מכה לחלל תקשורת: הממשלה מעוניינת בלוויין של התעשייה האווירית

חלל תקשורת דיווחה כי קיבלה מכתב מ''גורמים ממשלתיים'', שבכוונתם להפעיל לוויין של תע"א ■ הדבר מטיל צל על גיוס אג"ח של חלל לצורך רכישת הלוויין הזר ■ מניית חלל נופלת ביותר מ-5%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בדיקות ללוויין עמוס 6 של התעשייה האווירית צילום: תעשייה אווירית

הלחץ של התעשייה האווירית על הממשלה עבד — ו חלל תקשורת בדרך לסחרור נוסף, שבא לידי ביטוי כבר היום (ב') במסחר בבורסה. מניות החברה נפלו היום בכ–3.7%, והשלימו נפילה של כ–22% מתחילת השנה.

החברה הציבורית דיווחה בלילה שבין יום ראשון לשני השבוע כי קיבלה מכתב מ"גורמים ממשלתיים", הפועלים לרכישת לוויין דרך התעשייה האווירית (תע"א) עבור נקודת השמים 4 מעלות מערב בהתאם לצורכיהם. זוהי אותה נקודת שמים שאליה צפוי להיות משוגר הלוויין הבא של חלל, עמוס 8 — ואולם בינתיים חלל כבר התקשרה עם חברה אחרת, לוראל (Space Systems Loral) האמריקאית, לשם בנייתו של לוויין זה. לוראל נבחרה על פני תע"א, שבנתה לווייני תקשורת קודמים בעבור חלל תקשורת, והתמודדה גם על בנייתו של עמוס 8.

>> הקרב על הלוויין: ישראל מאבדת את מקומה במועדון החלל היוקרתי

ההודעה מצביעה על כך שהממשלה מעוניינת בלוויין מתוצרת ישראל לשימושיה השונים — זאת לאחר שהתמהמהה בסבסוד רכישת הלוויין דרך תע"א, וכחודש לאחר בחירתה של חלל תקשורת בחברה האמריקאית כיצרנית הלוויין הבא שלה. כך, עשויה הממשלה לשלם קרוב למיליארד שקל על בניית הלוויין ושיגורו — הרבה יותר מהמצב האידיאלי שבו היתה "מסבסדת" את הפרש העלויות בלבד.

במצב זה צפויה חלל תקשורת לאבד — לפחות עבור הלוויין עמוס 8 — את ממשלת ישראל כלקוח. הממשלה היא לקוח עיקרי של החברה, ובשנים האחרונות היתה אחראית ליותר מ–30% מהכנסותיה.

התפתחות זו צפויה להעיב מאוד על גיוס האג"ח שתיכננה חלל לצורך רכישת הלוויין, מכיוון שבהיעדר לקוחות, היא תתקשה להחזיר את החוב. בחלל אמנם ציינו בעבר כי יוכלו להסתדר גם ללא הממשלה כלקוח בלוויין זה — אך בשוק ראו בהודעת הממשלה מכה קשה לחלל. מאז תחילת החקירה הפלילית נגד שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת התקשורת בזק וגם בחלל (דרך יורוקום), שווייה של מניית חלל נחתך בכ–50%, והוא עומד על 280 מיליון שקל בלבד לאחר הירידה במניה אתמול. זאת, לעומת תג מחיר של 1.1 מיליארד שקל שלפיו היתה אמורה החברה להימכר לתאגיד הסיני Xinwei — מכירה שבוטלה עם פיצוצו של עמוס 6 בספטמבר 2016.

סביר כי מטרת המהלך של הממשלה היא דחיקת חלל תקשורת למשא ומתן חוזר עם תע"א, לצורך רכישת הלוויין העתידי שלה — במקום רכישה מהחברה האמריקאית. חלל העדיפה את לוראל, שהיתה אמורה לבנות עבורה את הלוויין בעלות של 112 מיליון דולר, על פני תע"א בשל יכולות לבניית לוויינים באופן יעיל יותר — בשקלול מהירות הבנייה ומחירה.

בשבועות האחרונים התנהל מאבק בין חלל תקשורת לתע"א — שרצתה להיבחר ליצרנית הלוויין הבא של חלל תקשורת. תע"א הפעילה לחץ על גורמים ממשלתיים כדי שאלה ידחקו בחלל לחזור בה מהחלטתה לבנות את הלוויין אצל יצרן אמריקאי, וכך להציל את תחום לווייני התקשורת בישראל.

לצורך בניית לוויין על ידי תע"א יש צורך בהתערבות כספית של המדינה ל"גישור" על הפערים בין ההצעה האמריקאית להצעה היקרה יותר של תע"א. בחלל הדגישו כי אין באפשרותם לחזור בהם מההסכם עם לוראל והם אינם מעוניינים בכך, מכיוון שביטול ההסכם יפגע במוניטין של חלל. מנגד, בדיווח החברה על רכישת הלוויין מהחודש שעבר, צוין כי באפשרותה של חלל לבטל את הרכישה בתוך חודשיים, כלומר עד 25 במאי.

סיכוי קלוש להשלים את גיוס האג"ח המתוכנן

ההתרחשויות סביב עסקת הרכישה של עמוס 8 מתבצעות בתקופה שבה בעלת השליטה בחלל תקשורת (55%), יורוקום תקשורת, והחברה האחות שלה, יורוקום נדל"ן, נמצאות במצב של חדלות פירעון. השליטה בהן צפויה לעבור מידיהם של האחים שאול ויוסי אלוביץ'. מניות יורוקום תקשורת בחלל תקשורת משועבדות לקונסורציום המממנים של יורוקום נדל"ן בראשות בנק מזרחי טפחות כנגד חוב של 250 מיליון שקל. הנפילה במניית חלל אתמול היא חדשות רעות לנושים של יורוקום נדל"ן ויורוקום תקשורת — שכן שווי השוק של מניות חלל תקשורת המשועבדות לנושי יורוקום נדל"ן הצטמק לכ–150 מיליון שקל בלבד.

כמו כן, במצב הנוכחי נראה כי קלושים הסיכויים של חלל תקשורת להשלים את גיוס האג"ח שתיכננה, בסך כ–50 מיליון שקל. לנוכח חובות החברה לבעלי האג"ח, בסך כ–600 מיליון דולר, השווי הכלכלי של מניות חלל נמוך משמעותית משווי השוק שלפיו הן נסחרות.

אם מוסיפים את הבטוחה הנוספת שמחזיקים נושי יורוקום נדל"ן — זכויות בפרויקט הנדל"ן מידטאון בתל אביב (37.5%), ששוויו מוערך ב–150–170 מיליון שקל — יוצא כי במקרה הטוב השעבודים מכסים את החוב — 250 מיליון שקל — כך שלא תיוותר יתרה שתעבור לנושים.

בתקופה האחרונה ניהלו דיסקונט השקעות (דסק"ש) וקבוצה בראשות רז שטיינמץ וקנדה ישראל מגעים לרכישת חלל תקשורת ומידטאון — אך אלה כבר אינם מתקדמים. אם לא יהיו הפתעות של הדקה ה–90, ביום חמישי הקרוב צפוי להתמנות עו"ד חגי אולמן לכונס נכסים על מניות חלל תקשורת ומידטאון. אלה חדשות רעות גם עבור הבנקים הנושים של יורוקום תקשורת — דיסקונט, הפועלים והבינלאומי — שקיוו לקבל תמורה עודפת במקרה של מכירת חלל ומידטאון בסכומים הגבוהים מ–250 מיליון שקל.

נוסף על כך, אישר אתמול נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, ליורוקום תקשורת למכור את אחזקותיה בחברת אנלייט אנרגיה (כ–15%). אל המכירה תצטרף שותפתה באנלייט, גבעון השקעות שבשליטת משפחת וייל (כ–6%). המכירה תיעשה בהליך מכרזי פרטי בהיקף של כ–160–180 מיליון שקל, מול גופים מוסדיים בשוק ההון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker