בעלת המניות הגדולה של הבורסה הישראלית תהיה קרן זרה

קרן ההשקעות האמריקאית מניקיי תרכוש כ-20% ממניות הבורסה לפי שווי של 551 מיליון שקל ■ משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש עוד כ-52% ממניות הבורסה - לפחות 30% מהמניות יופקדו בידי נאמן ויופצו לציבור הרחב ברבעון האחרון של 2018

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה לניירות ערך
בעלת המניות הגדולה ביותר - קרן זרה. הבורסה בתל אביבצילום: אייל טואג

הבורסה לניירות ערך בתל אביב פירסמה אחר הצהריים (ב') את התוכנית שלה למכירת מניות הבורסה. דירקטוריון הבורסה אישר את ההתקשרות עם קרן ההשקעות האמריקאית מניקיי (Manikay Partners LLC), שצפויה לרכוש 19.9% ממניות הבורסה לפי שווי של 551 מיליון שקל. למניקיי ניסיון נרחב והתמחות מיוחדת בעולם הבורסאי. הקרן היתה מעורבת בהשקעות בכמה בורסות מובילות בעולם.

במקביל, כמה משקיעים בינלאומיים צפויים לרכוש 51.8% ממניות הבורסה - מתוכן 30% לפחות יופקדו בידי נאמן עד להפצתם לציבור הרחב. ההנפקה של מניות הבורסה לציבור צפויה להתבצע באופן ישיר - ללא משקיעים מוסדיים - ברבעון האחרון של 2018.

עם השלמת התהליך, מבנה האחזקות בבורסה ייראה כך: הציבור הרחב - לפחות 30%; קרן ההשקעות מניקיי - 19.9%; משקיעים בינלאומיים - עד 21.8%; מחזיקים קיימים - 22.3%; עובדי הבורסה - 6%.

לפני כשלושה חודשים נענו בעלי מניות הבורסה לפנייה של מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, למכור 71.7% מהחזקותיהם לפי שווי של כחצי מיליארד שקל - על פי הסכום המקסימלי שנקבע בחוק לשינוי מבנה הבורסה. בתקופה האחרונה בחנה הנהלת הבורסה כמה חלופות לכניסת משקיעים שונים.

בשלב ראשון נבחנה כניסת בורסות מובילות בעולם, אך בתל אביב אומרים כי הגיעו למסקנה שמכירת מניות הבורסה אינה תנאי הכרחי לשיתופי פעולה אסטרטגיים, וכי היא אף עלולה להגביל את מרחב הבחירה של הבורסה. בשל כך הוחלט על המתווה הנוכחי. כעת מתכוונת הנהלת הבורסה לקדם שיתופי פעולה אסטרטגיים מסוגים שונים עם חלק מהבורסות שעמן היא נמצאת בקשר.

על-אף טענות הנהלת הבורסה, המתווה חושף, למעשה, כישלון בניסיון לשכנע משקיעים כמו נאסד"ק לרכוש ממניות הבורסה. בעבר טענו מנהלי נאסד"ק כי הם המועמדים העיקריים להשקעה זו, אך בכירים בשוק ההון טוענים כי אנשי נאסד"ק התרשמו לרעה מקבלת הפנים שציפתה להם כשהגיעו לישראל לבחון את כניסתם כמשקיעים, שנגרמה בין היתר בשל סכסוך בין הנהלת הבורסה בתל אביב לבין ועד העובדים.

"הציבור הישראלי צריך ליהנות מהצלחת הכלכלה הישראלית ומצמיחתה", אומר מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב. "הבורסה בתל אביב היא הפלטפורמה המתאימה והנכונה ביותר לשיתוף הציבור, ולכן אין נכון מכך שחלק משמעותי ממנה יונפק לציבור הרחב. אנו מאמינים שכניסתם של גופי השקעה בינלאומיים לבורסה, המביאים עמם בין היתר ניסיון עשיר והיכרות עם בורסות מובילות בעולם בשילוב החזקת נתח משמעותי על ידי הציבור הישראלי, הוא המבנה הנכון ביותר עבור הבורסה המקומית ויוכל לתרום רבות להמשך התפתחותה וצמיחתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker