בעולם לומדים ברשת, בישראל משתמשים בלוח וגיר

מערכת החינוך

יעל הר אבן
שתפו בפייסבוק

>> יום עבודה בעולם הטכנולוגי חוצה מזמן פערים של זמן ומרחק. מנהל יכול לשבת בישראל ולנהל עסקים בארה"ב, בסין ובאירופה, והכל באמצאות מיילים, שיחות וידיאו, מכשיר סלולרי מתקדם ושאר עזרים. באופן מוזר אותו מנהל, אם ירצה להעשיר את השכלתו, יתקשה לנצל את העזרים כדי לקחת קורס לימודי בכל נושא שהוא.

זו, למשל, אחת הסיבות לעיכוב המשמעותי בכניסת טכנולוגיות לימוד מרחוק לישראל. הלימוד מרחוק הוא מהפכה של ממש, שמאפשרת לאוכלוסיות שלמות להיחשף ללימודים. הוא זול יותר עבור התלמיד ומטשטש מרחקים בין מרכז לפריפריה.

נכון, אין בו הממד החברתי שקיים בבית הספר או באוניברסיטה, אבל הוא הופך את הברוטו לנטו, כלומר זמן הלימוד הוא הזמן היחיד במשוואה. מה גם שבטכנולוגיות מתקדמות ניתן לדמות כיתה ניתן לצ'וטט עם תלמידים האחרים ולשאול את המורה שאלות.

העובדה שמערכת החינוך הישראלית אינה מטמיעה טכנולוגיות לימוד מודרניות בקרב תלמידיה, מקשה עליהם לנצל טכנולוגיות אלה בשלבי לימוד מתקדמים יותר. היא מייצרת חסם פסיכולוגי בפני מי שהורגלו שלימוד נעשה רק בכיתה מול מורה, לוח וגיר (או ב"טכנולוגיה המתקדמת" של היום - לוח מחיק). את השינויים האלה קל להטמיע בגילי בית הספר. קשה יותר לעשות זאת בלימודים מתקדמים, כשלחץ הזמן וההישגים גדול הרבה יותר.

ישנם חסמים נוספים בישראל של ניצול יעיל של לימוד מרחוק. יש לנו עדיין פערים משמעותיים לצמצם מול העולם המערבי בכל הקשור לתשתיות - קצב העלאת הנתונים אצל הספקיות אמנם מתייעל והולך, אבל עדיין, אצל רבים הוא עדיין מקשה על קיום תקשורת דו-כיוונית ברמה טובה מספיק.

התייחסות לתשתיות אינטרנט כתשתיות לאומיות כמו עורקי תחבורה וצנרת מים היתה מאפשרת לנצל את התשתית הזו ללימוד מרחוק ולפיתוחים טכנולוגיים רבים אחרים. העובדה שהשוק הישראלי הוא קטן יחסית והמרחקים בישראל לא גדולים, גם הם מעכבים את התפתחות התחום. הצורך אולי לוחץ פחות מאשר במדינות עתירות אוכלוסייה ומרחקים כמו ארה"ב, אבל היתרונות לתלמיד דומים. תלמידים שנחשפים ללמידה מרחוק מתקשים להבין כיצד למדו קודם לכן, ומצליחים לעשות באותו פרק זמן נתון דרך לימודית ארוכה הרבה יותר. לכן החדירה לשוק המקומי עוד תגיע.

יוזמה כזו תחייב קודם כל להכשיר מורים שמסוגלים "להשתלט" על הטכנולוגיות המדוברות ולא להיות בלתי רלוונטיים לתלמידיהם המתקדמים יותר מבחינה טכנולוגית. מורים כאלה, עם אמצעים טכנולוגיים מתאימים, יכולים לעשות לתלמידיהם שירות שילווה אותם כל חייהם ויאפשר להם לצרוך ידע מחזית הלימוד המתקדמת בעולם.

הכותבת היא מנכ"לית קבוצת קידום

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker