ויזל על רכישת שילב: "אם התחרות בשוק תדרוש הורדת מחירים - ברור שנוריד"

פוקס דיווחה היום כי חתמה על הסכם לרכישת 50% מקבוצת שילב מידי רונן אלעד בכ-38 מיליון שקל ■ הראל ויזל: "כמעט שאין חפיפה בין המותגים של שילב למותגים של פוקס, אין כאן קניבליזציה. 1+1 יכול להיות במקרה הזה 3"

ערן אזרן
חנות שילב
חנות שילב. התדמית היוקרתית אינה משרתת עוד את צרכיהם העסקייםצילום: ג'ני לוי

"שילב היא מותג מוביל בתחום מוצרי התינוקות. החיבור עם הרשת יסייע לפוקס להתפתח לתחומי פעילות חדשים. כמעט שאין חפיפה בין המותגים שלנו למותגי הרשת. לכן, אין כאן קניבליזציה. 1+1 יכול להיות במקרה הזה 3", כך אמר היום הראל ויזל, בעל השליטה בקבוצת פוקס.

קבוצת פוקס, שמתמודדת עם התחרות העזה בענף האופנה ומעבר של קונים לרשת, ביצעה היום עסקה נוספת שעשויה לסייע לה להתמודד עם המציאות העסקית המאתגרת. פוקס, שבשליטת הראל ויזל דיווחה כי חתמה על הסכם לרכישת 50% מקבוצת שילב מידי רונן אלעד בכ–37.5 מיליון שקל. העסקה נחתמה ארבעה חודשים בלבד לאחר שאלעד רכש את קבוצת שילב מהמייסדים, שושי ואיציק אורן, בעסקה שנעשתה לפי שווי דומה.

פוקס תשלם עבור חלקה בשילב במזומן, בעוד שילב תמחה לה שטרי הון צמיתים, סוג של שטרי חוב, בסכום של כ-3.1 מיליון שקל. פוקס צפויה לממן את העסקה ממקורותיה העצמיים. נכון לסוף 2017, לחברה היו אמצעים נזילים בשווי כולל של כ-400 מיליון שקל.

בהסכם נקבעה לפוקס הזכות למינוי רוב חברי הדירקטוריון, וכן נקבעו הוראות ביחס למדיניות חלוקת דיווידנד, מימון החברות, ומגבלות על העברת מניות והקצאת מניות בקבוצת שילב. עוד סוכם בין הצדדים מנגנון המאפשר לכל צד לכפות על משנהו להצטרף למכירת מלוא הבעלות בחברות קבוצת שילב לצד ג' בלתי קשור, בכפוף לזכות סירוב.

הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

"לא רואה אותך קונה כיסא בטיחות סיני"

קבוצת שילב עוסקת במכירה של מוצרי תינוקות, בהם רהיטים, עגלות ומושבי בטיחות; וכן צעצועים, מוצרי טקסטיל לעיצוב חדרים ומוצרי ביגוד והלבשה לתינוקות וילדים עד גיל 5. הרשת, שמעסיקה כ-600 עובדים בישראל, מפעילה 74 סניפים, מתוכם כחמישה סניפים באמצעות זכיינים, ואתר סחר מקוון. העסקה נעשתה כך שתכלול את שתי החברות מקבוצת שילב: שסק — שירותי ספקים לאם, לתינוק ולילד; ושילב — שיווק ישיר לבית היולדת.

"אנחנו, ביחד עם משפחת אלעד וצוות ההנהלה שהוביל עד עכשיו את שילב, נלמד את מה שהם כבר יודעים. עם כל העזרה שאנחנו מסוגלים לתת, נראה איך אנחנו מצעידים את הרשת לשלבים הבאים. זו הולכת להיות עבודה משותפת. נחשוב מה הכי טוב לרשת, ונמנה יחד את המנכ"ל המוכשר ביותר", אמר ויזל ל–TheMarker.

שילב מתמודדת בשנים האחרונות עם מעבר של קונים לרכישה באינטרנט, במיוחד לאור העובדה שהרשת מוכרת את מוצריה במחירים לא נמוכים. ויזל אינו סובר שהרכישות באינטרנט הן איום מהותי על שילב — לפחות לא בשלב זה: "אני לא רואה אותך קונה מיטה לתינוק או כיסא בטיחות סיני לאוטו עם תו תקן שאלוהים יודע מה הוא, באינטרנט מחו"ל, ושם בו את הילד", אמר.

אבל אני כן יכול להגיד לך שאקנה מוצרים אחרים. שילב היא רשת עם מחירים גבוהים.

"אנחנו צריכים לבדוק את עצמנו כל הזמן ולהתמודד עם התחרות גם בזירת המחיר. בכוונתנו להיות תחרותיים במחיר בכל רגע נתון — נעשה שם עבודה רבה ביחד עם השותפה שלנו. אנחנו נבדוק אם ניתן לשלב את שילב במועדון הלקוחות של פוקס, אחרי שנקבל את האישור מהממונה".

אתם מתכוונים להוריד מחירים ברשת?

"עדיין לא למדתי את העסק בכלל — אבל אם כדי להתחרות צריך להוריד מחירים, אז ברור שנוריד. יש כמה שחקנים משמעותיים וחזקים בענף, שאנחנו מכירים ומעריכים אותם (כמו בייבי סטאר, רשת מוצצים ורשתות פרטיות, ע"א), ויש גם את שוק האינטרנט. למדנו את הדו"חות הכספיים של שילב. הסתכלנו שנים אחורה, עשינו בחינות מעמיקות של כוח המותג. אחרי כל הבדיקות האלה הערכנו שזו עסקה טובה. מעכשיו, אנחנו ואלעד נפעל כדי לשפר את כל הנתונים. בעולם שלנו, בשביל להצליח ולנצח אנחנו צריכים להיות יותר חכמים ויותר טובים".

אז מהדברים שלך אני מבין שאין לכם באמת תוכניות מיוחדות לגבי הרשת, אמרתם "נלך על הרכישה ונתקדם".

"אמת".

קניון פשן מול, חנות פוקס
סניף של פוקס בקניון האופנה בתל אביבצילום: עופר וקנין

רווחיות גולמית נמוכה

פוקס פעלה בשנים האחרונות על מנת לגוון את המותגים וסוג המוצרים הנמכרים בקבוצה מעבר לאופנה. אסטרטגיה זו נועדה, בין היתר, לסייע לחברה להתמודד עם התחרות העזה השוררת בשוק האופנה הישראלי, וכן כדי לסייע לה בייצור מקורות הכנסה חדשים, על רקע המעבר המסיבי של הקונים לקניות מקוונות.

בין היתר, הקבוצה שותפה ברשת מוצרי הטיפוח ללין, פתחה רשת מוצרים לבית (פוקס הום), קיבלה זיכיון לפתיחת חנויות נייקי בישראל ובקנדה, הביאה את רשת פוטלוקר לישראל ורשת Urban Outfitters, והקימה את אתר הסחר Terminal X.

לאחר העסקה, פוקס צפויה לקבל לידיה את השליטה בקבוצת שילב, כך שתוכל לאחד את תוצאותיה הכספיות בדו"חות בצורה מלאה. פוקס הדגישה בדיווח לבורסה כי העסקה, שכפופה עדיין לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים, "היא הזדמנות עסקית בעלת פוטנציאל צמיחה שתאפשר לחברה לחדור לתחומי פעילות חדשים".

תוצאות שילב במיליוני שקלים

הדיווח של פוקס חושף את תוצאותיה הכספיות של שילב. מחזור ההכנסות של הקבוצה הסתכם ב–2017 בכ–258.6 מיליון שקל, בהשוואה ל–256.9 מיליון שקל ב–2016 — גידול של כ–0.6% בלבד. במקביל, הרווח הנקי הסתכם ב–2017 ב–8.8 מיליון שקל, 3.4% מהמכירות; בהשוואה לרווח נקי של 8.5 מיליון שקל, 3.3% מהמכירות, ב–2016.

עוד עולה מהתוצאות כי הרווחיות הגולמית של שילב (רווח גולמי כשיעורו מההכנסות) — שהיא נתון מרכזי בהערכת ביצועיהן של חברות קמעונות — הסתכמה ב–55.7% ב–2017 וב–52.8% ב–2016. זוהי רווחיות גולמית נמוכה בהשוואה לזו של פוקס, שהסתכמה בשנתיים האחרונות ב–58%–59%. הרווחיות הגולמית נמוכה גם לאור רמת המחירים הגבוהה יחסית ברשת שילב.

מאחר שפוקס צפויה לאחד את תוצאות שילב במלואן, הרווחיות הגולמית של הקבוצה עשויה להיפגע, אם כי פוקס עשויה לבצע מהלכי התייעלות, שיתרמו לשיפור הרווחיות הגולמית בשילב. לשאלה כיצד צפויה להשפיע הרווחיות הגולמית של שילב על פוקס, אמר ויזל: "אני עדיין לא נכנס לכל הדברים האלה. עם כל הכבוד גם לשילב, פוקס עדיין חברה של יותר מ–2 מיליארד שקל, כך שזה לא אמור להשפיע עלינו מהותית. השאלה היא כרגע לא הרווחיות הגולמית אלא הרווח הסופי. אתה הרי תהיה מוכן להרוויח 1% מ–100 מיליארד", אמר.

מי אתה רונן אלעד?

אלעד, 53, דמות אנונימית יחסית בשוק ההון הישראלי, סירב להתראיין בנוגע העסקה. אלעד עשה את הונו בעסקי האלקטרוניקה, והוא מחזיק בשורה של חברות שמשווקות מוצרי חשמל ורכיבים לתעשייה. בין היתר, אלעד מחזיק בתדר הנדסה (רכיבים אלקטרוניים), רונן וולף תעשיות (ציוד חשמלי), מגוון טכנולוגיות והנדסה (רכיבים אלקטרוניים), טלירן (רכיבים אלקטרוניים), אסטרגל (מיכשור וציוד חשמלי). בנוסף, הוא מחזיק ברום־פון (לחצני מצוקה) ובוויסבורד הספקה (ציוד תאורה).

אלעד החזיק במשך כמה שנים, עד 2009, במועדון הכדורגל הפועל פתח תקוה, שאותו קיבל ממאיר שמיר. הקשרים בין אלעד ושמיר לא הסתכמו בעולם הכדורגל. ב–2005 רכש אלעד כ–15% מחברת האחזקות מבטח שמיר, שבשליטת שמיר. בנוסף, אלעד השקיע בחברת ליפמן, יצרנית העט המתרגם וויזקום (Wizcom), לאחר שעברה תהליך הבראה שכלל פיטורים, מיקוד עסקי וסגירת פעילויות. את החזקותיו בוויזקום מכר אלעד ב–2010, ושנתיים לאחר מכן, החברה הגישה בקשה לבית המשפט להכריז עליה כפושטת רגל.

פעילות נוספת של אלעד בשוק ההון המקומי היתה רכישת השליטה בחברת י.א.ד אלקטרוניקה, שעסקה ביבוא מחשבים, עסקה שביצע יחד עם אחיו ערן ב–2006. השניים מכרו את החברה שנה לאחר מכן. ב–2017 רכש אלעד את פעילות ברי המים של אלקטרה צריכה בכ–10 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker