העסקה נחתמה: פוקס רוכשת 50% משילב - "הזדמנות עסקית בעלת פוטנציאל צמיחה"

בעסקה הוסכם כי פוקס תשלם לבעלי שילב רונן אלעד כ-37.5 מיליון שקל במזומן, בעוד ששילב תמחה לפוקס שטרי חוב בסכום של כ-3.1 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הראל ויזל
הראל ויזלצילום: שוקה כהן

קבוצת האופנה פוקס , שבשליטת הראל ויזל, דיווחה הבוקר (ד') כי חתמה על הסכם לרכישת 50% מקבוצת שילב מידי הבעלים רונן אלעד בתמורה לכ-37.5 מיליון שקל. בעסקה הוסכם כי התשלום יהיה במזומן, בעוד ששילב תמחה לפוקס שטרי הון צמיתים (סוג של שטרי חוב) בסכום של כ-3.1 מיליון שקל.

העסקה נחתמה ארבעה חודשים בלבד לאחר שאלעד רכש את קבוצת שילב מהמייסדים שושי ואיציק אורן בעסקה שכללה תמורה של 75 מיליון שקל במזומן, בתוספת תמורה מותנית ביצועים בשווי של כ-20-15 מיליון שקל.

קבוצת שילב עוסקת במכירה של מוצרי תינוקות, המהווים את עיקר מכירות הרשת, בהם רהיטים, עגלות, מושבי בטיחות וכיו"ב; וכן צעצועים, מוצרי טקסטיל לעיצוב חדרים ומוצרי ביגוד והלבשה לתינוקות וילדים עד גיל 5. הרשת, שמעסיקה כ-600 עובדים בישראל, מפעילה 74 סניפים, מתוכם כ-5 סניפים באמצעות זכיינים, ואתר סחר מקוון. מטה חברות שילב והמרכז הלוגיסטי שלהן ממוקמים בקרית שדה התעופה, בסמוך למטה של פוקס.

שילב התמודדה בשנים האחרונות עם תחרות גוברת והולכת של מכירות ברשת האינטרנט. עם או בלי קשר לסביבה העסקית המאתגרת, בדצמבר האחרון שושי ואיציק אורן, שייסדו את הרשת ב-1974, החליטו למכור את החברה לאלעד. במסגרת העסקה הוחלט כי ענת לוין, מנכ"לית שילב, תמשיך בתפקידה.

העסקה נעשתה כך שתכלול את שתי החברות מקבוצת שילב: שסק - שירותי ספקים לאם, לתינוק ולילד; וחברת שילב - שיווק ישיר לבית היולדת. לאחר העסקה, פוקס צפויה לקבל לידיה את השליטה בקבוצת שילב – כך שתוכל לאחד את תוצאותיה הכספיות בדו"חות בצורה מלאה. פוקס צפויה לממן את העסקה ממקורותיה העצמיים. נכון לסוף 2017, לחברה היו אמצעים נזילים בשווי כולל של כ-400 מיליון שקל.

רווחיות גולמית נמוכה

הדיווח של פוקס חושף את תוצאותיה הכספיות של קבוצת שילב: מחזור ההכנסות של הקבוצה הסתכם ב-2017 בכ-258.6 מיליון שקל, בהשוואה ל-256.9 מיליון שקל ב-2016 – גידול של כ-0.6% בלבד. במקביל, הרווח הנקי הסתכם ב-2017 ב-8.8 מיליון שקל, 3.4% מהמכירות; בהשוואה לרווח נקי של 8.5 מיליון שקל, 3.3% מהמכירות, ב-2016.

עוד עולה מהתוצאות כי הרווחיות הגולמית של שילב (רווח גולמי כשיעורו מההכנסות) – שהיא נתון מרכזי בהערכת ביצועיהן של חברות ריטייל – הסתכמה בכ-55.7% ב-2017 ובכ-52.8% ב-2016. זוהי רווחיות גולמית נמוכה בהשוואה לזו של פוקס, שהסתכמה בשנתיים האחרונות בכ-58%-59%. מאחר שפוקס צפויה לאחד את תוצאות שילב במלואן הרווחיות הגולמית של הקבוצה עשויה להיפגע, אם כי פוקס עשויה לבצע מהלכי התייעלות, שיתרמו לשיפור הרווחיות הגולמית בשילב.

במסגרת הסכם בעלי מניות, נקבע כי לפוקס הזכות למינוי רוב חברי הדירקטוריון. כמו כן, נקבעו הוראות ביחס למדיניות חלוקת דיווידנד, מימון חברות שילב, ומגבלות על העברת מניות והקצאת מניות בקבוצת שילב. עוד סוכם בין הצדדים מנגנון המאפשר לכל צד (בכפוף לתנאים מסוימים) לכפות על משנהו להצטרף למכירת מלוא הבעלות בחברות קבוצת שילב לצד ג' בלתי קשור, בכפוף לזכות סירוב.

פוקס הדגישה כי העסקה – שכפופה עדיין לאישור הממונה על ההגבלים העסקיים – "מהווה הזדמנות עסקית בעלת פוטנציאל צמיחה אשר תאפשר לחברה לחדור לתחומי פעילות חדשים". הראל ויזל, מנכ"ל ובעל השליטה בפוקס, הסביר כי "שילב היא רשת גדולה, מובילה ובעלת ניסיון רב בתחום הילדים והתינוקות. החיבור עם שילב יסייע לקבוצת פוקס להתפתח לתחומי פעילות נוספים בשוק הישראלי. אין לי ספק שיחד עם משפחת אלעד נצעיד את החברה קדימה".

קבוצת פוקס פעלה בשנים האחרונות על מנת לגוון את המותגים וסוג המוצרים הנמכרים בקבוצה מעבר לאופנה. אסטרטגיה זו נועדה, בין היתר, לסייע לחברה להתמודד עם התחרות העזה השוררת בשוק האופנה הישראלי, וכן כדי לסייע לה בייצור מקורות הכנסה חדשים, על רקע המעבר המסיבי של קונים לרשת האינטרנט. בין היתר, הקבוצה שותפה ברשת מוצרי הטיפוח ללין, פתחה רשת מוצרים לבית (פוקס הום), קיבלה זיכיון לפתיחת חנויות נייקי בישראל ובקנדה, הביאה את רשת פוטלוקר לישראל ורשת Urban Outfitters, והקימה את אתר הסחר Terminal X.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker