הענקית פרוקטר אנד גמבל נפרדת מטבע

חברת מוצרי הצריכה האמריקאית תפסיק את המיזם המשותף שלה עם טבע ביולי 2018, לאחר שרכשה אמש פעילות דומה מחברת מרק הגרמנית תמורת 3.4 מיליארד יורו

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: John Minchillo/אי־פי
יורם גביזון

חברת פרוקטר אנד גמבל (P&G) תפסיק את שיתוף הפעולה שלה עם חברת טבע בתחום מוצרי הצריכה הרפואיים, החל מיולי 2018. ההחלטה של פרוקטר התקבלה בעקבות רכישת עסקי התרופות ללא מרשם ומוצרי הצריכה הרפואיים של חברת Merck KGaA הגרמנית הלילה תמורת 3.4 מיליארד יורו (4.2 מיליארד דולר).

פרוקטר אנד גמבל ציינה שהרכישה תגדיל את פעילותה בתחום הצומח במהירות, שכולל מוצרים מבודלים בפריסה גיאוגרפית רחבה. מחזור הפעילות הנרכש הסתכם במיליארד דולר ב-2017 בעקבות צמיחה של 6% בשנתיים האחרונות, ומספק מגוון רחב של מוצרים לטיפול בכאבי שרירים, מפרקים וגב, הצטננויות וכאבי ראש, שנמכרים באירופה ,אמריקה הלטינית ואסיה.

פרוקטר ציינה בהודעתה שהרכישה תביא לשיפור ולהחלפת המיזם המשותף שיש לה עם חברת טבע החל מ-2011. המיזם המשותף עם טבע מוחזק על ידי P&G בשיעור של 51% ועל ידי חברת טבע (49%) ופועל ב-44 מדינות.

המיזם, שפועל במדינות העולם למעט ארה"ב, משווק 200 תרופות ללא מרשם, ויטמינים, תוספי מזון ומוצרי צריכה רפואיים שפותחו על ידי חברת P&G ברובם, ומשתמש ביכולת הייצור והרגולציה של טבע.

טבע ציינה בדו"חות הכספיים המלאים שלה, שפורסמו בפברואר 2018, שהיא בוחנת את יחסיה המסחריים עם החברה ואת עתיד המיזם המשותף - אולם הדגישה שטרם התקבלה  החלטה סופית. טבע ציינה שמלבד פעילותה המשותפת עם פרוקטר, היא מייצרת ומשווקת מוצרי צריכה רפואיים באירופה וברוסיה בצורה עצמאית. מוצריה בתחום זה כוללים את המותגים SUDOCREM, SPASMALGON וכן את FLUX.

טבע כוללת, החל מ-2016, את פעילותה בתחום התרופות ללא מרשם והמוצרים הרפואיים במגזר התרופות הגנריות, ולכן אין היא מספקת נתונים נפרדים על פעילותו של המיזם המשותף - אולם החברה ציינה שמכירות התרופות ללא מרשם הסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר ב-2017, ירידה של 15% למרות גידול של 24% במונחי מטבע מקומי.

הפעילות בתחום נפגעה, בין השאר, מהפיחות החד בשערו של הבוליבר של וונזואלה - כתוצאה מהתאמת שער החליפין של המטבע המקומי לדולר להיפר אינפלציה במדינה זו. הפיחות בשער הבוליבר גרם לירידה של 658 מיליון דולר במכירות של התרופות ללא מרשם והמוצרים הרפואיים ב-2017 בהשוואה ל-2016.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker