ענבל אור מעדיפה את המרכז: "בנייה בפריפריה היא סיכון גדול - המחירים שם צפויים לרדת"

בעלת אור סיטי נדל"ן, שרכשה היום את השלד הבורסאי מיינרום: "אנחנו נערכים לגיוסי הון גדולים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

"תוכנית נתניהו להצפת השוק בדירות תשפיע בעיקר על הפריפריה - מחירי הדירות במרכז יזנקו במחצית השנייה של 2011", כך אומרת הערב ענבל אור, יזמית הנדל"ן ומארגנת קבוצות הרכישה שמיזגה היום את חברת הנדל"ן אור סיטי לתוך השלד הבורסאי מיינרום. "במרכז אין עתודות קרקע ופרויקטים של פינוי-בינוי לוקחים שנים. ראינו רק בשנה האחרונה זינוק של 30% במחירי המגרשים ונמשיך לראות עלייה במחירים, לצערי, גם בשנה הנוכחית".

בשעות הבוקר דיווחה חברת מיינרום, שבבעלות אביחי סטולרו, לוגי-בר לחי וארסג נדל"ן, כי חתמה על הסכם להוצאת פעילות מיינרום מהבורסה - והכנסה של פעילות הנדל"ן של ענבל אור. במסגרת ההסכם יועברו לרשות אור 90% ממניות חברת מיינרום, שעוסקת בתחום ההובלה הימית במכולות ברומניה.

בדיווח שהוציאה מיינרום למשקיעים לא צוינו המאזנים הפיננסיים של אור סיטי נדל"ן, אלא נאמר כי דו"חות החברה ל-2010 יפורסמו כאשר יושלמו, כך שהמשקיעים יצטרכו להמתין. כמו כן, צוין כי תבוצע הערכת שווי לאור סיטי נדל"ן, לפיה יתבצע המיזוג. בדומה לכך, גם לא צוין מהו הסכום המדויק בו תירכש פעילות מיינרום - אלא נכתב שזה ייגזר מהדו"חות השנתיים שיתפרסמו בקרוב.

עם זאת, אור פירטה הערב על מטרותיה בעת הכנסת הפעילות לבורסה. "השלב הבא לאחר הכניסה לבורסה הוא יציאה להנפקת חוב גדולה. ההנפקה תתבצע באזור חודש מאי על בסיס דו"חות 2010 ותוצאות הרבעון הראשון של 2011". אור סירבה למסור מהו הסכום המדויק אותו מתכוונת החברה לגייס: "יש לנו פעילות ענפה ואנחנו שוקלים פרויקטים שונים, ולשם כך נצא להנפקות", הסבירה. כמו כן היא הביעה סיפוק מעליית המניה היום ב-14%.

בהתייחסה למצב שוק הנדל"ן בארץ, ולמחירי הדיור שהשלימו עלייה של קרוב ל-50% מאז 2007, אמרה אור כי היא לא צופה שינוי במגמה זו באזור המרכז. "המחירים באזורי הביקוש ימשיכו לטפס. אנחנו נקנה מגרשים נוספים באזור ונמשיך לבנות כאן. החזון שלי הוא להוריד את מחירי הנדל"ן במרכז - כך שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירות באזורי הביקוש במחירים נוחים. יש לנו פעילות ענפה באזור ואנחנו מחפשים פרויקטים נוספים".

אור סיטי נדל"ן מתרכזת בבנייה במרכז - בעיקר בתל אביב, רמת גן וגבעתיים. כשנשאלה אור, שהתגוררה בבאר שבע בצעירותה, לגבי אפשרות בנייה בפריפריה, הסבירה כי שוק הנדל"ן מחוץ למרכז מסוכן. "אני לא מאמינה בלקיחת סיכונים גבוהים מדי, ובנייה בפריפריה היא סיכון גדול, שכן המחירים שם צפויים לרדת. תוכנית נתניהו ומשרד השיכון להציף את השוק היא סביבה לא נוחה ליזמות נדל"ן. אני מעדיפה להמשיך לפעול במרכז".

אור סיטי היא חברה פרטית שנוסדה ב-2005. החברה, שהיתה עד עתה בבעלות מלאה של אור, עוסקת בתחום הנדל"ן, כאשר שני תחומי הפעילות המרכזיים שלה הם ארגון קבוצות רכישה בתחום, וייזום פרויקטים בנדל"ן למגורים. משרדי החברה שוכנים במגדלי עזריאלי, שם מועסקים 30 עובדים, מתוכם 15 אנשי מכירות. החברה גובה 7%-10% מסך המכירות כבר בתחילה, כך שהרווח הגדול שלה מובטח מראש.

אור זיהתה כבר לפני חמש שנים את המגמה של קבוצות הרכישה, שנהפכו עם הזמן ללהיט נדל"ני - והלכה על זה בכל הכוח. בשנה האחרונה היא הגיעה לשיא הקריירה שלה, עם פרויקטים משמעותיים שמשקפים מכירות בהיקף של מאות מיליוני שקלים. מאז שאור הקימה ב-2005 את אור סיטי נדל"ן, היא הספיקה לארגן יותר מ-20 קבוצות רכישה, שבהן שווקו 1,200 יחידות דיור.

לאור מספר פרויקטים מרכזיים הנמצאים כיום בבנייה או ממתינים לאישורים, המפורסם שבהם הוא מגדל הצעירים ברחוב מנחם בגין בתל אביב, שבו מתוכננות להיבנות 460 יחידות דיור. אור שותפה בפרויקט ב-50%. בנוסף, החברה בונה כעת את פרויקט "אור טאואר" ברמת גן, שבו יהיו יותר מ-100 יחידות דיור. גם בפרויקט זה חלקה של אור עומד על 50%. שני פרויקטים נוספים שממתינים לאישור הם "אור על הפארק" (100 יחידות דיור) ותאומי אור סיטי (48 יח"ד) - שניהם ברמת גן.

בעבר השלימה החברה פרויקט בהיקף 12 יחידות דיור בארניה רמת גן, פרויקט של שמונה יחידות דיור בריינס בגבעתיים ופרויקט של 11 יחידות דיור בהסנה ברמת גן. שני פרויקטים של החברה נמצאים כעת בשלב אכלוס, פרויקטים נוספים בשלבי בנייה ו-10 נוספים בשלבי קבלת היתרים.

אור היא חברת נדל"ן שנייה המנצלת שלד בורסאי לצורך כניסה למסחר באחד העם. קודמיה היו האחים חג'ג', שהכניסו בשנת 2010 את פעילות הנדל"ן שלהם לשלד הבורסאי אסים השקעות. חג'ג קנו את השלד אז תמורת 4 מיליון שקל והזרימו 20 מיליון שקל נוספים במזומן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker