משרד התחבורה: התחרות בקווי התעופה מישראל - במגמת עלייה

מדו"ח פנימי של המשרד עולה כי בתשעה קווי תעופה פועלות לפחות 3 חברות - לעומת קו אחד ב-2006-2007

זוהר בלומנקרנץ
שתפו בפייסבוק

>> רמת התחרות בקווי התעופה לישראל וממנה היתה ב-2010 במגמת עלייה - כך עולה מדו"ח פנימי חדש של משרד התחבורה.

על פי הדו"ח, שנמסר לשר התחבורה ישראל כץ, הגידול המואץ בהיקף תנועת הנוסעים לישראל וממנה ב-2007-2008 לווה בגידול משמעותי ברמת התחרות. לירידה בהיקף התנועה ב-2009 ולחידוש הגידול בה ב-2010 התלווה גידול מתון ברמת התחרות. אחד המדדים המצביעים על הגידול ברמת התחרות הוא מספר הקווים שבהם מופעלות במקביל טיסות סדירות על ידי שלוש חברות תעופה או יותר. כיום מופעלים תשעה קווים כאלה, לעומת קו אחד ב-2006-2007 ושישה ב-2008.

לפי הדו"ח, גורם מרכזי שהוביל בשנים האחרונות לעלייה ברמת התחרות הוא הוספת טיסות וקיבולת מושבים במטוסים על ידי חברות תעופה זרות המפעילות טיסות סדירות לישראל וממנה.

גורם נוסף הוא הגידול במספר החברות הסדירות שהחלו לטוס לישראל - בהן חברות לטיסות מוזלות. ב-2007-2008 החלו 25 חברות תעופה להפעיל טיסות סדירות לישראל וממנה. עשר מהן הפסיקו את הטיסות לאחר תקופה מסוימת, דפוס המאפיין ענף תחרותי.

גם לטיסות השכר יש חלק בקידום התחרות במגזר. בכמה קווים, שבהם היקף התנועה משמעותי - אמסטרדם, ברצלונה, מוסקבה, ורשה ופראג - הופעלו הרבה טיסות שכר ב-2010, ואלה יצרו תחרות אפקטיבית לטיסות הסדירות. בנוסף לקווים אלה, מספר גדול של טיסות שכר הופעל בין ישראל ליעדי נופש שאליהם לא מופעלות טיסות סדירות, כמו אנטליה, רודוס וכרתים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker