50 רעיונות השקעה |

כדי לקנות יום אחד מטוס פרטי - אלה המניות שכדאי שתרכשו

העלייה במספר הטסים לחו"ל משפיעה לא רק על חברות התעופה - אלא גם על שדות תעופה במיקומים אסטרטגיים ■ חשש המשקיעים מפגיעה ברווחיותו של השדה הקיים עשוי להיות הזדמנות ■ רעיון השקעה מספר 6

ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שדה התעופה הבינלאומי של בייג'ין, סין. השדה השני הכי עמוס בעולם
שדה התעופה הבינלאומי של בייג'ין, סין. השדה השני הכי עמוס בעולםצילום: BLOOMBERG NEWS
ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן

יותר אנשים מעדיפים להוציא את כספם על חוויות במקום על מוצרים — ובראש החוויות הפופולריות ניצבים הטיולים, הטיסות והנופש. לכן, אנו מעריכים כי מגזר התיירות כולו עשוי ליהנות מצמיחה בשנים הקרובות ובעשורים הבאים, כשמספר האנשים הרוכשים שירותי נופש — מטיסות ועד שהייה בבתי מלון — יגדל להערכתנו באופן דרמטי.

לאור ההערכה שמספר הטסים יצמח בחוזקה בשני העשורים הקרובים, עומדת האפשרות להשקיע בחברות תעופה, כפי שעשתה ברקשייר התאוויי. אפשרות אחרת היא לקנות מניות של שדה תעופה, כפי שעשה צ'ארלי מאנגר, שותפו של וורן באפט להקמת ברקשייר, שלימד את באפט לא מעט בתחילת דרכו.

סדרת כתבות: 50 רעיונות השקעה

 • המחקר הגדול על מניות או נדל"ן מכריע: קנו דירה. בחו"ל
 • למה להשקיע במניות ולא בבורסה עצמה?
 • כשהשווקים רועדים: על השקעה ברכבות כבר שמעתם?
 • הקאמבק של סוני: המניה שעלתה ביותר מ-50% בשנה האחרונה
 • השוק עולה ויורד - אבל אנשים תמיד צריכים שמפו, סבון ותרופות
 • תשואות האג"ח באמריקה עולות - איך אפשר להרוויח מזה?
 • יקרה אך איכותית: גם אחרי העלייה החדה במניה — המודל של קוסטקו מנצח
 • להשקיע בשליח: בשוק אטרקטיבי עם שתי ענקיות — כדאי לקנות את שתיהן
 • כשכולם מתחילים להספיד את הקניונים — מגיעה ההזדמנות של המשקיעים
 • היועצים בבנקים ממליצים: זו ההשקעה הכי נכונה השנה
 • אחרי שרמסו את המתחרים הקטנים - כדאי להשקיע במניות של ענקיות השבבים
 • לאן נוסעת מניית הקרוואנים?
 • מה שצריך להפחיד אתכם: כך תזהו חברות שלא כדאי להשקיע בהן
 • עם קיילי ג'נר ותזרים מזומנים חזק: רשת הקוסמטיקה שמוכיחה איך אפשר להצליח גם בקניונים
 • ההשקעה שתסדר לכם את הכסף לחופשת הסקי הבאה
 • התפנית של ספאנטק: האם המנכ"ל החוזר ישיב את יצרנית הבדים למסלול צמיחה?
 • הממתק החבוי בהשקעה בחברת המלונות של אלי פפושדו
 • השמים מתבהרים באתרי הקידוח: מגזר האנרגיה חוזר להיות רלוונטי
 • האם זו תהיה החברה הראשונה שתגיע לשווי של טריליון דולר?
 • מכונת ההפתעות של בארי דילר ממשיכה לייצר מתנות למשקיעים
 • לנסות "לעשות מכה" או להשקיע לטווח ארוך?
 • באפט — הצעיר ממאנגר בכמה שנים — היה מאז ומתמיד מוכשר מאוד עם מספרים, אך לא תמיד ידע לזהות חברה איכותית, שעתידה להעלות את ערכה בחדות, גם אם המחיר שלה נראה גבוה. אחד השיעורים החשובים ביותר שלמד באפט ממאנגר הוא לחפש חברות המחזיקות ביתרון תחרותי בר־קיימא, ולגזור מכך את פילוסופיית ההשקעות שלו.

  מאנגר עצמו, כחלק מההשקעות הפרטיות שלו בסין, רכש מניות בשדה התעופה של שנחאי, בידיעה שקשה מאוד להקים שדה תעופה חדש שיתחרה בקיים, בגלל עלויות הקמה של מיליארדי דולרים, והקושי לאתר מיקום מתאים. היתרון התחרותי גדול, ושדה התעופה יכול ליהנות מהצמיחה בהיקף התעופה בסין ובעולם, בלי לחשוש מתחרות משמעותית.

  אלא שמי שחפץ ברכישת מניות בשדה התעופה של שנחאי יגלה שאין ביכולתו לעשות זאת, כי החברה נסחרת בסין בלבד, וזרים אינם יכולים להשקיע בה. חלופה טובה להערכתנו עשויה להיות השקעה בבייג'ין קפיטל אינטרנשיונל איירפורט — שדה התעופה הבינלאומי של בייג'ין, בירת סין, הנסחר בבורסת הונג קונג. זהו שדה התעופה השני הכי עמוס בעולם עם 95.8 מיליון נוסעים ב–2017.

  מחיר המניה נראה נמוך מדי; השדה נסחר במכפיל רווח נמוך יחסית של 16, כשהמכפיל שלו ל–2017 הוא 19. לשם השוואה, שדה התעופה של שנחאי נסחר במכפיל של 30. המכפיל הנמוך נובע ככל הנראה מתוכניותיה של סין לפתוח שדה תעופה נוסף ב–2019, בשל העומס בשדה בבייג'ין, והשוק חושש מפגיעה ברווחיות. אף שאמרנו שקשה להקים שדה תעופה — במקרה של הסינים כנראה שהכל אפשרי.

  האם יש סיבה לחשש? להערכתנו, המשקיעים מגזימים בפחד מהלא נודע. גם אם בייג'ין קפיטל יאבד כ–25% מנפח פעילותו עם פתיחת השדה החדש, אנחנו מעריכים שהוא עדיין צפוי לעלות חזרה לכיוון ה–100% פעילות. כיום, חברות תעופה רבות אינן יכולות לנחות בבייג'ין עקב העומס השורר בו, כך שעם פתיחת השדה החדש ישתחרר הפקק, וגם נפח התעבורה בבייג'ין קפיטל צפוי לשוב לעלות. בנוסף, לשדה התעופה החדש יידרש לא מעט זמן כדי לפעול ב–100% תפוסה.

  צילום: BLOOMBERG NEWS

  מאחר שאין לשדה אלטרנטיבה, והוא חייב לתת שירות לכולם, אין ביכולתו למקסם את הרווחיות שלו. כשייפתח השדה הנוסף, אנו מעריכים שבייג'ין קפיטל יוכל לבחור יותר בקפידה את החברות שהוא עובד אתן, ולמקסם את הרווחים מן הטיסות הנוחתות והיוצאות.

  יתרון תחרותי

  הנתונים, כבר כיום, נראים טובים: ב–2017 צמחו הכנסותיו של בייג'ין קפיטל ב–10% והרווח התפעולי זינק ב–23% ביחס ל–2016. הרווח הנקי ב–2017 קפץ ב–46% לעומת 2016, ל–406 מיליון דולר, ושווי החברה כיום הוא 7.6 מיליארד דולר.

  גם המשקיעים בעולם רואים את הפוטנציאל. כך למשל, ג'יי. פי. מורגן העניק למניה המלצת "קנייה", במחיר יעד של 20 דולר הונג קונגי — בעוד היא נסחרת כיום ב–10.6 דולרים הונג קונגיים בלבד, לאחר שבחמש השנים האחרונות הניבה תשואה של יותר מ–100% (לפני דיווידנד).

  שדה התעופה של בייג'ין הוא דוגמה קלאסית לחברה המחזיקה ביתרון תחרותי בר־קיימא, שמאפשר לה ליהנות מהעלייה בתעבורה האווירית בסין, כל עוד לא יהיה שינוי מהותי בענף. בחברות מסוג זה אנו לא מצפים לקבל "הנחה" על מחיר המניה, אבל כשהמשקיעים חוששים, עשויות להיווצר הזדמנויות. עם זאת, גם כשהמכפיל נראה טוב יחסית, וכשהמניה מציגה ביצועים טובים — חשוב לחפש את הסיכונים ולבדוק את חששות המשקיעים. רק אחרי שלומדים אותם לעומק, אפשר להחליט אם להערכתנו הם מוצדקים.

  שדה התעופה הבינלאומי של בייג'ין, סיןצילום: Bloomberg

  כחלק מהאסטרטגיה שלנו, אנחנו אוהבים להיחשף לתזת השקעה אחת כוללת מכיוונים רבים ושונים, ולא דרך רעיון השקעה בודד. הסיבה לכך היא פיזור סיכונים בתוך הענף. כך למשל, יכול להיות שבמגזר השקעה מסוים יש תחרות גבוהה מדי, ומי שצפויים ליהנות ממנה הם הצרכנים — אך לא בעלי המניות. לכן, לאור הערכתנו כי ענף התיירות ישגשג בשנים הקרובות, אנו ממליצים לפזר את ההשקעות שלנו בין חברות שונות בתחום — מחברות המתפעלות אתרי סקי ועד שדות תעופה.

  הכותב הוא מנהל השקעות חו"ל במור בית השקעות. אין באמור כדי להוות תחליף לייעוץ השקעות בידי יועץ השקעות. החברה עשויה להחזיק או למכור במסגרת פעילותה השוטפת ניירות ערך או נכסים פיננסיים של החברה הנסקרת, והיא עשויה לקיים קשרים עסקיים נרחבים ומגוונים עם החברה הנסקרת

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker