פרקליטות מיסוי וכלכלה סגרה את התיק נגד רפי ליפא וחתנו של זלקינד - ללא קנס וללא כופר

התיק נסגר בעילה של חוסר ראיות ■ רפי ליפא ומיכאל ססלר נחקרו לפני כשנתיים ברשות בחשד כי סייעו לאיש עסקים שהחזיק בחברות בגמניה להעלים מסים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי ליפא
רפי ליפאצילום: ליפא רפאל
ערן אזרן

פרקליטות מיסוי וכלכלה סגרה את התיק נגד היועץ הפיננסי רפי ליפא ומיכאל ססלר, חתנו של גרשון זלקינד המנוח - ללא קנס וללא כופר. התיק נסגר בעילה של חוסר ראיות. השניים נחקרו לפני כשנתיים ברשות המסים בחשד להעלמת מסים.

במרכז חקירת רשות המסים עמדה חברה הולנדית, שנמצאת בבעלות שווה של ליפא וססלר. החברה החזיקה בשורה של חברות בנות בגרמניה, שהחזיקו בנדל"ן מניב בברלין. רשות המסים גרסה כי מדובר באשכול חברות המחייבות את בעל השליטה בהן לדווח על אחזקתו, וכן לזקוף הכנסה בגין רווחיהן.

חקירת הרשות העלתה חשד כי בעל השליטה האמיתי בחברה ההולנדית הוא איש עסקים, שהיה החשוד העיקרי. זאת, על אף שהחברה ההולנדית רשומה בבעלות רשמית של ליפא וססלר. ברשות טענו כי איש העסקים הסתיר את שליטתו באשכול החברות, ולא דיווח עליה בהצהרת ההון ובדו"חות השנתיים.

ליפא היה חשוד בכך שסייע לאיש העסקים להעלים מסים, לאחר שהשמיט מדו"חותיו האישיים הכנסות בגין הרווחים מהחברות הזרות. ססלר חשוד בכך שלא הגיש כלל דו"חות לרשויות המס מאז 2006 ולא דיווח על הכנסותיו מהחברות הזרות. סנגורם של השניים, עו"ד שוקי שטיין, טען שהם פעלו לכל אורך הדרך בליווי של יועצי מס מכובדים, לפי ההנחיות.

ליפא מייעץ כיום לשורה של חברות נדל"ן אמריקאיות שמעוניינות לגייס חוב בישראל, ובאחרונה פתח חברת חיתום וייעוץ חדשה - אוריון - לצד שותפיו, רו"ח גל עמית והחתם ארז גולדשמידט. ליפא חתום על הרעיון לאגד נכסים של חברות נדל"ן אמריקאיות תחת ישות משפטית באיי הבתולה (חברת BVI). איגוד הנכסים, שנעשה בין היתר משיקולי מס, הוא צעד מקדים שאיפשר לחברות האמריקאיות לגייס חוב בישראל.

ססלר, רופא בהכשרתו, הוא חתנו של גרשון זלקינד המנוח - בעל השליטה לשעבר בקבוצת אלקטרה (ססלר הוא בעלה של דפנה, בתו של זלקינד). ססלר, המתגורר בסביון, כיהן במשך כשני עשורים כבכיר באלקטרה מוצרי צריכה, ובתפקידו האחרון שימש כסגן נשיא. ב-2008 מונה לדירקטור בחברת הנדל"ן האמריקאית דה לסר, שהונפקה על ידי ליפא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker