ביקושי יתר של פי 2.8 להנפקת האגח של מיטב דש

לחתמים הגיעו ביקושים של 280 מיליון שקל, מתוכם קיבלו המוסדיים כ-96 מיליון שקל

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילן רביב
מנכ"ל מיטב דש, אילן רביבצילום: ישראל הדרי

ביום ד' הודיע בית ההשקות מיטב דש כי דירקטוריון החברה קיבל החלטה עקרונית לפעול להנפקת אגרות חוב לציבור, באמצעות הרחבת סדרת אגרות חוב קיימת (סדרה ג‘) של החברה בהקיף של כ 100 מיליון שקל ערך נקוב. היום (ה') התקיימה ההנפקה בהובלת חברת ווליו בייס.

התברר כי הגופים המוסדיים מאמינים ביכולת החזר החוב של בית ההשקעות. לחתמים הגיעו ביקושים של 280 מיליון שקל, מתוכם קיבלו המוסדיים כ-96 מיליון שקל (כ-80 מיליון שקל ערך נקוב), לפי מחיר הדומה למחיר השוק של אגרת החוב - 119.6 אגורות. מחיר זה מייצג תשואה של 0.96%. אגרת החוב היא במחמ של 3.9 שנים.

ההנפקה בוצעה באמצעות תשקיף מדף של החברה. והסדרה זכתה בדירוג של A1 עם דירוג אופק יציב. המכרז לציבור יתקיים ביום ב' הקרוב, כשהיקף הניירות שנותרו לציבור הוא כ-20 מיליון שקל ערך נקוב .

לפני כיומיים רכשה חברת הגמל של מיטב דש קניית תיק אשראי צרכני של הלוואות צרכניות בהיקף של כ-150 מיליון שקל, ועסקת רכישה של תיק הלוואות לרכישת רכב בהיקף של כ-120 מיליון שקל מחברת מימון ישיר. כחלק מתנאי העסקות, מימון ישיר תספק שירותי תפעול, גבייה ושירות לקוחות למיטב דש וללקוחותיה.  

תיק ההלוואות הנרכש מורכב מפיזור רחב מאוד של כ-9,000 לווים, ומשמעותו הקטנת הסיכון בהשוואה לאשראי עסקי הניתן ללקוח בודד. גובה ההלוואה הממוצעת ללקוח הוא כ-16 אלף שקלים. התיק הנרכש מורכב מהלוואות לכל מטרה ומהלוואות תחום, הנחשב לבטוח יותר בשל העובדה כי מדובר באשראי שניתן עבור מטרה ספציפית, מה שגורם ללווים להתייחס אל הלוואה זו כחלק מעסקת תשלומים.

העסקה הנוספת היא עסקת רכישת תיק הלוואות לרכישת כלי רכב בהיקף של 120 מיליון שקל. חברת מימון ישיר מכרה תיקי הלוואות מגובות בכלי רכב בהיקף של מיליארדי שקלים לבנקים ולגורמים מוסדיים בשוק ההון במסגרת עסקות פרטיות ובעסקות מימון מובנה בשוק ההון. במסגרת עסקה זו רכשה מיטב דש הלוואות שניתנו ללווים פרטיים  עבור רכישת כלי רכב. רמת הסיכון במודל העסקה נחשבת נמוכה, שכן כלי הרכב המשועבד משמש בטוחה להחזר האשראי. ההלוואות יינתנו לתקופה של עד חמש שנים, כשמשך החיים הממוצע של התיק הנרכש הינו כשנתיים. תיק זה כולל כ-2,000 לקוחות, כשגובה ההלוואה הממוצעת ללקוח הוא כ-59 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker