מצוקת קולה? שיבושים בפעילותה של יצרנית ה-CO2 הגדולה בישראל

מקסימה כבר הודיעה ללקוחותיה שתיאלץ להתאים את כמות הפחמן הדו-חמצני שתספק להם לירידה הצפויה של עשות אחוזים בהיקפי הייצור ■ כשליש מתפוקת ה-CO2 הארצית נצרכת בתעשיית התפלת המים, שעתידה להיות נפגעת עיקרית מהשיבוש באספקה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אדם שותה קוקה קולה במקסיקו
צילום: רויטרס

חברת מקסימה שהנה מונופול בישראל בתחום ייצור הפחמן הדו-חמצני (CO2), מזהירה כי היא עלולה להקטין את אספקת ה-CO2 הארצית בעשרות אחוזים החל ב-5 במאי. זאת בשל השבתה מתוכננת של מתקניה לכמה שבועות, בשל שיפוץ תקופתי במפעל הפוספט של רותם אמפרט נגב - חברה בת של כיל.

מקסימה, שמספקת 80% מצריכת הפחמן הדו-חמצני במשק - בהיקף של 45 אלף טונות בשנה - מקבלת את חומר הגלם לייצורו בחלקים שווים משני מתקני ייצור בקבוצת כיל: מתקן ייצור חומצה לבנה במישור רותם, שפעילותו תושבת כאמור באופן זמני, ומתקן לסתירת חומצת מלח בחברת פריקלאס.

יתרת צריכת ה-CO2 במשק מסופקת על ידי חברת אדמה (לשעבר מכתשים אגן) וכן מיבוא ממצרים - בהיקף מוערך של 5,000 טונות בשנה. אלא שהיבוא ממצרים פסק לחלוטין מאז אמצע פברואר השנה, כתוצאה מסגירת הגבול בשל המבצע של צבא מצרים נגד בסיס דעאש בסיני.

מקסימה, שבשליטת ג'ורג' חורש (77.6%) ו אמיליה פיתוח שבשליטת עודד פלר (14.6%), משווקת את הפחמן הדו-חמצני לחברות ההתפלה ובעיקר לשורק וחדרה, שמשתמשות בו כדי להמיס אבן גיר בתוצר ההתפלה, ולהחזיר בכך מינרלים למים - כך שהרכבם יתאים לדרישות משרד הבריאות. זאת בעוד שני מתקני ההתפלה הוותיקים באשקלון ובפלמחים מבצעים את תהליך השבת המינרלים למים המותפלים באמצעות חומצה גופרתית.

מתקני ההתפלה אחראים לכשליש מצריכת הפחמן הדו-חמצני בארץ, כך שנראה שהדרך הפשוטה ביותר להתגבר על הירידה החדה הצפויה באספקה, היא באמצעות מתן היתר, מטעם רשות המים, למתקני ההתפלה בשורק ובחדרה להשתמש בחומצה גופרתית במקום בפחמן דו-חמצני לצורך הטיפול במים המותפלים.  

צרכנים נוספים של פחמן דו-חמצני שעלולים להיות מושפעים מהמחסור הצפוי, הן חברות המשקאות הקלים כמו קוקה קולה ישראל וטמפו, ייצרני תוצרת חקלאית - המשתמשים ב-CO2 בתהליך ההבחלה של בננות ואפרסמונים, חברות ריתוך וחברות המשמרות מזון - ובפרט מזון מצונן כמו נקניקים ופסטות ולהקפאה.

מקסימה מציינת שלנוכח ההשבתה הצפויה של מתקן הייצור ברותם, כבר הודיעה ללקוחותיה שתיאלץ להתאים את כמות הפחמן הדו-חמצני שתספק להם לירידה הצפויה בהיקפי הייצור, ומדגישה כי במידה שהגבול עם מצרים יישאר סגור צפויה נפילה של עשרות אחוזים באספקת ה-CO2 הארצית. עם זאת, להערכת החברה לשיבושים באספקה לא תהיה השפעה מהותית על רווחיותה. הדו"חות השנתיים של מקסימה מגלים שהכנסותיה מייצור ושיווק של פחמן דו-חמצני ירדו ב-14% ב-2017 בהשוואה ל-2016 והסתכמו ב-24 מיליון שקל - שהם 12.5% מהמחזור בהשוואה ל-14.7% מהמחזור ב-2016. מההערכה שהשיבושים באספקת חומר הגלם לייצור פחמן דו-חמצני לא יביאו לפגיעה מהותית ברווחיות החברה, ניתן להסיק שהרווחיות של מגזר זה נמוכה מהרווחיות התפעולית הממוצעת של החברה, שהגיעה ל-9.4% מהמחזור ב-2017 בהשוואה ל-6.2% מהמחזור שנה קודם לכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker