ועדת הכספים אישרה את הרפורמה: תעודות הסל יהפכו לקרנות נאמנות

הרפורמה תיכנס לתוקף בתחילת אוקטובר ותתבצע בעשר פעימות ■ המבנה המשפטי של תעודות הסל ישתנה מאיגרת חוב, המפוקחת בידי רשות ניירות ערך באמצעות כלי הגילוי, לקרן נאמנות המפוקחת ככל קרנות הנאמנות

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן
יסמין גואטה

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ג') את הרפורמה שתהפוך את תעודות הסל לקרנות נאמנות. במסגרת הרפורמה, תעודות הסל יהפכו לקרנות נאמנות מסוג "קרן סל", שכוללות חובת עשיית שוק ואפשרות לקביעה של רצועת ביטחון מפני טעויות עקיבה בשיעור מוגבל.

הרפורמה תיכנס לתוקף באופן מדורג בתחילת אוקטובר 2018 ותסתיים לקראת סוף השנה. במהלך התקופה הזו יוסבו כ-700 מוצרים – תעודות סל וקרנות מחקות – לקרנות נאמנות בעשר פעימות, שכל אחת מהן תכלול מוצרים המשתייכים לקבוצות סיווג דומות. במסגרת ההסדר החדש, המבנה המשפטי של תעודות הסל ישתנה מאיגרת חוב, המפוקחת בידי רשות ניירות ערך באמצעות כלי הגילוי, לקרן נאמנות המפוקחת ככל קרנות הנאמנות.

את הרפורמה יזמה רשות ניירות ערך, והיא קידמה אותה בתיאום עם מנהלי תעודות הסל ומנהלי קרנות הנאמנות. ברשות אומרים כי ברקע למהלך הזה עומדת ההבנה כי צמיחתו המהירה של שוק תעודות הסל לשווי של כמאה מיליארד שקל, והסיכון היציבותי הגלום בפעילותן כנכס מתחייב, לצד מערך התמריצים המובנה לנטילת סיכונים - עלולים להביא לידי התממשות של סיכון מערכתי בשוק ההון.

מבחינת רשות ניירות ערך, המהלך הזה, שאליו יתלווה ביטול התחייבות תעודת הסל להשיג את תשואת הנכסים שאחריהן היא עוקבת, יביא לנטרול הסיכון היציבותי שהחבר המניקה את תעודת הסל חשופה לו. בנוסף, למנהלי קרנות הסל יתאפשר לספק למשקיעים מעין "רצועת ביטחון" בשיעור מוגבל, באופן שימנע התממשותו של סיכון מערכתי בשוק ההון.

רצועה זו תתבטא באפשרות לגבות, בנוסף לדמי הניהול הקבועים, דמי ניהול משתנים בשיעור מוגבל של 0.1%-0.3% בהתאם לסיווג הקרן. דמי ניהול אלה ישולמו למנהל התעודה מתוך התשואה העודפת מעבר לשינוי המדד שאחריו עוקבת התעודה, ומצד שני ישולמו על ידי מנהל התעודה למחזיקים בה במקרה שהתעודה תשיג תשואת-חסר עד לשיעור האמור. הפרשי העקיבה כאמור יוגדרו כסטייה המרבית, חיובית או שלילית, של שווי התעודה יחסית למדד שאחריו היא עוקבת במשך פרק זמן של שנה קלנדרית.

מהלך זה נותן גם מענה לסוגיית העלויות הסמויות הכרוכות בהשקעה בתעודות הסל, שמאופיינות בדמי ניהול נמוכים. כתוצאה מהמעבר של תעודות הסל ממבנה משפטי של איגרת חוב למבנה משפטי של קרנות נאמנות, ייהנו מחזיקי התעודות מכל הפירות הנובעים מהשקעת נכסי התעודה (לרבות דיווידנדים, ריביות ועוד), וזאת בניכוי דמי הניהול שיגבה מנהל התעודה.

עוד אומרים ברשות כי ההקטנה הדרמטית בחסמי הכניסה לתחום, שהתאפשרה בעקבות הסרת הסיכון היציבותי, תאפשר כניסתם של מנהלי קרנות חדשים לשוק, ובכך תאפשר להגביר את התחרות בתחום זה, שכולל היום ארבעה מנפיקים בלבד.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ציין בתום הדיון כי הוא "מברך על הרפורמה שתביא למצב בו הגופים השונים יפעלו באופן מחושב יותר כאשר מופקדים בידיהם כספי ציבור ותפחית דרמטית את ניגוד העניינים, במיוחד כשמדובר באפיקים בהם מדובר בסכומים גדולים מאוד העלולים להשפיע על השוק כולו".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, הוסיפה: "מדובר במהלך רב חשיבות לפיתוח שוק ההון ולהגברת אמון הציבור בו, אשר קודם תוך שיתוף פעולה עם השוק. 'קרן סל', שהינה קרן נסחרת כמו מכשיר ה-ETF המשווק ונסחר בכל העולם בהצלחה רבה, הינה בשורה צרכנית שתעניק לציבור המשקיעים מוצר טוב יותר, שקוף יותר ובטוח יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker