלינקים המאפשרים צפייה ישירה בשידורי הספורט.

ראוי לציין שהמלחמה במפרי זכויות היוצרים היא מלחמה מורכבת, מול יריבים חמקמקים הפועלים במחשכי העולם הווירטואלי. מאבק זה ידרוש משאבים גדולים. בעלי הזכויות, המשקיעים כישרון וממון רבים בהפקת התכנים, מחויבים לעצור את הגניבות הדיגיטליות של תכניהם, ומבחינתם מהווה הדבר מלחמת קיום של ממש. התאגדותם של גופים בעלי תכנים בישראל תחת קורת גג אחת ויצירת חזית מאבק משותפת היא מחויבת המציאות.

הכותב הוא שותף במשרד כצנלסון להב עורכי דין ועומד בראש מחלקת ליטיגציה וקניין רוחני במשרד.

הכותב ייצג את צ'רלטון בתביעתה נגד האתר dacho

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker