כיל בוחנת את סגירת תחנת הכח שפועלת על פצלי שמן במישור רותם

החברה הבת של כיל - רותם דשנים - קיבלה עליה את הפעלתה של התחנה מחברת פמ"א הממשלתית לפני 10 שנים

יורם גביזון
יורם גביזון

חברת כימיקלים לישראל (כיל) נוטה לנטוש את תחנת הכח שפועלת על פצלי שמן במישור רותם ולסיים את פעילותה. חברת רותם דשנים שהיא חברה בת בבעלותה המלאה של כיל קיבלה עליה את הפעלתה של התחנה מחברת פמ"א הממשלתית שהיתה בבעלות חברת החשמל (50%) בתי זיקוק וכיל (25% לכל אחת) לפני 10 שנים, תמורת הזכות להשתמש בקיטור שהפיקה התחנה לצורכיה של חברת רותם שעוסקת בייצור דשנים על בסיס חומצה זרחתית.

פמ"א החלה את דרכה כחברה ממשלתית שמטרתה לבחון את האפשרות להפיק אנרגיה מפצלי שמן, קרקע בעלת ריכוז גבוה יחסית של חומר אורגני, אולם החברה השלימה את פעילות המחקר מבלי שתגיע ליכולת היתכנות כלכלית של ייצור אנרגיה על בסיס מסחרי ובנוסף לכך צברה גרעונות.

לפני עשר שנים הוחלט לסיים את פעילותה של פמ"א בין השאר משום שהיה צורך בהשקעה של 5 מיליון דולר בשיפוץ התחנה ורותם לקחה על עצמה את הפעלת תחנת הכח שהפיקה 8 מגהווט.

כיל ביצעה לאחרונה בדיקה כלכלית בנוגע לכדאיות המשך ההפעלה של התחנה בהתחשב ברווחיות הזניחה שלה ובהתחשב בחלופות האנרגטיות החדשות: הסבת דוד הקיטור של תחנת הכח לגז טבעי או שימוש בקיטור שתייצר תחנת הכח של חברת OPC מקבוצת החברה לישראל אם תחליט על הרחבת תחנת הכח שלה במישור רותם.

נושא הכדאיות נבחן גם בהקשר של הדרישה הגוברת של רשויות איכות הסביבה להקטין את פליטת המזהמים מהתחנה רותם הפעילה את תחנת הכח באמצעות 25 עובדים שככל הנראה יועסקו בעתיד בחברה בתפקידים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker