אפקט ינואר: הציבור הוציא 4.5 מיליארד שקל ממניות בארץ והגדיל את תיק המניות בחו"ל

אלטשולר: יש מעבר די מסיבי במניות מהארץ לחו"ל; מה שהתחיל במניות יימשך גם באג"ח קונצרניות

רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3

ערך מניות חו"ל שבידי הציבור גדל בחודש ינואר ב-4.2%, כ-5.7 מיליארד שקל, בעוד ששווי תיק המניות המקומי קטן ב-2.5%, כ-13.5 מיליארד שקל, באותה תקופה. כך עולה מנתוני תיק הנכסים של הציבור לחודש ינואר שפירסם היום בנק ישראל.

נכון לסוף חודש ינואר עמד שווי תיק מניות חו"ל של הציבור על 142.4 מיליארד שקל, המהווה כ-5.6% בלבד מתיק הנכסים הכספיים הכולל. לעומת זאת, שווי השוק של תיק המניות בארץ שמחזיק הציבור עומד על 524.5 מיליארד שקל, ואפיק זה מהווה 20.6% מתיק הנכסים הכולל.

גם אם נתחשב בשינויים בשווי ההשקעות הנובעים משינויי מחיר, עדיין ניתן לזהות מעבר של כספים ממניות ישראליות למניות חו"ל. בחודש ינואר ירדו מדדי מניות ת"א 100 ות"א יתר בשיעור של 1.7%, כך שירידות השערים מסבירות רק 9 מיליארד שקל מתוך ירידה כוללת של 13.5 מיליארד שקל בשווי תיק המניות המקומי של הציבור. שאר הירידה, 4.5 מיליארד שקל, מוסברת ביציאה של הציבור מהשקעה במניות ישראליות.

מנגד, הגידול בשווי נכסי המניות של הציבור בחו"ל יכול להיות מוסבר בעליות מחירים שנרשמו בינואר בשווקי המניות וכן בהחלשות השקל.

גלעד אלטשולר, מנכ"ל בית ההשקעות אלטשולר-שחם, אמר כי תיק ההשקעות של הציבור מתאפיין מהטייה כלפי הבית ("Home-Bias"). עם זאת, מציין אלטשולר כי "יש מעבר די מסיבי במניות מהארץ לחו"ל. לא מעט גופים מוסדיים הבינו שלא לעולם חוסן והחליטו שהם מצמצמים חשיפה בארץ ומגדילים את החשיפה בחו"ל".

עוד מוסיף אלטשולר כי "המגמה התחילה בינואר ברמת השקעות כל כך נמוכה של ישראלים בחו"ל, שיש לאן לעלות. ומה שהתחיל במניות עוד לא התחיל באג"ח קונצרניות. המוסדיים עוד לא התחילו לפזר את החלק הסולידי בין ישראל וחו"ל, אבל להערכתי נראה גם את זה קורה בחודשים הקרובים".

על פי נתוני בנק ישראל, השקעות הציבור בחו"ל עלו במתינות אך בעקביות משיעור של 10.6% מתוך התיק הכולל לשיעור של 11.4% בינואר 2011. ניתן רק לשער שהאירועים הגיאו-פוליטיים של השבועות האחרונים עוד יגבירו את הזרמת ההשקעות לחו"ל.

מלבד השינויים שנרשמו באחזקות הציבור במניות, ניתן לזהות בנתוני ינואר גם את התגברות החששות מאינפלציה. בינואר נרשמה ירידה של 14.2 מיליארד שקל מהאפיק הלא צמוד ובו בזמן נרשם גידול של 18.8 מיליארד שקל באפיק צמוד המדד. נכון להיום, כל אחד מאפיקי ההשקעה מהווה כ-31% מסך תיק הנכסים של הציבור.

כמו כן, נרשמה עלייה של 8.6 מיליארד שקל בינואר באפיק צמוד המט"ח. גם כאן חלק מהשינוי, אך לא כולו, מוסבר בשינוי במחיריהם של הנכסים הפיננסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker