עסקה קרובה עם בן משה? גינדי פורעת יתרת החוב למחזיקי האג"ח – ותיהפך לפרטית

הפירעון, שנקבע ל-22 במאי, מבוסס על הכספים שהפקידה גינדי השקעות בנאמנות עוד בסוף מארס, שיועדו להבטחת התשלום למחזיקי האג"ח ■ מקורב לחברה: המגעים למכירת החברה נמשכים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוטי בן משה
מוטי בן משהצילום: אייל טואג

ברקע המגעים המתנהלים למכירת השליטה בחברת הנדל"ן המסובכת, תחדל גינדי השקעות לדווח לבורסה – ותיהפך לחברה פרטית. גינדי השקעות מסרה היום (ה') כי החליטה לבצע פירעון מוקדם ומלא ליתרת איגרות החוב (סדרה ד') הסחירות של החברה, בסך של כ-62 מיליון שקל.

הפירעון, שנקבע ל-22 במאי, מבוסס על הכספים שהפקידה גינדי השקעות בנאמנות עוד בסוף מארס, שיועדו להבטחת התשלום למחזיקי האג"ח. סכום זה מצטרף לפרעון חלקי מוקדם שביצעה החברה בסדרה באמצע פברואר, על סך של כ-45 מיליון שקל.

לאחר ביצוע הפירעון המלא, יימחקו האג"ח של גינדי השקעות מהמסחר בבורסה, והיא תחדל להיות תאגיד מדווח. עד כה בחנו בחברה אפשרות לבצע גיוס חוב משוק ההון – באמצעות הנפקה פרטית או ציבורית – אך בחברה הוחלט לבסוף לפרוע את החוב באופן מיידי, ולסיים את הקשר הישיר עם הבורסה בתל אביב.

בימים אלה מתנהלים מגעים למכירת השליטה בגינדי השקעות – כשהמועמד לרכישת החברה הוא מוטי בן משה, באמצעות רבוע כחול. מקורב לחברה ציין היום כי המגעים למכירה נמשכים. ייתכן כי פירעון האג"ח נעשה כצעד מוקדם לקראת עסקה אפשרית.

גינדי, שהוקמה ב–2003, היא חברה משפחתית בשליטת גינדי קפיטל, המוחזקת על ידי מנור גינדי, אורי לוי, אייל פרידמן וכפיר גינדי, שהם בניו וחתניו של משה גינדי. הנכס העיקרי של גינדי השקעות הוא 25% מקניון TLV Fashion בתל אביב, בשותפות עם האחים משה ויגאל גינדי (25%), ואלון רבוע כחול, שבשליטת בן משה (50%).

גינדי נקלעה ב-2017 לגירעונות תזרימיים, לאחר שלא היו ברשותה מקורות מספיקים לפרוע חוב של כ-110 מיליון שקל למחזיקי האג"ח מסדרה ד'. מדובר בסדרה המשועבדת כנגד זכויותיה של גינדי ב-TLV Fashion. גינדי התכוונה לפרוע את החוב באמצעו מחזורו (רה-פייננס), כשם ש"מגלגלים" חוב על נכסים מניבים. ואולם, התוכנית למחזור החוב מעולם לא יצאה אל הפועל – כנראה בגלל הביצועים החלשים של הקניון.

במהלך 2017 הפסיד הקניון 68 מיליון שקל (לפני מס). במהלך הרבעון הרביעי של 2017 הופחת שווי הקניון בכ-50 מיליון שקל, בנוסף להפחתה דומה שבוצעה ברבעון השני של 2017, כך שהוא מוערך כיום בכ-1.8 מיליארד שקל. בדו"חות הכספיים נחשף כי חברת הקניון קיבלה הקלה מהבנקים המממנים בהתניות הפיננסיות על הלוואה שנטלה להקמת הקניון. מדובר בהפחתה זמנית ברף הפיננסי שבו החברה נדרשת לעמוד.

על רקע מצבה התזרימי הבעייתי, בחודשים האחרונים נאלצה משפחת גינדי לתמוך בגינדי השקעות ולבצע הזרמות של עשרות מיליוני שקלים לחברה, על מנת שתוכל לפרוע את חובותיה. בנוסף, גינדי נאלצה ללוות 75 מיליון שקל מבית ההשקעות ילין לפידות בריבית "שוק אפור" של קרוב ל-12% (בשקלול עמלות שונות).

גינדי השקעות הציגה בדו"חותיה הכספיים ל-2017 הפסד, שנה שלישית ברציפות. ההפסד ב-2017 הסתכם בכ-28 מיליון שקל, ובשלוש השנים האחרונות הסתכם ההפסד בכ-50 מיליון שקל. ההפסדים שחקו את הונה העצמי של החברה לרמה של כ-7 מיליון שקל בסוף 2017, בהשוואה ל-5 מיליון שקל ב-2016. החברה היתה עוברת לגירעון בהון העצמי, אלמלא הזרימה לה בעלת השליטה כ-30 מיליון שקל במהלך השנה החולפת.

הדו"ח מלמד כי גינדי השקעות סובלת מגירעון של 141 מיליון שקל בהון החוזר (בדו"ח המאוחד) וגירעון של 133 מיליון שקל בדו"ח הנפרד (סולו); כלומר, לחברה עודף של התחייבויות שוטפות על פני מקורות. גינדי הסבירה שהגירעון בהון החוזר נובע מכך שההשקעות בפרויקט גינדי תל אביב וקניון TLV מוצגות בדו"חות כנכסים שאינם שוטפים, ולטענתה היא תוכל לגייס חוב שיובטח בזכויותיה בקניון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker