הבורסה סגרה עוד יום של ירידות: ת"א 25 איבדה 0.6%; גבעות צנחה ב-7.6%

הבנקים מוסיפים לאבד גובה: מדד הבנקים ירד ב-1%

רם עוזרי
שתפו בפייסבוק

תל אביב סגרה את היום הראשון של שבוע המסחר בירידות שערים על רקע הזעזועים באספקת הגז אתמול ושיא של 29 חודשים במחיר הנפט. מדד ת"א 25 ירד בסיום ב-0.6% ומדד ת"א 100 השיל אף הוא 0.6% מערכו. מדד מניות הבנקים נחלש ב-1% ומדד מניות הנדל"ן הפחית 0.7% מערכו.

דיונים חמים בקהילת שוק ההון ב-TheMarker Cafe

הזירה הבינלאומית

■ בורסות וול סטריט נסגרו אף הן במגמה שלילית ביום המסחר האחרון של השבוע לאחר שחששות כי עליית מחיר הנפט עלולה לפגוע בהתאוששות כלכלת ארה"ב האפילו בהשפעתם על נתונים שהצביעו על כך ששיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש פברואר מתחת לרמה של 9% בראשונה זה כמעט שנתיים. מדד דאו ג'ונס נסוג ב-0.7% ביום שישי ומדד 500 S&P ירד אף הוא ב-0.7%. מדד נאסד"ק איבד 0.5%. עליות נרשמו בשוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.07% לרמה של 3.48%.

בזירה המקומית

■ אירועי העולם הערבי מתחילים להשפיע באופן ישיר על המשק הישראלי. כפי שפורסם לראשונה ב-TheMarker, אתמול (שבת) בצהריים אירעה תקלה באסדת הפקת הגז הטבעי של שותפות ים תטיס מול חופי אשקלון. בעקבות כך, ישראל נותקה למשך יום שלם מאספקת גז, שכן המצרים עוד לא חידשו את הזרמת הגז. התקלה תוקנה לקראת הלילה ואספקת הגז חודשה.

בתוך כך, מתרבים הסימנים לכך שאספקת הגז ממצרים לישראל לא תחודש בקרוב: אמש פירסם העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" כי התביעה במצרים זימנה לחקירה את שר הנפט לשעבר, סאמח פהמי, בעקבות תלונות כי פהמי איפשר מכירה של גז טבעי במחירים מוזלים באופן מלאכותי לישראל ושש מדינות אירופיות אחרות, והסב בכך למדינה הפסד של שלושה מיליארד לירה מצרית (למעלה מחצי מיליארד דולר). בה בעת, אסרה התביעה במצרים את יציאתם מהמדינה של הנשיא לשעבר של רשות הנפט הכללית של מצרים והנשיא לשעבר של חברת החזקות הגז הטבעי של מצרים.

האירועים האחרונים במצרים מבשרים רעות למשקיעים לפחות בכל הנוגע למצבה של אמפל אמריקן, המחזיקה 12.5% מחברת הגז המצרית EMG. מניית החברה צנחה היום במסחר בבורסה בשיעור חד של 6% לאחר שחידוש הזרמת הגז מתעכב. מחזור המסחר במניה עמד על קצת יותר ממיליון שקל, קרוב לממוצע היומי בחצי השנה האחרונה.

איגרות החוב של החברה צנחו אף הן לאחר שחברת מידרוג הודיעה על הורדת דירוג האג"ח של אמפל מ-A3 באופק שלילי ל-Baa1 באופק שלילי. סדרה 1, עם מח"מ של 2.4, ירדה ב-3.5% לתשואה נטו של 7.46%, סדרה 2, בעלת מח"מ של 2.6 שנים, ירדה 1.7% לתשואה נטו של 7.36% וסדרה 3 במח"מ ארוך יחסית של 4.86 שנים צנחה 5.36% לתשואה נטו של 7.37%.

■ שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם הודיעה היום על סיום מבחני ההפקה שביצעה בקידוח מגד 5. השותפות דיווחה על קצב הפקה קבוע של 785 חביות נפט נקי ביום ממקטע 8 שהצליחה להפיק, המצטרפות ל-300 חביות נפט ביום שניתן כעת להפיק ממקטע 1. בסך הכל, מדובר כעת בהפקה של 1,085 חביות נפט ביום. לאחר עלייה של עד 6% בתחילת היום, צנחה המניה בסיומו ב-7.6%. מחזור המסחר היה גבוה פי שלוש ממחזור המסחר הממוצע של המניה בחצי השנה האחרונה.

■ קבוצת חג'ג', שבשליטת האחים יצחק ועידו חג'ג', מימשה את האופציה ותרכוש שני מגדלי משרדים ברחוב הארבעה בתל אביב תמורת 345 מיליון שקל. הקבוצה הצליחה לארגן קבוצת רכישה שתרכוש את המגדל הדרומי במלואו ואת המגדל השני תרכוש באמצעות החברה הציבורית שלהם, חג’ג’ נדל"ן.קבוצת חג'ג' מימשה את האוצפיה לרכוש מגרש בשטח 6 דונם ברחוב הארבעה בתל אביב מחברת גינדי החזקות, שזכתה בו במכרז של מינהל מקרקעי ישראל ביוני 2009 תמורת 170 מיליון שקל (כולל הוצאות פיתוח).

■ הנסיקה של מניית פריגו נמשכת למרות מסע מימושים מסיבי של בכירי החברה. מניית החברה עלתה היום ב-1.3% לאחר שמורי ארקין, לשעבר סגן יו"ר פריגו ובעל השליטה באגיס שנקנתה בידי פריגו בפברואר 2005, מכר בימי רביעי וחמישי בשבוע שעבר 100 אלף מניות פריגו, בתמורה כוללת של 7.7 מיליון דולר ובמחיר ממוצע של 76.7 דולר למניה. ארקין מכר בימי שני ושלישי בשבוע שעבר 134 אלף מניות במחירים שנעו בין 76 ל-77 דולר למניה, כלומר בתמורה ל-10 מיליון דולר. מכירות אלו מצטרפות למכירת מניות בשווי כולל של 37 מיליון דולר שבוצעה בידי ארקין בפברואר 2011.

■ המשקיעים במניית אפריקה ישראל הגיבו באדישות להודעתה של אפי פיתוח, החברה הבת, כי תיפתח בשבוע הבא את קניון Mall of Russia - פרויקט הדגל של החברה במוסקבה. הפרויקט, בהיקף של 500 מיליון דולר, ואשר השלמתו היתה מתוכננת במקור לשנת 2009, סבל משורה של דחיות ונחשב לדעת אנליסטים למרכיב חיוני בהערכות שווי החברה. הקניון אמור להניב לאפי דמי שכירות של 81 מיליון דולר בשנת 2011, לאחר שכשלושה רבעים מהשטחים בקניון כבר הושכרו. אגב כך, ביום חמישי התפטר סמנכ"ל הכספים של אפי, יבגני לונייב, לאחר פחות משנה בתפקיד. בכך הפך לונייב למנהל הבכיר השני שעוזב את החברה בששת החודשים האחרונים.

■ בחודשים האחרונים מבצעת סקיילקס של אילן בן דב רכישה חוזרת של איגרות החוב שלה בסכום של עד 100 מיליון שקל. רכישה עצמית של איגרות חוב אינה נדירה, ומתרחשת בדרך כלל כאשר האג"ח נסחרות בשוק במחירים נמוכים מאוד ובתשואות גבוהות, כך שהחברה למעשה קונה את חובה בחזרה בזול וחוסכת. על רקע זה המקרה של סקיילקס חריג, מכיוון שאיגרות החוב נרכשות במחיר גבוה יותר מהערך המתואם שלהן (מחיר המייצג את שוויין הכלכלי לו היו נפרעות היום). למעשה, סקיילקס משלמת עבור כל איגרת בשוק יותר כסף מזה שדרוש לה כדי לפרוע אותה, לו היה הפירעון מתרחש כיום.

■ מניות הבנקים ממשיכות לרכז עניין על רקע גידול צפוי של 5% במחיקות בעקבות הוראות חדשות של בנק ישראל. בנק דיסקונט דיווח ביום חמישי כי בעקבות שינוי הטיפול בחובות הבעייתיים אחרי יישום החוזר של המפקח על הבנקים הוא צפוי לגרוע כ-850 מיליון שקל מהונו העצמי - זאת על פי אומדנים והערכות ראשוניות של הבנק.

למרות זאת, בבית ההשקעות פסגות מאמינים בענף הבנקאות הישראלי. "חמשת הבנקים הגדולים נסחרים בדיסקאונט של 29%, ואנו ממליצים על מניות הענף בתשואת יתר", כתבו בבית ההשקעות והמליצו במיוחד על מניית בנק הפועלים, עם מחיר יעד של 24 שקל. גם מניות לאומי ומזרחי טפחות זוכות להמלצה של "תשואת יתר" עם מחיר יעד של 21.2 שקל ו-44.5 שקל בהתאמה.

ת"א 25מדד הבנקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker