תשובה מחסל את פעילותו בסינגפור

בלעדי אלעד גרופ מכרה את זכויות הבנייה בסינגפור לחברת השקעות מאלזית ב-140 מיליון דולר; תתרכז בנדל"ן בארה"ב ובקנדה

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

>> נראה כי החלומות של יצחק תשובה להקים אימפריית נדל"ן גם באסיה לא יתממשו בשנים הבאות. לאחר חיפושים ממושכים אחר הקונה, סיכמה לאחרונה אלעד גרופ עם חברת השקעות מאלזית IOI Corp על מכירת חלקה (33.3%) בפרויקט הענק סאות' ביץ' בדאון טאון של סינגפור תמורת כ-145 מיליון דולר. הפרויקט מוערך בכ-2 מיליארד דולר.

עם השלמת המכירה, שאינה צפויה להשפיע באופן מהותי על דו"חותיה הכספיים (כלומר, ללא רווח או הפסד), תצא אלעד מהפעילות בסינגפור ותתרכז בפרויקטים הנוכחיים והחדשים שהיא מתעתדת להיכנס אליהם ברחבי ארה"ב וקנדה. ככל הידוע, לקבוצת תשובה (פעילות המנוהלת על ידי אלעד תשובה) ישנם כמה השקעות בפרויקטים ברחבי סין.

בספטמבר 2009 מכרה אלעד מגורים את חלקה (50%) בפרויקט המגורים פוטורה במרכז סינגפור לשותפתה בפרויקט CDL תמורת 35 מיליון דולר סינגפורי (כ-25 מיליון דולר). נוסף על כך, נטלה CDL את חלקה של אלעד בהלוואות בנקאיות שנלקחו בהיקף כולל של 270 מיליון דולר סינגפורי (כ-190 מיליון דולר). הצדדים תיכננו להקים 100 דירות בשני מגדלים בני 36 קומות, כל אחד. ואולם בשל ההאטה הכלכלית בסינגפור נידחו גם עבודות ההקמה של הפרויקט.

לפני חצי שנה השלימה אלעד קנדה את הנפקת מניותיה (10%) בבורסה בתל אבי וגייסה כ-260 מיליון שקל. מאז איבדה החבילה של אלעד קנדה, הכוללת מניות ואופציות, כ-20%, אף על פי שהפעילות השוטפת של החברה מתבצעת ללא תקלות מיוחדות; אלעד קנדה מוכרת דירות חדשות ברחבי טורונטו ומונטריאול ומקבלת שכר דירה בגין הנכסים המניבים.

"הכלכלה הקנדית ממשיכה להפגין ביצועים. אנחנו מוכרים בטורונטו בפרויקט אמרלד כ-44 דירות חדשות מדי חודש, ובסך הכל מכרנו יותר מ-90 דירות, וגם במונטריאול מוכרים כעשר דירות מדי חודש בכפר האולימפי. כמו כן, ביצענו מימונים מחדש לנכסים בתנאים משופרים. יום אחד גם המשקיעים יגלו את הערך האמיתי הטמון באלעד קנדה", אמר אתמול מיקי נפתלי, מנכ"ל אלעד גרופ ויו"ר אלעד קנדה בביקורו בישראל.

אלעד קנדה פירסמה שלשום עדכון לגבי מענקים שניתנו למנכ"ל הפורש, עידו רוזן, ולמחליפו שי ברוורמן. עלות שכרו של רוזן, ששימש לאחר מכן סגן יו"ר עד ינואר 2011, הסתכמה ב-518 אלף דולר, ועלות שכרו של ברוורמן הסתכמה ב-530 אלף דולר.

אלעד גרופ תתמקד בהשקעות נדל"ן בארה"ב ובקנדה, למרות חוסר ההצלחה שלה ושל שותפתה קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר בהשקעה שביצעו באמצע 2007 בלאס וגאס; אז רכשו קרקע בשטח של כ-140 אלף מ"ר תמורת 1.25 מיליארד דולר שעליה תיכננו להקים מגה-פרויקט, כולל מלונות ובתי קזינו, בהשקעה של כ-5-7 מיליארד דולר. בסוף 2009 מחקו השותפות בגין פרויקט זה 460 מיליון שקל, כל אחת.

עם זאת, בתקופה אחרונה מורגשים ניצני התאוששות בכלכלה האמריקאית. לפיכך, נראה כי אי.די.בי ואלעד אינן צפויות לשערך כלפי מטה את הקרקע שהוערכה במיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker