שוק ההון חרד ממיליארדרים חרדים מאמריקה

כך התכווצו נכסי אזורים במיליארד שקל תוך 5 שנים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק

>> מנייתה של חברת אזורים איבדה אתמול קרוב ל-3% משוויה, והשלימה ירידה של כ-15% בתקופתו של הרשי פרידמן - בעל הבית של החברה שרכש אותה משעיה בוימלגרין לפני כעשרה ימים.

אזורים שווה כיום פחות מ-450 מיליון שקל - חמישית מהשווי שלפיו רכש את השליטה בחברה בוימלגרין לפני חמש שנים.

אזורים של 2006 נהנתה מהון עצמי חיובי של 1.2 מיליארד שקל. לעומת הון עצמי של פחות מ-200 מיליון שקל בחברה שקיבל לידיו הרשי - התכווצות של מיליארד שקל בעודף הנכסים על ההתחייבויות של אזורים.

היקף ההתחייבויות לטווח ארוך שלך אזורים צמח ב-300 מיליון שקל בשנים אלה. מ-900 מיליון שקל ל-1.2 מיליון שקל. היא סוחבת על גבה הוצאות מימון נטו של 90 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2010 - פי שלושה מהוצאות המימון בתקופה המקבילה ב-2006. הוצאות המימון גררו אותה להפסד של 100 מיליון שקל בתקופה זו.

מצבה הפיננסי של החברה אינו יציב. חברות בנות של החברה מתקשות לעמוד באמות המידה הפיננסיות שדורשים מהן הבנקים.

עם זאת, אין סכנה שהחברה לא תעמוד בהתחייבויות. האג"ח של החברה נסחרות בתשואה סולידית לפדיון של 4.2% ברוטו.

אזורים ממשיכה למכור דירות לאזרחי ישראל. האזרח הקטן עדיין מאמין במותג: החברה מכרה 645 יחידות דיור בתשעת החודשים הראשונים של 2010, קצב לא פחות מזה שבו היא מכרה לפני חמש שנים.

נכון לסוף 2009 החברה נמצאת במהלכם של 20 פרויקטים שבהם הקימה 1,400 יחידות דיור. היא החזיקה בעתודות קרקע בהיקף של יותר מ-400 אלף מ"ר שעליהן אפשר להקים 14 אלף מ"ר של יחידות דיור. מספרים לא שונים משמעותית מאלה של 2006.

שווי של 2 מיליארד שקל ב-2006 אינו קשור למצב החברה הנוכחי. אזורים נותרה חברה עם יכולת תפעולית ונכסים שיכולים לאפשר לה התאוששות. אבל שוק ההון לא חוזה התאוששות כזו. אחרי בוימלגרין הוא כבר לא מאמין במיליארדרים צפון אמריקאים - לפחות עד שאלה יוכיחו את עצמם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker