מסווג: מדוע הממשלה פונה לתעשייה האווירית לצורך בניית לוויין?

גורמים בממשלה הודיעו לחלל תקשורת כי בכוונתם להזמין לוויין חדש מהתעשייה האווירית - והכניסו את החברה לסחרור ■ שאלות ותשובות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
לוויין של חלל תקשורת
לוויין של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת

הלחץ של התעשייה האווירית על הממשלה עבד — ו חלל תקשורת בדרך לסחרור נוסף, שבא לידי ביטוי כבר אתמול במסחר בבורסה. מניות החברה נפלו אתמול בכ–3.7%, והשלימו נפילה של כ–22% מתחילת השנה.

החברה הציבורית דיווחה בלילה שבין יום ראשון לשני השבוע כי קיבלה מכתב מ"גורמים ממשלתיים", הפועלים לרכישת לוויין דרך התעשייה האווירית (תע"א) עבור נקודת השמים 4 מעלות מערב בהתאם לצורכיהם. זוהי אותה נקודת שמים שאליה צפוי להיות משוגר הלוויין הבא של חלל, עמוס 8 - ואולם בינתיים חלל כבר התקשרה עם חברה אחרת, לוראל (Space Systems Loral) האמריקאית, לשם בנייתו של לוויין זה. לוראל נבחרה על פני תע"א, שבנתה לווייני תקשורת קודמים בעבור חלל תקשורת, והתמודדה גם על בנייתו של עמוס 8.

מדוע הממשלה פונה לתעשייה האווירית לצורך בניית לוויין?

הממשלה משתמשת בלווייני תקשורת לצרכים שונים, שחלקם מסווגים. היא אינה רוצה להשתמש במערכות מסווגות על לוויין זר, ומעוניינת כי בישראל — כלומר, בתעשייה האווירית (תע"א) — ימשיכו להיבנות לוויינים. כמו כן, בעבר סימנו בממשלה את הצלת לוויינות התקשורת כיעד אסטרטגי, אך מנגד לא השקיעו את הכסף הנדרש לכך.

בעבר חלל תקשורת ותע"א שיתפו פעולה — מדוע לא הפעם?

חלל בנתה ארבעה לוויינים באמצעות התעשייה האווירית. בעבור כולם, סיבסדה הממשלה את ההפרש בין עלות הבנייה הגבוהה יחסית של תע"א מול מתחרותיה המסחריות — לצורך יצירת כדאיות כלכלית עבור חלל תקשורת. חלל ותע"א התריעו כי לצורך בניית עמוס 8 על ידי תע"א יש צורך בהתערבות דחופה של הממשלה — אך זו התמהמהה, וחלל פנתה לבסוף לחברת לוראל האמריקאית.

אם הממשלה מעוניינת בכך - למה שחלל לא תבנה את עמוס 8 באמצעות תע"א?

חלל תקשורת נמצאת בלחץ זמן ובמצב פיננסי קשה, ועתידה לוט בערפל. היא חתמה לפני כחודש עם לוראל על הסכם לבניית לוויין תמורת 112 מיליון דולר. על חלל לגייס אג"ח לרכישת הלוויין בתוך חודשיים מחתימת החוזה, כלומר עד 25 במאי.

מה תהיה העלות לממשלה אם תבקש מתע"א לבנות לוויין? האם זה נראה רציני?

למרות הודעת הממשלה, קשה להעריך את ההיתכנות של בניית הלוויין על ידי תע"א ללא שיתוף פעולה עם חלל תקשורת, מכיוון שלתע"א אין ניסיון בניהול לקוחות או בהתקשרות עם משגרים. לכן, מתחזקות ההערכות כי הודעת המדינה נועדה ליצור לחץ על חלל. מעבר לזאת, נשאלת השאלה אם הממשלה אכן תהיה מוכנה לממן את בניית הלוויין במלואה ושיגורו, בעלות שעשויה להגיע לכמיליארד שקל — הרבה יותר מסכום הסבסוד שנדרש בתחילה מהממשלה לצורך פרויקט עמוס 8.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker