ההימור הכושל על מדד הפחד באי.בי.אי: מנכ"ל החברה הבת ג'וליאן אסוס עוזב

מקורבים לאסוס ציינו כי העזיבה היא לטובת "תפקיד מעניין אחר בשוק ההון" ■ אי.בי.אי מחק 35 מיליון שקל מההון העצמי בעקבות הימור של משקיעים פרטיים בשורט על מדד הפחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאן אסוסצילום: אייל טואג

חודשיים לאחר שבית ההשקעות אי.בי.אי מחק 35 מיליון שקל מההון העצמי בעקבות הימור של משקיעים פרטיים בשורט על מדד הפחד (הוויקס), עוזב מנכ"ל החברה הבת, אי.בי.אי שירותי בורסה, ג'וליאן אסוס, את תפקידו. מקורבים לאסוס ציינו כי סיבת הפרישה היא לטובת "תפקיד מעניין אחר בשוק ההון".

בתחילת פברואר זינק באופן חד מדד הפחד, ומספר משקיעים עצמאיים של בית ההשקעות אי.בי.אי השקיעו בתעודת סל שורט על מדד הוויקס. על מנת להרוויח יותר הם השתמשו בשוק הנגזרים כדי להגדיל את ההימור על תעודת הסל.

עם פתיחת המסחר ביום שישי (2.2) ירד מחיר התעודה מ-100 דולר ל-70 דולר והמסחר בתעודה הופסק. כאשר נפתח המסחר ביום שני (5.2) מחיר התעודה היה 11 דולר. מאחר שהמשקיעים היו בשורט, ובמצב שכזה ההפסד יכול להיות אינסופי, הברוקר מחוייב לבצע פעולה שמכונה "מרג'ין קול" - כלומר, הלקוח חורג מהביטחונות שהקציב ולכן נסגרת הפוזיציה בהפסד. כתוצאה מכך, נכנסו חשבונות המשקיעים לחריגת אשראי של 12.5 מיליון דולר (35 מיליון שקל). מי שנשא בנזק בשלב הראשון הוא חבר הבורסה של אי.בי.אי, החברה הבת, לה הון עצמי של כ-200 מיליון שקל - כלומר, מדובר בכ-22% מההון העצמי. אי.בי.אי הגיש תביעה כנגד המשקיעים על מנת לקבל את כספם בחזרה.

אסוס נחשב כאחד מהברוקרים הוותיקים והמוערכים בשוק ההון הישראלי. הוא גם אחראי במידה רבה למיזוג המוצלח שבוצע לפני כשנה בין חבר הבורסה של מגדל שוקי הון לזה של איביאי. כאשר מגדל שוקי הון מחזיקה 20% בחבר הבורסה של איביאי.

מאיביאי נמסר בתגובה: "ג'וליאן אסוס הודיע להנהלת החברה על רצונו לסיים את תפקידו בחברה. אסוס מכהן בתפקידו מאז 2011 והנו בעל תפקיד מרכזי בפיתוחה של החברה ובביסוס מעמדה כברוקר המוביל בשוק ההון. מועד סיום העסקתו של אסוס אינו ידוע בשלב זה, וכרוך במציאת מחליף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker