הבטחת התשואה לא עזרה: הפסדי מארס בקרנות הפנסיה גדולים מאלה שבקופות הגמל

איגרות החוב מבטיחות התשואה לא עזרו במארס לקרנות הפנסיה, שהסבו לחוסכים הפסדים גדולים מאלה שנרשמו בתקופה זו בקופות הגמל ■ פסגות הפסיד במארס לחוסכיו 1.07%, והוא ממוקם במקום האחרון בתשואות מתחילת השנה וב–12 החודשים האחרונים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית ההשקעות פסגות בתל אביב. במקום האחרון בתשואות מתחילת השנה
בית ההשקעות פסגות בתל אביב. במקום האחרון בתשואות מתחילת השנהצילום: תומר אפלבאום

המגמה השלילית בקרנות הפנסיה נמשכת. בחודש מארס הסבו קרנות הפנסיה לעמיתים שלהן הפסדים של עד יותר מאחוז. את התשואה השלילית ביותר רשמה קרן הפנסיה של בית ההשקעות פסגות — תשואה שלילית של 1.07% במסלול לבני 50–60, ותשואה שלילית של 1.02% במסלול לבני 50 ומטה. את התשואות הטובות ביותר בחודש מארס הציגה קרן הפנסיה של הפניקס. הקרן של הפניקס בלטה לטובה במסלול לבני 50 ומטה, עם תשואה שלילית של 0.17% בלבד, ותשואה שלילית של 0.34% במסלול לבני 50–60.

באופן יוצא דופן, תשואות מארס שליליות יותר בקרנות הפנסיה בהשוואה לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. תיקי ההשקעות בקרנות פנסיה נהנים מהיקף גדול של איגרות חוב מיועדות שנותנת להן המדינה, ושמבטיחות לחוסכים ריבית שנתית צמודה של 4.86%. בדרך כלל, תיק איגרות החוב המיועדות בולם את תשואות קרנות הפנסיה בתקופות של שוק הון חיובי, ועוזר לקרנות הפנסיה בתקופות שליליות כמו זו שהיתה בחודש מארס. 

תשואות קרנות פנסיה - צעירים
דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם
דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחםצילום: עופר וקנין

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם, אומר שבחודש מארס באה לידי ביטוי תופעה לא נפוצה, שלפיה האג"ח הממשלתיות שנסחרות בשוק הניבו תשואה גבוהה באופן משמעותי מזו שהניבו האג"ח המיועדות במארס: "אם בחודש בודד האג"ח המיועדות מניבות תשואה של כ–0.4%, הרי בחודש מארס האג"ח הממשלתיות הרגילות הניבו תשואה של 0.9%, כשאג"ח ממשלתי צמוד 527 הניב 1.1%. כך גם האג"ח הקונצרניות הניבו במארס תשואה גבוהה, שהיא בקורלציה גבוהה לזו שהניבו האג"ח הממשלתיות". במצב כזה, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות, שבמקום האג"ח המיועדות רוכשות בשוק אג"ח ממשלתיות, נהנו במארס יותר מקרנות הפנסיה

קרן הפנסיה שמנהלת הפניקס בולטת גם בתשואות מתחילת 2018, עם תשואה חיובית של 0.37% במסלול לבני 50 ומטה — בעוד אצל ברוב קרנות הפנסיה האחרות, התשואה המצטברת מתחילת 2018 היא שלילית. במסלול לבני 50–60 בולטת קרן הפנסיה שמנהל מיטב דש, עם תשואה חיובית של 0.33%. 

תשואת קרנות הפנסיה - מבוגרים

בהסתכלות מעט יותר ארוכת טווח, של 12 החודשים האחרונים, מובילה קרן הפנסיה הצומחת של בית ההשקעות אלטשולר שחם, עם תשואה מצטברת של 7.39% במסלול לבני 50–60, ומיד אחריה אחריה ממוקמת קרן הפנסיה של כלל, עם תשואה מצטברת של 7.28%. גם במסלול לבני 50 ומטה מובילה קרן הפנסיה של אלטשולר שחם, עם תשואה מצטברת של 8.88% ב–12 החודשים האחרונים. במקום האחרון בתשואות של 12 החודשים האחרונים נמצאת קרן הפנסיה שמנהל בית ההשקעות פסגות, עם תשואה של 4.54% במסלול לבני 50–60 ותשואה של 5.72% במסלול לבני 50 ומטה.

ההבדל העיקרי בין המסלולים בקרן פנסיה הוא היקף החשיפה המנייתית ושיעור האג"ח המיועדות. ככל שהמסלול נועד לאוכלוסייה מבוגרת יותר הקרובה לגיל הפנסיה, גדל שיעור האג"ח המיועדות שבו על חשבון הקטנת החשיפה המנייתית, כמו גם הקטנה של רכישת איגרות חוב מהשוק.

תגובות