טבע הולכת בדרכי מיילן: מחביאה את רווחיות הקופקסון והתרופות הגנריות

בדו"חות שיוגשו בחודש הבא ומתייחסים לרבעון הראשון של 2018, תעבור טבע לדווח לפי מגזרים גיאוגרפיים, מה שיקשה על משקיעים ואנליסטים להעריך את רמת המכירות של מוצרים מרכזיים

יורם גביזון
חברת טבע
מפעל חברת טבע בכפר סבאצילום: ניר כפרי
יורם גביזון

חברת טבע דיווחה לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) כי בעקבות השינוי הארגוני שעליו הכריזה החברה בנובמבר 2017, בכוונתה לשנות את מתכונת הדיווח המגזרי שלה.

כך, במקום לדווח על המכירות והרווחיות של התרופות הגנריות כמגזר אחד, ועל המכירות והרווחיות של התרופות המקוריות כמגזר נפרד (כולל תת מגזר שבו מפורטות המכירות והרווחיות של תרופת הדגל - קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה) - בכוונתה לדווח על תוצאותיה הכספיות בשלושה מגזרי פעילות גיאוגרפיים: צפון אמריקה, אירופה (מדינות האיחוד האירופי ומדינות אירופיות נוספות), ומגזר שוקי הצמיחה, שיכלול את כל שאר המדינות שבהן טבע פעילה. השינוי ייראה כבר בדו"חות הקרובים, לרבעון הראשון של 2018, שיוגשו ב-3 במאי.

המשמעות של המעבר לדיווח על בסיס גיאוגרפי היא שלקוראי הדו"חות הכספיים, משקיעים ואנליסטים, יהיה קשה להעריך את רמת המכירות של מוצרים מרכזיים. בין אלה תרופת הקופקסון, שהחל מאוקטובר 2017 מצויה בתחרות גנרית מלאה מצדה של חברת מיילן , והחל מפברואר האחרון בתחרות גם מול חברת מומנטה ושותפתה, חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס.

המשקיעים והאנליסטים יתקשו גם להעריך את התפתחות המכירות והרווחיות של מגזר התרופות הגנריות, שנתון זה שנתיים בתחרות מחירים קשה ובלחץ כבד של קבוצות הרכישה הגדולות בארה"ב להוריד את מחירי התרופות.

בצעדה זה הולכת טבע בדרכי המתחרה העיקרית שלה, חברת מיילן, שעברה באוקטובר 2016 לדיווח על בסיס מגזרי פעילות גיאוגרפיים, ומנעה מהמשקיעים והאנליסטים מידע ספציפי על המוצר הרווחי ביותר של החברה - זריקת האפיפן, לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובת אלרגית לעקיצת דבורה או למזון.

מטבע נמסר כי נתוני המכירות של המוצרים המקוריים, כולל הקופקסון, ידווחו כבעבר, אולם הרווחיות מייצור ושיווק התרופות המקוריות והתרופות הגנריות לא תדווח כבעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker