הראל, פסגות וספרה הפכו לבעלי מניות מהותיים בדקסיה ישראל

בנק דקסיה ישראל הפך באחרונה לבנק ללא גרעין שליטה לאחר שממשלות צרפת ובלגיה מכרו לגופים מוסדיים ישראליים, לטדי שגיא ולמשקיעים נוספים 59% ממנו ■ בנק דיסקונט מתעניין ברכישת השליטה בבנק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנק דקסיה בבריסל
בנק דקסיה בבריסלצילום: בלומברג

בנק דקסיה ישראל, שהפך באחרונה לבנק ללא גרעין שליטה, דיווח על כך ששלושה גופים מוסדיים בולטים הפכו לבעלי מניות מהותיים בבנק עם אחזקה של לפחות 1% בבנק. מדובר בקרן השקעות ספרה (3.73%), הראל ביטוח (4.58%) ופסגות (4.26%).

דקסיה, המנוהל על ידי אוליביה גוטמן, הפך לבנק ללא גרעין שליטה, לאחר שממשלות בלגיה וצרפת מכרו לגופים מוסדיים ישראליים, לטדי שגיא, לקרן גידור נוקד קפיטל של רועי ורמוס ולמשקיעים נוספים 59% מדקסיה תמורת 360 מיליון שקל. עם תום המכירה, הסתיימו 17 שנות שליטה של ממשלות צרפת ובלגיה בבנק. אין זו הפעם הראשונה שבה בעלי המניות בדקסיה מנסים למכור את אחזקותיהם. בעבר כבר נעשו ניסיונות, שלא צלחו, למיזוג בין בנק ירושלים לדקסיה, ובסופו של דבר הפתרון של בעלי השליטה היה למכור את המניות בבורסה במחיר ששיקף לדקסיה מכפיל הון של כ-0.9.

עבור דקסיה העולמית זהו מהלך שמתבצע לאחר שהנהלת דקסיה ישראל השלימה את התוכנית האסטרטגית. התוכנית כללה, בין השאר, חלוקת דיווידנד של יותר מ-300 מיליון שקל, מכירת נתח מתיק האשראי למוסדיים ב-1.5 מיליארד שקל, ופירעון מוקדם של פיקדונות ושטר הון לחברה האם בכמה מאות מיליוני שקלים.

המכירה התבצעה כחלק מההחלטה שהתקבלה בדקסיה העולמית ליציאה מפעילות במקומות שאינם נחשבים יותר אסטרטגיים עבור הקבוצה.

השבוע פורסם ב-TheMarker כי בנק מרכנתיל דיסקונט, שבבעלות בנק דיסקונט, מתעניין ברכישת השליטה בבנק דקסיה ישראל. מרכנתיל עדיין לא הגיש הצעה רשמית, אבל הוא מקיים בדיקות ושיחות בעניין עם הגורמים הרלוונטיים. דקסיה נסחר לפי שווי שוק של 616 מיליון שקל, בדומה להונו העצמי. שלושת הגופים הללו מצטרפים לקרן גידור נוקד קפיטל המחזיקה ב-5% מדקסיה וטדי שגיא המחזיק ב-3.5% מהבנק.

מרכנתיל הוא בנק פרטי שמוזג לתוך דיסקונט. הוא סיים את 2017 עם רווח נקי של 220 מיליון שקל ותשואה להון של 9.4%. מלבד מרכנתיל גם בנק ירושלים מעוניין לרכוש את דקסיה ישראל, המעסיק 40 עובדים, ונחשב לנכס אטרקטיבי בעקבות המהלכים שביצע.

בנק ירושלים כבר דיווח על רצונו לבצע את העסקה, וכעת דירקטוריון דקסיה מחכה שבנק ירושלים יגיש הצעה מפורטת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker