מלאומי למשפחת שנידמן: קובי הבר יחליף את רביב צולר כמנכ"ל ביטוח ישיר

לאחר כתשע שנים, שבהן מילא תפקידים בכירים בבנק, הבר יצטרף לחברה שבשליטת מוקי ודורון שנידמן - שסיימה את 2017 עם תוצאות שיא ■ קבוצת ביטוח ישיר ולאומי נמצאים בקשרים עסקיים ענפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קובי הבר, מנהל החטיבה העסקית־מסחרית של בנק לאומי
קובי הברצילום: דניאל בר און

לאחר תקופה של כתשע שנים, קובי הבר, ראש החטיבה העסקית-מסחרית של בנק לאומי ויו"ר דירקטוריון לאומי-טק, זרוע ההיי-טק של לאומי, עוזב את הבנק. הבר (49) יתמנה למנכ"ל איי.די.איי (ביטוח ישיר), שבשליטת קבוצת צור שמיר של בני הדודים מוקי ודורון שנידמן.

הבר יחליף בתפקיד את רביב צולר, שמסיים קדנציה מוצלחת מאוד של 10 שנים, ויכהן מ-15 במאי כמנכ"ל כיל , שבשליטת החברה לישראל של עידן עופר.

הבר, לשעבר ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, מונה לתפקיד על ידי המנכ"לית הקודמת של הבנק, גליה מאור, ובינואר 2009 החל לשמש ראש חטיבה פיננסית של לאומי. ב-2011 הוא מונה גם ליו"ר דירקטוריון לאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של לאומי.

במסגרת תפקידו כסמנכ"ל כספים של לאומי, הבר היה מעורב, בין היתר, בתהליכי התייעלות מקיפים שביצע לאומי - ובהם מיזוג בנק לאומי למשכנתאות לתוך לאומי.

עם מינויה של רקפת רוסק עמינח למנכ"לית לאומי במאי 2012, הבר קודם והחליף אותה כראש החטיבה העסקית. סמכויותיו הורחבו בהמשך, והוא קיבל גם את ניהול החטיבה המסחרית שמוזגה לתוך החטיבה העסקית, ואת ניהול מערך הנדל"ן. בהמשך קיבל אחריות גם על אגף אשראים מיוחדים וכן על האשראי הבינלאומי שניתן על ידי בנקי לאומי ארה"ב ולאומי בריטניה. הבר החליף את פרופ' דני צידון כיו"ר לאומי-טק - לאחר שהאחרון פרש מהבנק. הבר היה מעורב מאוד בפעילות ההיי-טק הענפה של לאומי.

נכון לסוף 2017, תיק האשראי העסקי-מסחרי של לאומי הסתכם בכ-90 מיליארד שקל - השני בגובהו במערכת הבנקאית, כשחטיבה זו יצרה רווח של כ-1.45 מיליארד שקל - כ-46% מסך הרווח של לאומי ב-2017.

שמו של הבר, הנחשב מקורב  ליו"ר דירקטוריון לאומי דוד ברודט, הוזכר בשנים האחרונות כאחד המועמדים המובילים להחליף בעתיד את רוסק עמינח כמנכ"ל לאומי. ואולם כיוון שבשלב זה רוסק עמינח הודיעה כי היא נשארת בלאומי בכדי להשלים את המהלכים השונים שהיא מובילה, הדבר היווה אחד שיקול עבורו לעזוב את לאומי - ולהצטרף לחברה תחרותית כמו ביטוח ישיר.

ככל הידוע, רוסק עמינח עדיין לא החליטה מי יחליף את הבר. מתוך הבנק, אחד המועמדים המובילים הוא שמוליק ארבל, המשמש חבר הנהלה וראש מערך המסחרי.

נכנס לנעליים גדולות

הבר לא צפוי לשדרג משמעותית את שכרו, שכן בהתאם לחוק הגבלת שכר בתאגידים פיננסיים, שכרו השנתי יהיה מוגבל לכ-2.5 מיליון שקל - מה שהיווה את אחד השיקולים לעזיבתו של צולר - שצפוי ליהנות בכיל מחבילת תגמול שעשויה להגיע לכ-10 מיליון שקל. עם זאת, עם המעבר לביטוח ישיר, הבר עולה לליגת המנכ"לים, ובמידה ויצליח בתפקיד זה - הוא יוכל להתמודד בעתיד על תפקיד המנכ"ל באחד הבנקים או הגופים הפיננסיים הגדולים.

רביב צולר, מנכ"ל איי.די.איי ביטוח היוצאצילום: עופר וקנין

הבר נכנס בביטוח ישיר לנעליים גדולות שמותיר אחריו צולר. החברה סיימה את 2017 עם תוצאות שיא - שכללו עלייה של 15% בפרמיות ברוטו לעומת 2016, שהגיעו לכ–2.4 מיליארד שקל.

הרווח הכולל של ביטוח ישיר גדל ב-2017 ב–99% לעומת 2016, ל-201 מיליון שקל, והוא גילם תשואה להון של 37.3%. השיפור בתוצאות הביא לקפיצה של מאות אחוזים בשווי השוק של ביטוח ישיר - כ-3.2 מיליארד שקל - לאחר שהחברה חילקה בעשור האחרון דיווידנדים בסך יותר מ-600 מיליון שקל.

קבוצת ביטוח ישיר ולאומי נמצאים בקשרים עסקיים ענפים. כך, לאומי פרטנרס החזיקה בעבר במניות ביטוח ישיר השקעות פיננסיות (חברה האם של איי.די.איי ביטוח). בתחילת 2013 היא נכנסה להשקעה בחברת האשראי הצרכני מימון ישיר, כשרכשה 20% ממנה תמורת כ-30 מיליון שקל.

בימים אלה לאומי פרטנרס מובילה קבוצת משקיעים הכוללת את הפניקס ואת מורי ארקין, שצפויה לרכוש 20% מביטוח ישיר השקעות פיננסיות לפי שווי של כ-1.56 מיליארד שקל - עסקה שאם תושלם, תסייע למשפחת שנידמן לקפל שכבה בפירמידה בהתאם לדרישות החוק לצמצום ריכוזיות במשק. ביטוח ישיר גם משתפת פעולה עם חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד בתפעול ומתן הלוואות צרכניות למשקי הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker