מהן המשמעויות של פירוק בעלת השליטה בבזק - והאם הבנקים ייפגעו

פירוק קבוצת יורוקום נראה בלתי נמנע בשלב זה ■ מדוע התקבלה ההחלטה על הפירוק, ואיך זה ישפיע על אלוביץ'? ■ שאלות ותשובות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובדי יורוקום מול ביתו של אלוביץ', הבוקר
עובדי יורוקום מול ביתו של שאול אלוביץ', פברואר 2018

נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, הורה שלשום להוציא צו פירוק לחברת יורוקום תקשורת וצו כינוס נכסים ליורוקום נדל"ן של שאול אלוביץ'. אם לא יקרו שינויים בדקה ה–90, הצווים ייכנסו לתוקף ביום חמישי 3 במאי, עוד פחות מעשרה ימים.

1. מה המשמעות של פירוק יורוקום?

יורוקום תקשורת היא חברת אזחקות שבנויה בצורה פירמידלית. בעלי השליטה הנוכחיים שלה הם האחים שאול (80%) ויוסי (20%) אלוביץ'. האחזקות העיקריות שלה הן אינטרנט זהב , השולטת בבי־קום (65%) ששולטת בבזק (26.3%); חלל תקשורת (55%); אנלייט אנרגיה (15.3%); סאטקום מערכות (70%); וחברות תפעוליות פרטיות בתחום התקשורת הסלולרית והדיגיטלית. האחזקה העיקרית של יורוקום נדל"ן היא הזכויות בפרויקט מידטאון בתל אביב (37.5%).

מכיוון שיורוקום תקשורת ויורוקום נדל"ן הן חברות אחזקה שמעסיקות עובדים מעטים, לפירוק אין משמעות אופרטיבית עבורן. מבחינת העובדים והתפקוד התפעולי של החברות הציבוריות, כל זמן שהן לא נמכרו לבעלים אחרים — לא אמורים לחול שינויים משמעותיים בפעילות השוטפת שלהן.

צילום: עופר וקנין

2. למה הוחלט על הפירוק?

ההחלטה על פירוק התקבלה בעקבות הדרישה של הבנקים הנושים של יורוקום תקשורת. הבנקים טענו כי ההצעות שהוגשו ביום שישי האחרון בצהריים על ידי נתי סיידוף והאחים נוימן אינן משקפות את המחיר האמיתי של אינטרנט זהב, ואינן הצעות אמיתיות.

לבנקים יש כיום שתי הצעות לרכישת אינטרנט זהב, של איש העסקים נתי סיידוף ושל הקבוצה בראשות האחים צחי וחן נוימן. שתי ההצעות האלה מדברות על סכומים של 400–450 מיליון שקל, כשההזרמות מותנות בביצועים של אינטרנט זהב ובזק וכוללות התניות שונות — שהבנקים בשלב זה לא מסכימים להן.

3. אילו חברות צפויות להימכר, ואילו לא?

יש סיכוי שעד 3 מאי 2018 הבנקים יגיעו להבנות עם סיידוף, קבוצת נוימן או משקיעים אחרים לגבי המכירה. הפנייה של הבנקים להליכי הפירוק נובעת גם מחשש מביקורת ציבורית, בתקופת תחילת פעילותה של ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי ללווים גדולים במשק.

שאול אלוביץ' בעת הארכת מעצרוצילום: עופר וקנין

כל הנכסים של יורוקום צפויים להימכר. מכירת אינטרנט זהב עשויה לקחת יותר זמן, מכיוון שהדבר מצריך קבלת היתר שליטה ממשרד התקשורת — תהליך שעשוי לקחת כמה חודשים.

את אנלייט אנרגיה ניתן למכור ללא בעיה למשקיעים בבורסה. מהלך זה כבר תוכנן להתבצע בשבועות הקרובים, במסגרת גיוס חוב שמבצעת אנלייט, אך עוכב בשל הרצון של עורכי הדין של הבנקים להתמנות ככונסים על המניות תמורת שכר טרחה. מכירה של הזכויות במידטאון, אם תתבצע כיום, תסייע לכיסוי החוב של יורוקום נדל"ן — אך לא תתבצע לפי המחיר האופטימלי. לא צפויה להיות בעיה למכור את בית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן ואת הסאטקום מערכות.

4. איך זה ישפיע על שאול אלוביץ'?

ההתעקשות של אלוביץ' לאורך השנים להתחמק מלתת לבנקים ערבות אישית לחובותיה של יורוקום השתלמה, שכן אף שבכל תרחיש הוא יאבד את השליטה ביורוקום, הנושים לא יוכלו להגיע אל נכסיו האישיים.

אלוביץ' השלים כבר בשנה שעברה עם איבוד השליטה ביורוקום, וכעת הוא מתרכז בעיקר במאבקים משפטיים כדי להוכיח את חפותו בתיק 4000, שבו הוא חשוד בכך שאתר וואלה שבבעלות בזק העניק סיקור אוהד לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתמורה להטבות שונות שניתנו לבזק; וכן בקשר למעורבותו בעסקות בעלי עניין שנעשו בין יורוקום לבזק ו–yes.

5. כיצד יורוקום נקלעה למצב הזה?

המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, חדוה בר, צריכה לחקור את הסוגיה ולבחון כיצד התנהלו הבנקים הנושים של יורוקום — בעיקר דיסקונט והפועלים .

יורוקום תקשורת חייבת כ–800 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ–600 מיליון שקל לבנק הפועלים וכ–200 מיליון שקל לבנק הבינלאומי — כלומר כ–1.6 מיליארד שקל. יורוקום נדל"ן חייבת כ–250 מיליון שקל לבנק מזרחי טפחות, וסכומים נוספים לגופים המוסדיים פסגות, כלל ביטוח, אלטשולר שחם ומנורה מבטחים. סך החובות, כולל אלה לנושים פרטיים, מגיע לכ–2 מיליארד שקל.

יורוקום תקשורת לא עומדת בתשלומים לבנקים בהתאם ללוחות סילוקין שנקבעו כבר יותר משלוש שנים. במהלך השנה האחרונה יורוקום ניסתה לגבש הסדר חוב עם הבנקים, ואולם המגעים האלה לא צלחו.

6. מי ימונו למפרקים של נכסי יורוקום?

בשלב זה מונו עורכי הדין של שלושת הבנקים הנושים הגדולים של יורוקום תקשורת כמנהלים מיוחדים, עד לבחירת מפרקים קבועים. עו"ד פיני רובין מייצג את בנק הפועלים, עו"ד אמנון לורך מייצג את דיסקונט ועו"ד אורי גאון מייצג את הבינלאומי.

עו"ד חגי אולמן מונה לכונס נכסים של יורוקום נדל"ן, והוא יטפל במכירת חלל תקשורת ומידטאון. עו"ד רונן מטרי מונה למנהל מיוחד מטעם בזק, שתובעת מיורוקום החזר מקדמה של כ–120 מיליון שקל כחלק מעסקת בעלי עניין שבמסגרתה נמכרו אחזקות של יורוקום בחברת הלוויינים yes לידי בזק תמורת סכום גבוה של עד כ–1.1 מיליארד שקל.

מי שייבחר למפרק קבוע יגיש מדי תקופה דו"חות שיתארו מה בוצע וכיצד טיפל במכירת אינטרנט זהב, אנלייט אנרגיה, סאטקום ונכסים נוספים. תפקיד המפרק נחשב למתגמל מאוד.

7. מדוע הבנקים עשויים להיתקל בקשיים בעת הפירוק?

הבנקים מוצאים את עצמם בסיטואציה די קשה מבחינתם — התמורה שיקבלו בעת מימוש הנכסים בפירוק עלולה להוביל אותם למחיקה של לפחות מיליארד שקל מתוך החוב.

אמנם הבנקים מחקו במאזנים שלהם חלק ניכר מהסכומים האלה, אך הדבר ימנע מהם להכיר בריקבריס (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו) בסכומים מהותיים, ולהפנות את הסכומים האלה למתן אשראי חדש או לביצוע השקעות ריאליות.

הסיבה לכך היא שיורוקום מגיעה לפירוק כשמלבד אנלייט, המציגה תוצאות משופרות, חלה הרעה בביצועים של כל שאר נכסיה. כנגזר מכך, שווי השוק שלהם צנח בעשרות אחוזים. מניית אינטרנט זהב, למשל, צנחה מתחילת השנה בכ–60% והחברה נסחרת לפי שווי שוק של כ–245 מיליון שקל, כשהשווי הנכסי הנקי שלה מתקרב לאפס. אם בתקופה הקרובה לא תהיה הזרמת הון של כ–100–200 מיליון שקל, בעלי האג"ח שלה ינסו להשתלט עליה — ובתרחיש שכזה הבנקים לא יקבלו תמורה בגין המניות המוחזקות על ידי יורוקום תקשורת.

עד לכניסת הפירוק לתוקף ינסו הבנקים לנהל מגעים עם המתעניינים ברכישת אינטרנט זהב ולשפר את הצעותיהן, וכן לנסות למצוא משקיעים נוספים.

גם במידטאון, ששווי האחזקות של יורוקום נדל"ן בו מוערך ב–150–200 מיליון שקל, השותפים אלקטרה וקנדה ישראל עלולים לבצע מהלכים שיביאו לדילול האחזקות של יורוקום נדל"ן. כך, נושי יורוקום נדל"ן שהיו לפני כשנה עם עודף ביטחונות של כמה מאות מיליוני שקלים, עללים לא לראות בחזרה את מלוא החוב כלפיהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker