ירידות קלות במסחר בבורסה על רקע האירועים ביפן: ת"א 25 מחסיר 0.15%

כלל פיננסים: הכלכלה העולמית לא תושפע משמעותית

ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שבוע המסחר באחד העם נפתח הבוקר בירידות שערים קלות על רקע סדרת אסונות הטבע שפקדו את יפן בסוף השבוע. זאת בניגוד לבורסות וול סטריט שהגיבו בעליות לידיעות מהמזרח הרחוק. הדבר נובע מהירידה הצפויה במחיר הנפט והצפי לביקושים עתידיים מחברות הצפויות לעסוק בשיקום האזורים שנפגעו מהצונאמי ומרעידת האדמה.

מדד ת"א 25 יורד ב-0.15% ונפתח הבוקר ברמה של 1,260 נקודות ומדד ת"א 100 מחסיר 0.35% מערכו, ונפתח ברמה של 1,155 נקודות. מדד מניות הבנקים מאבד 0.2% ומדד מניות הנדל"ן יורד ב-0.6%. בסיכום שבועי האחרון איבד מדד ת"א 25 כ-0.8% מערכו, ומדד ת"א 100 ירד ב-1%.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

אמיר כהנוביץ, כלכלן מקרו ראשי של כלל פיננסים, ציין בתגובה כי הפגיעה בכלכלה היפנית, אחת הגדולות בעולם, תשפיע באופן ישיר על הכלכלה העולמית - אך בצורה לא משמעותית. "יפן מהווה חלק משמעותי מהסחר העולמי, הן ביצוא והן ביבוא, ובסיס להשקעות חברות זרות. האזור בו נרשמו רוב הנזקים הוא מחוז מיאגי המהווה רק 1.7% מהתמ"ג ביפן. בנוסף מכיוון שחלק גדול מחברות הענק שמרכזיהן ביפן כלל אינן מיצרות שם אלא העבירו מזמן את הפעילות למדינות מזרח אסיה הזולות, הם יוכלו להמשיך לתפקד גם במקרי אסון".

כלכלני בנק לאומי מעריכים כי ירידות השערים באפיק המנייתי עלולות להימשך בטווח הקצר, על רקע ההתפתחויות בסביבה הגיאו-פוליטית והשפעתן על הלך הרוח בשווקי העולם ובישראל. עם זאת, בהינתן נתוני הכלכלה הריאלית החזקים של המשק הישראלי ובהנחה כי לא תחול החמרה משמעותית ארוכת טווח בזירה הגיאו-פוליטית, נראה כי רמת המכפילים הנוכחית נוחה להשקעה.

בבנק הפועלים ממשיכים להחזיק בדעה חיובית בנוגע לשוק המניות המקומי בטווח הארוך, עם חשש להמשך התנודתיות ואי הוודאות בטווח הקצר, מה שמגדיל את רמת הסיכון בהשקעה מנייתית, בעיקר ללקוחות בעלי תיקי השקעה לטווח של חודשים ספורים. בבנק מציעים לשקול רכישת הגנות לטווח קצר באמצעות אופציות מעו"ף.

המסחר בוול סטריט נסגר אמש במגמה חיובית לאחר שמחיר הנפט ירד בעקבות רעידת האדמה העזה ביותר זה 140 שנה שפקדה את יפן - יבואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם. מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.5% לרמה של 12,042 נקודות, מדד S&P 500 עלה ב-0.7% לרמה של 1,301 נקודות ומדד נאסד"ק הוסיף 0.5% לרמה של 2,716 נקודות. בסיכום שבועי, ירד מדד 500 S&P ב-1.5%, והוא נמוך כעת בכ-3% משיא של 32 חודשים אליו עלה בשבוע שעבר. המסחר בשוק הסולידי נסגר ביציבות והתשואה על האג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים נותרה כמעט ללא שינוי ברמה של 3.39%.

ההכרעה לגבי עסקת הענק בשוק הקניונים בישראל למכירת השליטה בחברת הנדל"ן המניב בריטיש ישראל מליסרון של משפחת עופר. מליסרון תקנה את בריטיש במחיר של 14.5 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ-1.7 מיליארד שקל.

אלקטרה צריכהפירסמה את הדו"חות הכספיים לרבעון הרביעי של 2010 ולשנה כולה, והציגה ירידה של כ-9% בהכנסותיה הרבעוניות בהשוואה לרבעון אשתקד, אשר הסתכמו ב-548.4 מיליון שקל. הרווח התפעולי ברבעון עלה ב-63% לכ-18.9 מיליון שקל, והרווח הנקי הסתכם ב-13.1 בהשוואה לפסד נקי של 1.5 מיליון שקל ברבעון המקביל. הכנסותיה השנתיות של אלקטרה ירדו ב-5% בהשוואה לשנת 2009 והסתכמו ב-2.4 מיליארד שקל. הרווח התפעולי השנתי ירד ב-4% ל-126 מיליון שקל, ובשורה התחתונה הרווח הנקי השנתי של החברה ירד ב-15% לכ-93 מיליון שקל.

עמליה זרקא, אחותו של שר התקשורת משה כחלון, היא בין מקבלי התגמול הגבוה ב-HOT, כך דיווחה החברה לאחרונה במסגרת דו"חותיה השנתיים. למעשה, עלות שכרה של זרקא היה בשנת 2010 היה שני לשכרו של המנכ"ל הרצל עוזר. עלות שכרה של זרקא, שממלאת את תפקיד סמנכ"ל משאבי האנוש ב-HOT, עמדה בשנת 2010 על 3.1 מיליון שקל. שכרה הורכב בשנת 2010 משכר שנתי בהיקף של 953 אלף שקל, כלומר כ-79 אלף שקל בחודש. כמו כן, בשנת 2010 קיבלה זרקא מענק של 285 אלף שקל וכן אופציות המגלמות הטבה של 1.9 מיליון שקל. מ-HOT נמסר בתגובה כי המינוי של זרקא ושכרה נקבעו ואושרו כשנה וחצי לפני מינויו של כחלון לתפקיד שר התקשורת.

צילום: דרימסטיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker