הוראות בנק ישראל בעניין סיכוני אשראי יגדילו מחיקות הבנקים בגין חובות בעייתיים ב-5% - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הוראות בנק ישראל בעניין סיכוני אשראי יגדילו מחיקות הבנקים בגין חובות בעייתיים ב-5%

יובל בן זאב: ההון העצמי המצטבר של המערכת הבנקאית צפוי לקטון בפחות מ-5%

מתחילת השנה הנוכחית נכנסו לתוקף הוראות של המפקח על הבנקים בנושא למדידה וגילוי של חובות פגומים, סיכון אשראי והפרשה להפסדי אשראי. הוראות אלו מאמצות סטנדרטים למדידה וגילוי של סיכוני אשראי בדו"חות הכספיים של הבנקים במטרה להגביר את היכולת לערוך השוואות בין הבנקים בישראל ולבין בנקים בעולם, לשפר את יכולתם לעקוב ולנהל את סיכוני האשראי ולשפר את הראייה לעתיד בחישוב ההפרשות להפסדי אשראי.

על סמך האומדנים לסוף הרבעון השלישי 2010, מציינים באגף הפיקוח על הבנקים מספר מגמות המסתמנות ביחס להשפעת ההוראות החדשות על נתוני המערכת הבנקאית כמכלול. הסכום המצטבר של המחיקות החשבונאיות וההפרשות להפסדי אשראי במערכת הבנקאית בכללותה צפוי לגדול בכ-5% בעקבות יישום ההוראה.

כתוצאה מכך, ההון העצמי המצטבר של המערכת הבנקאית בכללותה צפוי לקטון באותו שיעור. כמו כן, ביתרה הכוללת של החובות המסחריים הבעייתיים (שאינם של פרטיים) צפוי קיטון מסויים, כאשר במקביל צפוי גידול במשקל החובות המסחריים בעלי סיווג הבעייתיות הגבוה ביותר המכונים כיתרת החובות הפגומים מסך האשראי המסחרי לציבור בשיעור של עד 200 נקודות בסיס בנתוני כלל המערכת (נכון לסוף רבעון שלישי 2010 עמד יחס זה על כ-3.7%), כל זאת לאחר ניכוי מחיקות חשבונאיות והפרשות פרטניות להפסדי אשראי.

עם זאת, מדגישים בבנק ישראל כי למרות ההשלכות של ההוראה על הנתונים הפיננסיים של בנקים ספציפיים, יישום ההוראה לא צפוי להשפיע על מידת העמידה של המערכת הבנקאית בדרישות המפקח על הבנקים, לרבות בדרישות הלימות ההון.

השינוי העיקרי שחל עקב אימוץ ההוראות החדשות הוא שינוי סיווג והגדרה של חוב בעייתי. בהוראה הוגדרו שלושה סוגים עיקריים של חובות בעייתיים, היוצרים מדרג של חומרת הבעייתיות בחוב מהחמור לפחות חמור: חוב פגום, נחות וחוב בהשגחה מיוחדת.

כמו כן, נקבעה הבחנה בין הפרשה על בסיס פרטני, הנדרשת לכיסוי הפסדי אשראי צפויים בגין חובות שנבדקו על בסיס פרטני וזוהו כפגומים, לבין הפרשה על בסיס קבוצתי, בגין חובות שנבדקו על בסיס פרטני ולא זוהו כפגומים וכן, הפרשה בגין קבוצות גדולות של חובות קטנים והומוגניים, וכן, נקבעו כללים לצורך חישובן.

עוד נקבע בהוראות כי יש למחוק חשבונאית כל חוב שנחשב לחוב שאינו בר גבייה ובעל ערך נמוך במידה כזו שהותרתו כנכס אינה מוצדקת. לגבי חובות קטנים המוערכים על בסיס קבוצתי כללי, המחיקה החשבונאית מתבססת בעיקר על תקופת הפיגור שלהם. לא ירשמו הכנסות ריבית אשר טרם נגבו בגין חובות שסווגו כפגומים, וזאת נוכח חוסר הודאות ורמת הסיכון הגבוהה.

ההוראות החדשות מרחיבות את הגילוי שניתן בדו"חות לציבור לגבי איכות האשראי וההפרשות להפסדי אשראי, בהתאם למקובל במדינות מובילות בעולם, וכן מרחיבות את הגילוי שניתן לגבי השיטות וההנחות ששימשו בעת מדידת ההפרשות להפסדי אשראי, על רכיביהן השונים.

יובל בן זאב, מנהל מחלקת מחקר של כלל פיננסים, מסביר בתגובה כי יישום הוראות חדשות בנושא טיפול בחובות פגומים כבר התבטא בפגיעה בבנק דיסקונט ביום חמישי האחרון כאשר הבנק העריך כי הפגיעה תהיה כ-850 מיליון שקל - כ- 7.5% מההון העצמי לאחר גיוס ההון ברבעון האחרון. הפגיעה צפויה להגיע גם אל הבנקים אחרים. בן זאב מתייחס להקטנת ההון של המערכת הבנקאית בכ-5% בעקבות היישום לכל בנק בנפרד ומציין כי במקרה של הפועלים מדובר בהקטנת הון בכ-1.15 מיליארד שקל.

כמו כן, בן זאב מעריך כי השפעת ההוראות על בנק לאומי תהיה קטנה יותר מזו שבפועלים והונו צפוי לקטון לא יותר מב-3%, כלומר בכ-700 מיליון שקל לעומת הערכת בנק ישראל של כ-1.2 מיליארד שקל. ההשפעה על מזרחי-טפחות תהיה קטנה יותר מזו שבפועלים ולא יותר מ-2%-3% מההון - 200 מיליון שקל בהשוואה ל-350 מיליון שקל על פי אומדן של בנק ישראל. גם ההשפעה על הבינלאומי תהיה קטנה יותר מזו שבפועלים ולא יותר מ 2%-3% מההון העצמי - 200 מיליון שקל, פחות מ-300 מיליון באומדן של הפיקוח. כלומר, הדגש בהודעת המפקח על הבנקים הוא כי ההשפעה תהיה נמוכה מ-5%.

עם זאת, בנק הפועלים העריך לפני כשבועיים כי הטיפול החשבונאי יקטין את הלימות ההון בכ-0.2%-0.3% או 830-550 מיליון שקל השווים ל-2.5%-3.8% מהונו העצמי. הבוקר גרס הבנק כי הערכתו בתוקף, כלומר צפויה השפעה נמוכה משמעותית מ-5%.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#