תוצאות הנפט בקידוח לוויתן נדחות למאי; קידוח לוויתן 2 יוצא לדרך במקביל

העלות היומית של לוויתן 1 - 660 אלף דולר; תוך שבוע יחל קידוח לוויתן 2 שעלותו 104 מיליון דולר

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ואדים סבידרסקי

השותפות הישראליות בקידוח לוויתן, אבנר, רציו, דלק קידוחים, כי תקופת ההמתנה לתוצאות קידוח הנפט תתארך בחודש נוסף בשל עיכובים טכניים. בנוסף, הודיעו השותפות כי האסדה PRIDE, שבתחילה אמורה הייתה להחליף את האסדה SEDCO בלוויתן 1, החלה בביצוע קידוח לוויתן 2, במקביל לעבודות המתבצעות בלוויתן 1.

מפעילת הקידוח, נובל אנרג'י (40% מהרישיון), הודיעה כי בשל העיכובים הטכניים יגדל תקציב קידוח לוויתן 1 בכ-27% והוא עשוי להגיע לכ-190 מיליון דולר, בנוסף להוצאות הצפויות של כ-104 מיליון דולר הכוללות קידוח ומבחני הפקה בלוויתן 2. מדובר בעלות של 660 אלף דולר ליום - עלות המקובלת לקידוחים מסוג כזה. נובל ציינה כי הגידול בתקציב לוויתן 1 נובע מעיכובים טכניים, יישום נוהלי עבודה מחמירים, וכתוצאה מכך, מהארכת פעולות הקדיחה בחודשיים מעבר למתוכנן בפועל. המועד המתוכנן לתחילת הקידוח למטרת חיפוש נפט בשדה הגז שנתגלה נקבע לאמצע חודש מארס הקרוב. כך שלאחר הדחייה, צפוי הקידוח להתחיל בשבועיים הראשונים של מאי.

בסוף דצמבר הודיעו השותפות כי בקידוח לוויתן נמצאו 16 TCF (טריליון רגל מעוקב) של גז טבעי. זוהי כמות הגז הגדולה ביותר שנמצאה בעולם בקידוח הגז בעשור האחרון במים עמוקים ותואמת את התחזית של נובל אנרג'י מיוני האחרון. מלבד שכבה זו, קיימות שתישכבות קרקע נוספות, עמוקות יותר, בהן מקווים כעת למצוא נפט, למרות שההסתברויות נמוכות.

אסדת הקידוח Sedco Express חצתה בקידוח לוויתן 1 שכבת מים של 1,634 מטר, והעמיקה עד כ-5,100 מטר מתחת לפני הים, אל שכבת החול הראשונה שבה נערכו הבדיקות הגיאולוגיות המתקדמות - שכבת הגז.

השלב הבא בביצוע הקידוח הוא העמקתו ב-700 מטר נוספים לשכבת הקרקע הנקראת מגיל אוליגוקן תחתון, שבה העריכה נובל את ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הטבעי הניתנות להפקה בכ-3 מיליארד חביות נפט, בהסתברות גיאולוגית של 17%.

לאחר שלב זה, בכוונת השותפות להעמיק אף יותר את הקידוח לצורך בחינת פרוספקט נוסף בשכבת הקרקע הנקראת מגיל קרטיקון תחתון. בשכבת חול זו, הנמצאת בעומק כולל של כ-7,200 מטר, העריכה נובל כי ממוצע הפוטנציאל הכלכלי של עתודות הנפט והגז הניתנות להפקה שווה ערך ל-1.2 מיליארד חביות נפט - ההסתברות לכך נמוכה יחסית ונאמדת בכ-8%.

בנוסף, הוחלט לבצע קידוח הערכה לוויתן 2, המרוחק בכ-14 ק"מ מלוויתן 1 לעומק של כ-5.4 ק"מ ובאמצעות אסדת הקידוח Pride North America. קידוח לוויתן 2 יתחיל תוך שבוע וצפוי להימשך כ-3 חודשים. לאחר מכן, ואם יוחלט, ימשכו מבחני ההפקה עוד כ-3-2 שבועות נוספות.

השותפויות ביקשו להבהיר כי לוויתן 2 אינו צפוי להיות מושפע מתוצאות הקידוח לוויתן 1. כמו כן, אישרו השותפויות אישרו לנובל אנרג'י לבצע קידוח נוסף באמצעות האסדה PRIDE לאחר סיום קידוח לוויתן 2, וזאת בהתאם לאופציה שניתנה לה בעבר. תקציב ותוכנית עבודה לגבי קידוח נוסף טרם נקבע.

"מבחינת תמחור המניות, מדור בהודעת עדכון עבור המשקיעים ואין לנסות ולמצוא בתוכה רמזים חבויים כלשהם. תוספת העלות של הקידוח שולית ביחס לשווי החברות. יחד עם זאת, העלויות המצטברת, כולל לוויתן 2, הינן מהותיות עבור רציו בחלקה היחסי" אמר ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים.

תוספת העלויות של כ-70 מיליון שקל לרציו, השותפה הקטנה בלוויתן, גבוה ביחס לשווייה. עם זאת, בראיון שהעניק יגאל לנדאו מרציו ל-TheMarker לפני כחודשיים, הוא אמר כי "רציו תצטרך לגייס כסף ב-2011 לצורך פיתוח ההיתר המוקדם גל ופיתוח המשך במשך השנה ללוויתן". כעת, בהחלט ייתכן כי רציו תפעל לכך במהירות יתרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker