שוקי שפר צפוי להתמנות למנכ"ל אמדוקס במקום אלי גלמן

שפר, לשעבר מנכ"ל ריטליקס, מכהן כסמנכ"ל קבוצת העסקים הגלובלית של אמדוקס מאז 2013 ■ הדירקטוריון עדיין לא קיבל החלטה רשמית על המינוי, אך בקרב חבריו שוררת הסכמה לגבי מועמדותו של שפר ■ גלמן מכהן כמנכ"ל מאז 2010, וכבר כיהן כמנכ"ל ב-2006–2008

יורם גביזון

סמנכ"ל קבוצת העסקים הגלובלית של אמדוקס , שוקי שפר, צפוי להתמנות למנכ"ל הבא של החברה במקום המנכ"ל הנוכחי, אלי גלמן, 59, שממלא את התפקיד מנובמבר 2010.

שוקי שפרשוקי שפר, מנכ"ל אמדוקס
שוקי שפר, מנכ"ל אמדוקס

שפר, 57, מכהן בתפקידו מאז אוקטובר 2013. לפני כן היה מנכ"ל חברת ריטליקס מ–2009 ועד לרכישתה בידי חברת NCR ב–2013. שפר מילא כמה תפקידים ניהוליים באמדוקס בין 1986 ל–2009, ובתפקידו האחרון בקדנציה הקודמת שלו באמדוקס היה סמנכ"ל שווקים מתעוררים. גלמן ושפר היו חלק מקבוצת אלפא, שכללה בכירים באמדוקס, שהשתתפה לצד קרן פימי ברכישת גרעין השליטה בריטליקס באוקטובר־נובמבר 2009. דירקטוריון אמדוקס עדיין לא קיבל החלטה רשמית על מינוי שפר, אך בין חבריו שוררת הסכמה נרחבת לגבי מועמדותו.

שפר הוביל אסטרטגיה שהתבססה על הפיכת ריטליקס — שפיתחה תוכנות לרשתות שיווק — מחברה שמפתחת ומשווקת תוכנה כמוצר מדף, לחברה שמשווקת סל של שירותים על בסיס התוכנה באופן שההכנסות מכל לקוח גדלו. בנוסף, המובילות הטכנולוגית של החברה בתחום התוכנה לרשתות שיווק מונפה לזרם מתמשך ויציב של הכנסות באמצעות חוזי שירות ארוכי טווח, שחיזקו את הקשר עם לקוחות החברה, והפכו את ריטליקס לשותפה בפיתוח מנועי הצמיחה העתידיים שלהם.

שפר נחשב איש שיווק מצוין, ובעל יכולת ליצור קשרים עם לקוחות וכפיפים ולהוביל תהליכים אסטרטגיים, דוגמת זה שהביא את ריטליקס לעסקה שבה נמכרה ל–NCR תמורת 780 מיליון דולר.

גלמן כיהן כמנכ"ל אמדוקס גם ב–2006–2008. תפקידו האחרון של גלמן לפני הקדנציה הנוכחית היה סמנכ"ל מכירות בארה"ב, ולפני כן מנהל תיקי הלקוחות העיקריים באירופה. החל ב–2002 גלמן מכהן גם כדירקטור בחברה.

אלי גלמן
אלי גלמןצילום: נתן דביר

אמדוקס מתמחה בפיתוח מערכות חיוב לקוחות לחברות תקשורת, וכן בפיתוח מערכות תמיכה תפעוליות לניהול הרשת ומערכות ניהול קשרי לקוחות. אמדוקס רכשה בסוף ינואר 2018 את חברת ווביקיוטי (Vubiquity), שמספקת שירותי תוכן פרימיום עבור יצרניות תוכן, כמו טיים וורנר ודיסני; עבור חברות טלוויזיה בכבלים ובלוויין, כמו קומקסאסט וסקיי; ועבור ספקיות של שירותי תוכן באינטרנט, כמו נטפליקס ואמזון.

אמדוקס מתמודדת בשנים האחרונות עם התלות בחברות הטלקום, ובעיקר חברת AT&T, שסיפקה 33% מהכנסותיה בשנות הכספים 2016 ו–2017. 71% מהכנסותיה של אמדוקס נובעות מעשרת לקוחותיה הגדולים. חברות הטלקום סובלות מערעור המודל העסקי שלהן. זאת כתוצאה מירידה בהכנסות הממוצעות ללקוח — בשל המעבר לצריכת תקשורת חינמית באמצעות שירותים, כמו ווטסאפ וסקייפ; ומעבר לצריכת תכנים באינטרנט לפי דרישה ובאמצעות שירותים מתחרים של חברות, כמו אמזון, נטפליקס ואפל. תלות זו בחברות הטלקום גרמה גם להאטה בקצב הצמיחה של אמדוקס לרמה שנתית ממוצעת של 2.8% בשלוש השנים האחרונות, והשפיעה על תשואת חסר של המניה בשלוש השנים האחרונות, של 25%, בהשוואה לעלייה של 42% במדד נאסד"ק בתקופה זו.

אחת התוצאות של ההאטה בקצב הצמיחה של החברה היא הסטה מתמשכת של כוח האדם שהיא מעסיקה למדינות ששכר העבודה בהן זול יחסית, כמו הודו. מספר עובדיה של החברה גדל ב–1,034 בין 2016 ל–2017, כשמספר העובדים בהודו גדל ב–871 ל–9,960, ואילו מספר העובדים בישראל ירד ב–45 ל–4,614.

מאמדוקס נמסר שלא התקיימו דיונים בנושא החלפת המנכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker