אקסלנס: מכירת פרוטרום לפי שווי של פחות מ–7.8 מיליארד דולר - אינה כדאית

רוני בירון, אנליסט באקסלנס ברוקראז', מעריך כי מכירתה של פרוטרום כעת לא תמקסם את פוטנציאל ההשבחה לבעלי המניות ■ בהנחה שהעסקה תתבצע ב-2020, הוא צופה לה שווי של 9.4 מיליארד דולר ■ שווי זה מגלם למניה מחיר של 460 שקל - 30% יותר ממחירה הנוכחי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעלי פרוטרום ציריך
מפעלי פרוטרום ציריך

מניית פרוטרום הגיעה לפני שבוע לשיא, בעקבות ידיעה בתקשורת על הצעות שקיבלה החברה לרכישתה מענקית תמציות הטעם והריח האמריקאית IFF ומגופים נוספים. הידיעה פורסמה על רקע רכישתה של חברת נטורקס (Naturex) הצרפתית בידי גיוואודן (Givaudan), החברה הגדולה בעולם בתחום תמציות הטעם והריח, לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר. שווי זה משקף לנטורקס מכפיל של 20 על הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA).

רוני בירון, אנליסט באקסלנס ברוקראז', בחן את מחיר המניה של פרוטרום לנוכח הצעת הרכישה ואת פוטנציאל הצמיחה של החברה. לדבריו, העסקה בין גיוואודן לנטורקס מאששת שלוש הנחות: תעשיית תמציות הטעם והריח ממשיכה במגמת הקונסולידציה; מכפיל הרווח עבור נכסים אסטרטגיים הם נדיבים; ופרוטרום ממוקמת היטב בשוק, משום שהיא ממוקדת בפתרונות טעם וריח שמבוססים על חומרי גלם טבעיים, וביצרני המזון הקטנים והבינוניים, שצמיחתם מהירה יחסית לתעשייה כולה.

בירון מעריך שפרוטרום היא יעד רכישה אטרקטיבי בשוק שחווה מיזוגים ורכישות; ויש להעריך אותה על פי מכפילי ה–EBITDA שעליהם מבוססות עסקות הרכישה, ובהתבסס על ה–EBITDA של פרוטרום במועד שבו צפויה רכישתה. להערכתו, מכירתה של פרוטרום בעיתוי הנוכחי לא תמקסם את פוטנציאל ההשבחה לבעלי המניות, בהתחשב בשלב הנוכחי במחזור הרווחים של החברה — ובמיוחד לנוכח תג המחיר של 6.0–6.5 מיליארד דולר שהוצמד לחברה בידיעה על ההצעה לרכישתה.

התחזית של אקסלנס ברוקראז לתוצאות פרוטרום, במיליוני דולריםצילום: .

להערכתו, הרווח הנקי של פרוטרום יצמח ב–40% וה–EBITDA שלה יגדל ב-30% ב–2018, בין השאר כתוצאה מהטמעת הרכישה של חברת אנזימוטק. להערכתו, הרווחיות צפויה לגדול בהמשך הודות למיצוי סינרגיות והתייעלות. בירון סבור שרכישתה של פרוטרום במכפיל גבוה היא אפשרות בעלת סבירות גבוהה בטווח הבינוני, כשקצב הגידול ברווחי פרוטרום יתחיל לרדת במקביל לעלייה במחזור המכירות של החברה ומיצוי פוטנציאל החיסכון בעלויות.

לדברי בירון, החברה קבעה כיעד להגיע למחזור מכירות של 2.25 מיליארד דולר ורווחיות תפעולית תזרימית (EBITDA Margin) של 23% מהמחזור עד 2020. יעד זה מניח EBITDA של 500 מיליון דולר ב–2020. להערכתו, פרוטרום מסוגלת להשיג יעד זה בהתחשב בתוצאות הטובות ברבעון הרביעי של 2017 והשיפור של נקודת אחוז ברווחיות שעסקת אנזימוטק צפויה להניב, ביתרונות לגודל שממנה תיהנה החברה, מדפוסי הביקוש של צרכניה ומצנרת הרכישות שלה.

בירון מניח שרכישת פרוטרום תתבצע לפי מכפיל EBITDA של 20 ובניכוי חוב פיננסי נטו של 700 מיליון דולר, והוא מגיע להערכת שווי חברה של 9.4 מיליארד דולר בעת ביצוע עסקה ב–2020. כלומר, מדובר בשווי נוכחי נקי של 7.8 מיליארד דולר. שווי זה מגלם מחיר של 460 שקל למניה, גבוה ב–30% ממחירה הנוכחי, עם פרמיה של 26% ביחס למחיר היעד הנוכחי של בירון למניית פרוטרום, 365 שקל.

בירון מבהיר שקשה לאמוד את מכפיל הרווח והרווח התפעולי התזרימי שעליהם תבסס עסקה עתידית מסוג זה, אם כי לא ניתן לשלול תוצאה טובה אף יותר בשל מכפיל ו–EBITDA גבוהים יותר. עם זאת, הוא מכיר בסיכון להתכווצות מכפיל הרווח בענף תמציות הטעם והריח עד 2020. להערכתו, מחיר המניה יזכה לתמיכה בשנה הקרובה מרווחיותה הגבוהה של החברה ומהערכות בנוגע לסיכויי רכישתה.

הוא מציין כי אף שמודל הערכת החברה על פי היוון תזרימי המזומנים הצפויים של החברה מצביע שהיא נסחרת בשווי הוגן, מודל זה אינו כולל פרמיה על רכישתה האפשרית. היות שבשלב זה אין לו יכולת להעריך מה סיכויי המימוש של עסקה כזו, הוא אינו כולל אותה בהערכת השווי שלו, ומותיר המלצת "ניטרלי" למניה ומחיר יעד של 365 שקל למניה — 3.7% יותר ממחירה הנוכחי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker