טיסה 666 חוגגת שנתיים

אבל האוויר הולך ונגמר -וטיסה 666 תתרסק

ירון שקדי
ירון שקדי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-6.3.2009 הגיע מדד ה-S&P 500 לשפל בן 15 שנים ונשק למספר הנדיר 666 נקודות. משמעות המספר מורכבת מבחינת אמונה דתית, מספר זה מיוחס לשטן, אבל לא ניתן להתעלם מן העבודה שהמספר הנדיר הזה הקפיץ את המדד ב-100% תוך 24 חודשים.

החץ הכחול מסמן את רמת ה-666 נקודות, וכשנדמה היה אז שהכלכלה העולמית נמסה והשפל הגדול חוזר לסיבוב שני, הגיעו כל גלגלי ההצלה שאפשר היה להמציא על מנת לבלום את ההתאדות ולהחזיר את המצב לקדמותו.

קשה להתווכח עם עובדות - המצב אכן חזר לקדמותו. להלן ביצועי נכסים נבחרים במהלך 24 החודשים האחרונים מאז אותה נקודת שפל:

האם המצב באמת חזר לקדמותו? אמנם הטבלה לא משקרת, אבל היא נותנת תמונה צרה של 24 חודשים מהשפל ההוא, אבל למעט מניית AAPL, חוזה הכסף וחוזה הזהב - כל שאר הנכסים, כולל כמובן מדד ה-S&P 500 עצמו, לא נסחרים מעל רמת השיא שלהם שנקבע אי שם באוקטובר 2007, כך שהתמונה הכוללת פחות ורודה. יחד עם זאת, ובאותה נשימה - אין ספק כי המצב חזר לקדמותו בכל הקשור לסיכונים שלוקחות על עצמן ממשלות ובנקים ברחבי העולם, כולל ציבור המשקיעים המוסדי והפרטי: חובות עתק של מדינות לצד אשראי גבוה לקניית מניות אצל משקיעים פרטיים, שלא לדבר על שוק הנגזרים שמוסיף לצבור תאוצה במינוף גבוה יותר מכפי שהיה ב-2008 ערב המשבר.

לקראת יוני תעמוד הכלכלה העולמית במבחן הגדול ביותר שלה - תוכנית ההרחבה הכמותית של הפדרל ריזרב (QE2) תסתיים. השווקים ייאלצו לעמוד על הרגלים שלהם, ללא קביים וללא הנשמה מלאכותית, וכל זאת על רקע מחירי שיא באנרגיה ובסחורות, אינפלציה גבוהה באופן יחסי ושיעור אבטלה דו ספרתי במדינות המפותחות. מה יקרה? איש לא יודע, אבל יש לא מעט כאלו שמוכנים להסתכן ולומר שהאוויר הולך ונגמר, טיסה 666 תתרסק.

סביר להניח שהבנק המרכזי האירופי והפדרל ריזרב לא יתנו לשום טיסה להתרסק, על אחת כמה וכמה בנקים להשקעות מובילים בעולם שפרחו מהתחייה המחודשת בשווקים. יש כאן הרבה מה להפסיד. לכולנו כמובן, אבל בכל זאת - על מה כן היינו מוכנים להמר שיקרה?

ללא ספק - ההימור המושכל, עם ההסתברות הכי טובה להצליח, הוא ההימור על מחיר הזהב שנסחר ברגע זה סביב רמות מחירים של 1,440 דולר לאונקיה, אחרי זינוק של 110% מהשפל של לפני 24 חודשים:

מחיר אונקיית זהב לא רק שיותר מהכפיל עצמו ב-24 החודשים האחרונים, אלא הוא נמצא 40% יותר ממחירו ערב המשבר, מה שסוגר את הגולל על הטענה להיותו נכס ספקולטיבי. את כל הסיבות לעליית מחיר הזהב יודע כל ילד בין 20 - הגנה מפני היחלשות הדולר ומטבעות אחרים, גידור מפני אינפלציה, חוף מבטחים בעיתות משבר ועוד.

שמועות, שציינו אותן לפני מספר שבועות וצוברות תאוצה, מדברות על בנקים מרכזיים במדינות שונות שרוכשות טונות על גבי טונות של זהב על מנת להגן על עצמן מפני היחלשות המטבעות המובילים ומפני החשש הגדול מכולם- חזרה לבסיס הזהב כתוצאה מהחובות הכבדים שנטלו על עצמן במהלך 24 החודשים האחרונים.

אבל ראוי שנציין גורם, או יותר שחקן אחד נוסף וחשוב שטרם נלקח בחשבון - קרנות הפנסיה העולמיות. אחרי שקרנות הגידור הגדולות בעולם יצאו למסע רכישות מסיבי אחר זהב פיזי, והן למעשה שולטות היום בכמויות, ואחרי שקרנות מתמחות רכשו חוזים או תעודות סל על הזהב - האם יגיע תורה של הממוטה הפיננסית להיכנס לסקטור הזה?

המספרים לפניכם: קרנות הפנסיה בעולם מחזיקות נכסים בשווי של 30 טריליון דולר, יותר מכפול התמ"ג של ארה"ב בשנה האחרונה. לפי המידע הזורם באינטרנט, מחזיקות קרנות הפנסיה סכום זניח של 0.3% מסך הנכסים באחזקות עקיפות בזהב, דרך תעודות סל ומניות של חברות יצרניות בתחום המתכת הזהובה ובסך הכל כ-100 מיליארד דולר, כאמור 0.3% מסך הנכסים.

עכשיו מתחיל ההימור לרקום עור וגידים ולהפוך להגיוני הרבה יותר. קרן פימקו של ביל גרוס מחזיקה נכסים בסך של 1.25 טריליון דולר נכון ל-31.12.2010. ביל גרוס עצמו מתבטא לאחרונה שוב ושוב שהוא מפחד מאוד מאג"ח של מדינות מפותחות, כולל ארה"ב כמובן, אבל מנגד הוא לא בדיוק אומר, או לפחות לא מגלה, על מה הוא כן היה הולך. ידוע שמנהלי קרנות גידור גדולות וקרנות נאמנות כפימקו מקטינות חשיפה לאג"ח כמו גם לנדל"ן, אז לאן הולך כל הכסף?

נניח שבסופו של דבר ישכילו אותם מנהלי קרנות פנסיה להכפיל את האחזקה שלהם בזהב, מ-0.3% ל-0.6%, כך ש-100 מיליארד דולר נוספים יחפשו דרכם לתוך הסקטור. הדמיון הולך ומתפתח מרגע זה ואילך - תעודת הסל GLD, הגדולה ביותר בסקטור, מחזיקה נכסים בסך של 55 מיליארד דולר בעוד כל הסקטור עצמו, חברות יצרניות, שווה כ 240 מיליארד דולר.

אם אותם 100 מיליארד דולר של קרנות הפנסיה היה עושה דרכו לסקטור זה היה משנה סדרי עולם ומזניק את מחיר הזהב בעשרות אחוזים נוספים, ושווי החברות בסקטור היה קופץ אף הוא.

אגב, תרחיש זה של הכפלת האחזקות בסקטור על ידי קרנות הפנסיה הוא סביר בהחלט. אם נאגד את כל השחקנים המוסדיים העולמיים - קרנות גידור, קרנות נאמנות, חברות ביטוח וקרנות ממשלתיות, נגיע לנכסים של 100 טריליון דולר. אם מנהלי הקרנות יחליטו אחרי יוני שהמשחק הוא גמור, שהמטבעות לא באמת שווים יותר מזהב, שהאינפלציה גבוהה ושהריבית בשל כך תעלה ושהפדרל ריזרב לא יתערב כי אין כלים, אזי מחיר הזהב היום הוא זול לעומת מה שמצפה לנו.

הכותב הוא מנהל ההשקעות הראשי בחברת ההשקעות שקדי שוקי הון. הכותב עשוי להחזיק בניירות ערך שונים, לרבות בניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. בכל מקרה, אין לראות בכתבה זו משום המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker