מרוץ נגד השעון: הבנקים ינסו למכור כבר השבוע את בזק לסיידוף

בעלי המניות החליטו להשאיר עד סוף השנה את הדח"צים שהיו מעורבים בעסקת yes ■ לפני שהפירוק ייכנס לתוקף ביום חמישי, יימכרו אחזקות יורוקום באנלייט תמורת 120 מיליון שקל - ויימשכו המגעים למכירת חלל תקשורת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלמה רודב
שלמה רודבצילום: עופר וקנין

באסיפת בעלי המניות של בזק שהתכנסה בסוף השבוע החולף, נקבע כי הדירקטוריון יורכב מ–13 דירקטורים במקום תשעה שהיו בו עד כה; ושני הדירקטורים "הנגועים", שהיו מעורבים באישור עסקת yes, מרדכי קרת וטלי סימון, ימשיכו לכהן עד סוף 2018. בסוף השנה תסתיים כהונתם, ומספר חברי הדירקטוריון יירד ל–11.

בכך למעשה נרשם ניצחון של בי־קום על עמדת המוסדיים וחברת הייעוץ אנטרופי, שהעלו להצבעה באסיפה את הרחקת הדח"צים באופן מיידי. בי־קום, בעלת השליטה בבזק, רשמה ניצחון נוסף בקביעת הרכב הדירקטורים. המוסדיים הכניסו לדירקטוריון רק מושב אחד, אמנון דיק. שאר הדירקטורים החדשים הם מרשימת האיתור שבנתה בזק.

רשימת הדירקטורים שהציעה אנטרופי נתמכה בידי המוסדיים, אך בי־קום השיגה רוב בהצבעות באמצעות חבירה לבעלי המניות הזרים שמחזיקים במניה. הדירקטוריון צפוי להצביע בקרוב על החלפת היו"ר, ולאשר את מינוי שלמה רודב במקום היו"ר הזמני, דוד גרנות. אסיפת בעלי המניות גם אישרה מדיניות דיווידנד של בזק — חלוקה של 70% מהרווח הנקי מדי שני רבעונים, לעומת 100% מהרווח במדיניות הדיווידנד הקודמת.

שבוע קריטי ליורוקום

השבוע צפויות התפתחויות נוספות בקבוצת יורוקום, שאת השליטה בה צפויים האחים שאול ויוסי אלוביץ' לאבד סופית באופן פורמלי. היום צפויים הבנקים הנושים של יורוקום תקשורת — דיסקונט, הפועלים והבינלאומי — שהחברה חייבת להם במצטבר 1.6 מיליארד שקל, להמשיך לנהל מו"מ עם נתי סיידוף. זאת, בניסיון נוסף לסגור את העסקה למכירת השליטה של יורוקום תקשורת באינטרנט זהב (55%) השולטת בבי־קום (65%), ששולטת מצדה בבזק (26.3%). כל זאת לפני שייכנס לתוקף פירוק של יורוקום תקשורת ב–3 במאי 2018.

ההצעה של סיידוף היא לתשלום במזומן בעת סגירת העסקה של 135 מיליון שקל עבור 75% מהמניות הנרכשות, וכן תשלום בסוף 2019 עבור 25% מהמניות של אינטרנט זהב. סיידוף גם מציע לשלם 25% מהפער בשווי שוק שיהיה לאינטרנט זהב בסוף 2019 לשווי שוק שלפיו הוא כעת רוכש את המניות (סביב 300 מיליון שקל עבור 100%), להזרים לתוך אינטרנט זהב בהנפקת זכויות לפחות 120 מיליון שקל. לפי ההצעה, אם בתוך שלוש שנים מניית בזק תעלה ב–40% ל–6.5 שקלים, הבנקים יקבלו עוד 100 מיליון שקל. כך, תחת תרחישים אופטימיים התמורה שהבנקים יוכלו ליהנות ממנה עשויה להגיע ל–400–450 מיליון שקל.

לבנקים הוגשה בשבוע שעבר גם הצעה של ירון אדיב וכידן דהרי, בעלי שליטה בחברת הנדל"ן תנופורט. ההצעה היא להזרמה לבנקים של 180 מיליון שקל; עוד 150 מיליון שקל, אם תוצאות בזק ישתפרו; וכן השתתפות של 150 מיליון שקל בהנפקת זכויות של אינטרנט זהב. הבנקים יבחנו את ההצעה, אך כרגע הנטייה שלהם היא לנסות לסגור את העסקה עם סיידוף.

בהנחה שבית המשפט יאשר זאת, יורוקום תקשורת תמכור את אחזקותיה באנלייט אנרגיה (15%), כשלמכירה תצטרף שותפתה באנלייט — גבעון השקעות שבשליטת משפחת וייל (6%). כלומר, זה יהיה בהליך מכירה מכרזי פרטי בהיקף של 160–180 מיליון שקל מול גופים מוסדיים בשוק ההון, בהנחה שלגופים המוסדיים תינתן הנחה מסוימת במחיר, הבנקים יקבלו עבור אחזקתם 120 מיליון שקל.

התספורת

בהנחה שהבנקים יסגרו את העסקה עם סיידוף ויממשו את שאר הנכסים לפי שוויים המתוארים, התמורה הכוללת שהם יקבלו תהיה 510–800 מיליון שקל. זאת כשנושי יורוקום נדל"ן יקבלו את מלוא החוב בחזרה, בעוד התמורה של 510–800 מיליון שקל מתייחסת לנושי יורוקום תקשורת, שהחברה, כאמור, חייבת להם 1.6 מיליארד שקל. כלומר, מדובר בתספורת של 50%–70% מגובה החוב. לפי מתווה זה, ככל שהביצועים של בזק ישתפרו, כך יקטן שיעור התספורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker