דלאל ירכוש את חלקם של לב ושילוני באנליסט חיתום; שווי העסקה - יותר מ-10 מיליון שקל

מנכ"ל החברה ירון אילוז, שהתפטר בשבוע שעבר, צפוי לחזור לתפקיד המנכ"ל לאחר החתימה ■ מאחורי דלאל עומד גוף פיננסי שותף, שזהותו טרם נחשפה וצפוי להזרים את המימון לרכישת החלק של אנליסט ■ בין השמות שהועלו בשוק: טאו תשואות של אילן בן דב והאחים נאווי

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כשלושה שבועות חלפו מאז הודיע בדרמטיות מאיר דלאל, יו"ר אנליסט חיתום, על כוונתו לפרק את השותפות עם בית ההשקעות אנליסט, כעת נודע כי במסגרת המשא ומתן שהתקיים בין הצדדים הוחלט כי דלאל ירכוש את חלקה של אנליסט בגוף החיתום (65%) לפי שווי של יותר מ-10 מיליון שקל על פי הערכות. סכום זה גבוה מההון העצמי של אנליסט (9.5 מיליון שקל), אך התמורה הועלתה, מאחר שדלאל היה מעוניין לסיים את המשא ומתן ולהגיע לסיכום סופי. כעת, לאחר שהושגה ההסכמה, דלאל ובעלי השליטה בבית ההשקעות שמואל לב ואהוד שילוני, אמורים לחתום על ההסכם ולהוציא הודעה רשמית מחר או מחרתיים. עם זאת, ייתכן והסכום המדובר ישתנה, וזאת בהתאם לדו"חות הרבעון הרביעי שאמורים להתפרסם בקרוב.

פירוק השותפות נעשה דרך שימוש במנגנון "במבי" (Buy Me By You), שנקבע במסגרת הסכם ההתקשרות הראשוני בין הצדדים. מנגנון "במבי" מאפשר לכל אחד מהצדדים לפרק את השותפות תוך מתן הצעה לרכישת חלקו של האחר. לאחר ההודעה על הפעלת המנגנון, מתקיים הליך התמחרות, שבסופו נקבעת זהות הגורם שירכוש את מלוא ההחזקות. התמחרות נמשכת 30 יום, ככל צד מגיש במהלכה הצעה לרכישת חלקו של הצד השני. במידה שהצד המקבל את הצעת הרכש נענה לה - אז העסקה מתבצעת בהתאם לסכום ההצעה שהוגשה. במידה והחליט כי ההצעה אינה מספקת- הוא רשאי להציע הצעה נגדית, גבוהה יותר, ולרכוש את חלקו של הצד הראשון.

במהלך המו"מ שהתקיים בין הצדדים, הודיע מנכ"ל אנליסט חיתום, ירון אילוז, על התפטרותו. ההערכות בשוק היו אז כי מדובר בהתפטרות פיקטיבית, שנועדה להפעיל לחץ על אנליסט במהלך המו"מ. זאת מאחר שאילוז צפוי לחזור ולכהן בתפקיד המנכ"ל כעת לאחר שדלאל זכה בהתמחרות. אילוז, שנחשב למנהל מוערך בתחום החיתום, הגיע לאנליסט מכלל שם כיהן כמנהל הנפקות בכיר. אילוז טען בעת שהודיע על התפטרותו כי "לאור הקשיים שמתעוררים בניהול החברה מיום שהוכרז על הליך ה'במבי' יכולת הניהול השוטף של החברה נפגעת".

אך למרות שדלאל מנווט ומוביל את המו"מ, הוא אינו לבדו בסיפור הרכישה. מאחורי דלאל עומד גוף פיננסי שותף, שזהותו טרם נחשפה. השותף הפיננסי צפוי להזרים את המימון לרכישת החלק של אנליסט. בין השמות שהועלו בשוק, שהתגלו מאוחר יותר כספקולציות בלבד, היו טאו תשואות של אילן בן דב והאחים נאווי - חברה פיננסית לניכיון שיקים. זהות הגוף השותף לרכישה כנראה תיחשף רק לאחר החתימה הרשמית על ההסכם עם אנליסט.

את רצונו של דלאל לשלוט באנליסט חיתום ניתן להבין על רקע הרווחיות שמציגה החברה, שנשענת במידה רבה על קשריו ויכולותיו האישיים של מאיר דלאל - שועל ותיק בשוק החיתום בארץ. החברה הרוויחה 6.3 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2010, לעומת 2.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2009. מאז הוקמה אנליסט חיתום באמצע 2006 היא חילקה דיווידנד מצטבר של כ-12 מיליון שקל. דלאל ציין בעבר כי אנליסט כבר הרוויחה יותר מפי חמישה על ההשקעה הראשונית בתחום, שהסתכמה ב-3 מיליון שקל.

רכישת אנליסט חיתום על ידי דלאל מתיישבת עם המגמה בשוק החיתום בשנים האחרונות ליציאה של בתי ההשקעות הגדולים מהתחום וכניסת הבנקים. היציאה של בתי ההשקעות מיוחסת להגבלות שמוטלות עליהם בנוגע לרכישת ניירות ערך המונפקים על ידי החתם המסונף אליהם (רכישה של עד 15% מהניירות המונפקים), דבר המקשה לעיתים על פעילות בית ההשקעות. מגמה זו בא לידי ביטוי בסגירת פעילות החיתום, כמו שקרה במקרה של בית ההשקעות פסגות או העברתה לידי ידיים פרטיות, כמו במקרה של צחי סולטאן שרכש את השליטה בכלל פיננסים והמקרה הנוכחי של דלאל.

לעומתם הבנקים נכנסים לתחום ומגבירים בו את הפעילות כזרוע אסטרטגית של הבנק - כך כניסתו של בנק מזרחי לרוסאריו קפיטל על ידי רכישת 20% מהמניות; כניסת בנק אגוד בתקופה האחרונה לתחום החיתום, ופתיחה מחדש של מחלקת החיתום בבנק דיסקונט. גופים אלה הצטרפו ללאומי פרטנרס ופועלים איי.בי.איי. שמובילים את השליטה בשוק ההנפקות.מעבר למגמת היציאה ההדרגתית של בתי השקעות מחיתום, נכווה אנליסט, אחד מבתי ההשקעות הגדולים והמוערכים בעבר, מאחזקות בניירות ערך שנרכשו במסגרת הנפקות שביצע גוף החיתום. קופות הגמל וקרנות השתלמות, שהציגו תשואות טובות, נפגעו מאחזקות באיגרות חוב לא מדורגות ובדירוג נמוך ועוררו הערכות כי רכישתן בוצעה על רקע השתתפותה של אנליסט חיתום בהנפקתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker