יונייטד ת'רפיוטיקס רוכשת את חברת סטדימד הישראלית ב-141 מיליון דולר

סטדימד פיתחה משאבה-מדבקה למתן תרופות לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי עורקי שגורם להפרעות בתפקוד הלב. בעלי המניות של סטדימד עשויים לקבל עוד 75 מיליון דולר במזומן אם החברה תעמוד באבני דרך של פיתוח

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתוך אתר סטדימד
מתוך אתר סטדימדצילום: אתר סטדימד

חברת הסטארט-אפ סטדימד (SteadyMed) הישראלית שנסחרת בנאסד"ק תירכש על ידי חברת United Therapeutics שהיא המתחרה הישירה שלה  תמורת 141 מיליון דולר במזומן (4.46 דולר במזומן למניה). מניית סטדימד עולה ב-75% למחיר של 4.65 דולר למניה.

מחיר העסקה גבוה ב-68% ממחירה של המניה בסוף המסחר ביום שישי האחרון. בעלי המניות של סטדימד יקבלו תמורה נוספת של 2.63 דולר שהם 75 מיליון דולר אם תעמוד סטדימד תעמוד באבני דרך של פיתוח. בעלי 43% ממניות סטדימד התחייבו להצביע בעד הצעת הרכש שתפרסם יונייטד ת'רפיוטיקס.

מכירת סטדימד במחיר של 4.46 דולר למניה ואף מחיר של 7.09 דולר למניה בהנחה שבעלי המניות יקבלו את מלוא התמורה המותנית, היא אקזיט פושר לבעלי המניות של סטדימד שכוללים בין היתר (17.6% לכל אחת) את Federated Investment ו-Brian Stark, וכן את Orbimed שמחזיקה 7.9% בחברה. 

סטדימד, שמעסיקה 26 עובדים ברחובות, ומנוהלת על ידי יונתן ריגבי הונפקה במארס ב-2015 וגייסה 41 מיליון דולר במחיר של 8.5 דולר למניה. מוצר הדגל של סטדימד הוא Trevyrent שהיא מדבקה-משאבה שבאמצעותה מוזרקת לחולה תרופה לטיפול ביתר לחץ דם ריאתי עורקי (PAH). מדובר במחלה שגורמת להיצרות של עורקי הריאה המובילים דם לריאות, בהן הדם מתחמצן. לחץ הדם המוגבר בעורקי הריאה מכביד על זרימת הדם וגורם להפרעות בתפקוד הלב. התקדמות המחלה פוגעת בתפקוד חדר הלב הימני ותוביל לאי ספיקת לב.

הרכישה נעשית לאחר תנודות חריפות במחיר מנייתה של סטדימד. מניית סטדימד נפלה ב-34% ביום מסחר אחד באוגוסט 2017 לאחר שה-FDA סירב לבחון את בקשת האישור של סטדימד למוצר Trevyent וביקש נתונים נוספים בנוגע להליכי האימות של תכנון וייצור המוצר.

המניה עלתה ב-18%בדצמבר 2017 לאחר שה-FDA סיכם עם החברה שתוכל להגיש מחדש את בקשתה לאישור המוצר.

אירוע נוסף שככל הנראה האיץ את המו"מ לרכישת סטדימד הוא ניצחונה של סטדימד במשפט פטנטים כאשר בית המשפט נענה לבקשתה של סטדימד וקבע כי כל הטענות בבסיס הפטנט שרשמה יונייטד ת'רפיוטיקס על החומר הפעיל במוצר Remodulin המתחרה ב-Trevyent אינן תקפות, ובכך סיכל את כוונתה של יונייטד ת'רפיוטקס לתבוע את סטדימד על הפרת פטנט.

מבנה העסקה ייחודי, שכן זו הפעם הראשונה שבה חברה ציבורית ישראלית נרכשת בתמורה מותנית, עובדה שהצריכה פתרון שאלות בנוגע למיסוי, מעקב וניהול התדיינות אפשרית בין בעלי המניות של סטדימד ליונייטד ת'רפיוטקס. יונייטד ת'רפיוטיקס שנסחרת בשווי של 4.8 מיליארד דולר יוצגה על ידי עורך הדין יאיר גבע ראש מחלקת הייטק  משרד הרצוג פוקס נאמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker