המארב הקטלני של סוכני הביטוח: "סלינגר לא ממש סופרת אתכם"

כנס סוכני הביטוח נוצל להשתלחות חסרת תקדים בממונה על שוק ההון, שהגיעה לשיאה בדברי יו"ר לשכת עורכי הדין ■ השר אקוניס כינה את הרגולציה והביורוקרטיה "גידול סרטני" ■ יו"ר רשות ני"ע: "מקווה שתגיע התנצלות" ■ סגן שר האוצר: "נוה מדבר מפוזיציה" ■ שר האוצר סירב להגיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר

לשכת סוכני הביטוח מקיימת באילת מדי שנה שני כנסים גדולים. הראשון הוא הכנס הפנסיוני, המתקיים בימים אלה באילת, והשני הוא הכנס האלמנטרי, המתקיים לקראת אוקטובר. מלבד העזרה הכלכלית לעיר אילת, הכנסים מספקים הזדמנות לפגוש את כל הפעילים בענף הביטוח – סוכנים, מנכ"לי חברות ועוד.

הכנס הפנסיוני, שהחל אתמול (ב') בערב, משך אליו גם לא מעט פוליטיקאים, ובהם שר המדע והטכנולוגיה, ח״כ אופיר אקוניס (הליכוד); יו"ר המחנה הציוני, ח"כ אבי גבאי; ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני); וח"כ יעקב אשר (יהדות התורה).

אפשר לתהות מה ביקש למצוא שר המדע בכנס של סוכני ביטוח, במקום לטפל למשל במשבר תעשיית החלל. כך או אחרת, השתתפות הפוליטיקאים בכנס חושפת את הפן המוכר פחות של לשכת סוכני הביטוח – הלובי הפוליטי שלה. לובי זה משמש את סוכני הביטוח לעבודה שוטפת בכנסת, בעיקר כאשר יש להם אינטרסים כלכליים הסותרים את תפישת העולם של המפקחת על הביטוח דורית סלינגר. בסך הכל, תמיד נוח שיש לובי פוליטי שיתמוך באינטרס צר ולא באינטרס הרחב של הציבור.

אולם ערב הגאלה החגיגי שימש את נואמיו בעיקר לדבר אחד – השתלחות בדורית סלינגר. ראשון המשתלחים היה הנשיא החדש של לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד. אחרי שפתח בדברי ברכה, כמקובל, אמר רוזנפלד: "תם עידן המהלומות. תם העידן שבו סוכן הביטוח היה לשק חבטות. לא אתן לשום גורם לפגוע במעמדנו, בפרנסתנו ובמחויבות שלנו למען המבוטחים בישראל. האמת המקצועית לא נמצאת רק בצד אחד של המתרס. דאגה למבוטחים אינה רק לקצץ עמלות ולהתערב במחירים; דאגה למבוטחים היא בראש ובראשונה לדאוג שיטפלו בהם אנשי מקצוע בעלי רישיון, מנוסים וישרים. סוכני הביטוח הם שומרי הסף, וכך הם יישארו לעולם. עודף רגולציה הוא דבר מסוכן שמונע צמיחה, גורם לכאוס ובעיקר מבריח שחקנים משמעותיים בשווקים רבים. לא סתם חרתה הממשלה על דגלה את הטיפול בסוגיית עודף הרגולציה".

שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניסצילום: יצחק הררי / דוברות

את דבריו חיזק השר אקוניס, שכינה את הרגולציה והביורוקרטיה "גידול סרטני בלבה של מדינת ישראל", וטען כי "זה מסוכן, ואנחנו חייבים לעצור את זה יחד. הגיע הזמן לשים סוף לעודף הרגולציה". 

גם יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, המשיך את אותו הקו: ״אני לא מאמין ברגולציה פרטנית. תגידו 'רוצים תחרות' ותתנו לאנשים להתמודד. עסקים קטנים הם אלה שחוטפים את כל הרגולציה. אם יש חוזה של יותר מעמוד – עשיתם טעות".

ואולם את הדברים הבוטים והקשים ביותר אמר יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה. נוה התעמת עם סלינגר באשר לרצונה להקים מוסד בוררות, שישמש חלופה לבתי המשפט בתביעות ביטוח. מובן כי מוסד זה היה עשוי לפגוע בעורכי הדין אך להיטיב עם הציבור, שהיה מתאפשר לו לממש את זכויותיו בהליך קצר ומהיר יותר. נוה הצליח לטרפד את היוזמה של סלינגר וטרח להזכיר לה זאת: "לפני נאמה המפקחת, שלכבוד הכנס שלכם היא הוציאה חוזר. זה אומר שהיא ממש לא מכבדת אתכם או סופרת אתכם. אני אומר לכם שלדעתי הגברת סלינגר תיזכר כמפקחת הכי גרועה בעולם. בחוק ההסדרים הקודם המפקחת על הביטוח ניסתה לגנוב במחשכים, להעביר את חוק מוסד בוררות חובה ולפגוע בזכויות המבוטחים לייצוג. לאחר שנלחמנו ובלמנו את החקיקה, חשבנו שסלינגר תנסה להעביר זאת בנוהל חקיקה מלא ותקין, אבל עכשיו גילינו שבתקציב  החדש שוב מנסים לגנוב חקיקה". לנוה יש לא מעט לקוחות בתחום הביטוח, עמם ניתן למנות את חברת הביטוח מנורה מבטחים, שלמה ביטוח, איילון ביטוח והכשרה ביטוח.

אמירותיו של נווה זכו לגינוי מלא מעט פעילים ומנהלים בתחום הפנסיה והגמל. 

סגן שר האוצר, יצחק כהןצילום: עופר וקנין

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), אמר: "אני דוחה בשאט נפש את דבריו המקוממים של נוה ומעניק גיבוי מלא לממונה על שוק ההון". כהן הוסיף: "לצערנו הגענו למצב שבו אדם הממלא תפקיד בכיר ומדבר מפוזיציה מרשה לעצמו לתקוף בחופשיות שומר סף, שכל רצונו הוא לפעול להגנת זכויותיו של האזרח הקטן".

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, גינתה גם היא את המתקפה החריפה על סלינגר: "אסור שוויכוח מקצועי ענייני יהפוך למתקפות לגופו ולגופה של אדם. סלינגר מייצגת נאמנה את השקפת עולמה המקצועית ועושה זאת ביושרה. גם במגזר הפרטי צריך לשמור על כללי השיח שכולם מדברים עליהם בהקשר של נבחרי ציבור. אני מקווה שתגיע התנצלות והדברים לא יישנו", אמרה.

יו"ר איגוד בתי ההשקעות ומנכ"ל מיטב דש, אילן רביב, אמר בתגובה לדברים: "מדובר באמירה שהיא הלבנת פנים בציבור, המופנית כלפי רגולטורית ממשלתית בכירה – דבר שלא ייעשה במחוזותינו. הגם שיש לעתים לאיגוד חילוקי דעות מקצועיים עם הרגולטור, אנו מסתייגים לחלוטין מהאופן בו התבטא נוה וקוראים לו לחזור בו מדבריו".

מנכ"ל מיטב דש, אילן רביבצילום: רמי זרנגר

גם מיכל עבאדי־בויאנג'ו, לשעבר החשבת הכללית במשרד האוצר וכיום יו"ר דירקטריון בית ההשקעות פסגות, תקפה את דבריו של יו"ר לשכת עורכי הדין ואמרה כי הם "מקוממים, אינם ראויים ומוטב שלא היו נאמרים". לדבריה, "גם כשיש מחלוקות יש לבטאן באופן ראוי ולא בהשתלחויות חסרות רסן. לבית ההשקעות פסגות מחלוקות מהותיות בנושאים שונים עם רשות שוק ההון. הדרך לטפל בהן היא באמצעות שיח מכבד ותוך כבוד הדדי וענייני". עבאדי־בויאנג'ו קראה לנוה "לקחת את דבריו בחזרה" ולהתנצל על הסגנון והתוכן. "עלינו להוקיע מכל וכל ביזוי פומבי ופגיעה אישית בפקידי ציבור", אמרה.

רועי מימרן, יו"ר פורום החוסכים לפנסיה, אמר כי נוה "טועה, בלשון המעטה", והוסיף כי הממונה על שוק ההון היא "אחת הטובות שהיו", וכי הקמת מוסד הבוררות היא מהלך חשוב לטובת הציבור. "אמנם יש נושאים בהם אינני מסכים אתה, אבל אין ספק שהיא דואגת לציבור ולא לאלה שגוזרים קופון על חשבונו. אציין כי בעבר הייתי שותף לביקורת על חברת הדירוג מעלות, שנתנה גושפנקה להנפקות אג"ח שאחר כך הביאו לתספורת. אבל אין ספק שבתפקידה הנוכחי סלינגר שמה את טובת הציבור בראש מעייניה, ויש להעריך אותה על כך", אמר מימרן.

מי שבחר לשמור על שתיקה רועמת הוא שר האוצר, משה כחלון, שסירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker